lans voor nut cijfers Dit zegt de wetenschap VBflM 1% 33 Boven land waait het veel minder hard dan vroeger Eureka! Meten met een waadpak StsSts^Safc^U W *"9Wu.- i r* 23 lik 1. ,è*JEs, T De wind vindt door de verstedelijking meer hindernissen op zijn pad* Als je een baby twee poppen laat zien en er daarna één weghaalt, dan verwacht de baby dat er nog maar één pop over is. Als je in plaats daarvan twee poppen laat zien en er na het weghalen nog steeds twee staan, is de baby heel verbaasd. Hij lijkt te snappen dat 2-1=2 niet klopt. De baby heeft door dat er uit het niets een pop bij is gekomen." 'Wiskunde haalt het gokwerk uit het bouwen', schrijft u. Geldt dat ook voor het dagelijks leven? „Een klein beetje. Het leven is wel een stuk moeilijker dan bouwen. Het is te lastig om er alle onzeker heid uit te halen. Die onzekerheid hoort ook bij het leven. Maar met wiskunde kun je wel beter voor spellen, zij kan meer zekerheid ge ven." Mensen worden overladen met nepnieuws en cijfers. Neemt het belang van wiskunde daarmee toe, voor het bewaken van waar heid en feiten? „Ik denk het wel. Er wordt zo ge goocheld met cijfers uit statistie ken. Wiskunde kan een rol spelen als corrector. Maar ook de weten schap is niet puur. De formules zijn feitelijk, maar de interpretatie van de uitkomst is en blijft men senwerk. „Zeg nooit nooit, maar ik acht de kans klein dat we met behulp van de grafentheorie (een tak van wis kunde die gebruik maakt van pun ten, knopen die met elkaar zijn verbonden, red.) automatisch nieuws kunnen filteren op on waarheden. Dan moet er een vorm van wiskunde komen die zoekre sultaten kan lezen en interprete ren. Om bijvoorbeeld het onder scheid te maken tussen satire en laster." Tot die tijd telt Stefan Buijsman zijn knopen. „Oké, in je gewone dagelijkse bestaan kom je nauwe lijks berekeningen tegen, maar juist nu ons bestaan complexer wordt, hebben we iets nodig om het behapbaar te maken. Dat is precies wat de wiskunde doet, en ook nog eens op een manier die een stuk begrijpelijker is dan we 7"1*1 Goed nieuws voor fietsers, maar slecht nieuws voor de planeet: boven land zwakt de wind af. Hoe komt dat? KAJ VAN ARKEL Heel simpel gezegd ontstaat wind door de zon. Als die flink schijnt, wordt de lucht namelijk warmer. Warme lucht is lichter en stijgt daarom op, net zoals een luchtbal lon stijgt als je de lucht erin ver warmt met een gasvlam. Gedu rende de weg omhoog koelt de lucht af, waardoor die zwaarder wordt en weer begint te dalen. Deze beweging van lucht zorgt er voor dat het waait. Maar dat waaien doet het boven land steeds minder, constateren wetenschappers. Naar schatting is de windsnelheid sinds de jaren 70 wereldwijd met 25 procent afgeno men. Ze hebben het griezelige fe nomeen zelfs een naam gegeven: the stilling, wat vrij vertaald 'het bedaren' betekent. Waarom de wind boven grond steeds meer afzwakt, is de weten schap vooralsnog een raadsel. On derzoekers zien meerdere oorza ken, zegt meteoroloog Arjan Droste van de Wageningen Uni versiteit. Droste bestudeert wind in de stad, een onderwerp waar over nog maar weinig bekend is. Een mogelijke reden is de verru wing van het landoppervlakte door toenemende bebouwing en groeiende steden. Hoe meer flats en huizen, hoe meer wrijving en hoe meer de wind wordt afge remd. „Nederland is de afgelopen decennia flink verstedelijkt", legt Droste uit. „Daardoor ondervindt de wind meer hindernissen op zijn pad, met als gevolg dat het minder hard is gaan waaien." Er zijn ook wetenschappers die de dalende windsnelheid wijten aan klimaatverandering. De stijgende temperaturen zouden het lucht- circulatiesysteem van de aarde doen wankelen. Anderen suggereren dat het ligt aan verouderde meetinstrumen ten die onnauwkeurige resultaten opleveren. Het zou dus allemaal wel meevallen. Wat het allemaal niet makkelijker maakt, is dat satellietmetingen la ten zien dat boven zee de wind snelheid juist is toegenomen. Dat is voor wetenschappers lastig te rijmen met hun constateringen boven land en zorgt voor onzeker heid in het debat rondom the stilling. Minder wind betekent vooral slecht nieuws voor wie in de stad woont, denkt Droste. Als de boel niet lekker doorwaait, blijven uit laatgassen hangen en gaat de luchtkwaliteit in steden er verder op achteruit. „Maar een fris briesje helpt ook het hoofd koel te hou den tijdens een hittegolf', zegt de windexpert. „En met hittegolven krijgen we door het veranderende klimaat waarschijnlijk vaker te maken." Dat geldt ook voor stormen, voor spellen dezelfde klimaatmodellen, al zal de wind per saldo niet toe nemen. „Het is zaak onze steden daar beter op in te richten", waar schuwt Droste. „Maar dat is mak kelijker gezegd dan gedaan. Door alle hoeken en gaten kan de wind per straat verschillen." Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer natuurkundige Rolf Hut (37), die een broek bedacht om de temperatuur van water te meten. „Wetenschappers en in genieurs lossen proble men verschillend op. We tenschappers beantwoor den vragen die nog nooit iemand beantwoord heeft. Ingenieurs zijn meer probleemoplossers. Als Delftse ingenieur op een universiteit combi neer ik dat. Mijn manier om tot oplossingen of uit vindingen te komen, is niet alledaags. Onder collega's en vrien den word ik wel een MacGyver-onderzoeker genoemd - inderdaad een geuzennaam - omdat ik consumentenelektronica of gebruiksartikelen om bouw tot iets waar voor het oorspronkelijk niet bedoeld is. Een Wii- remote heb ik bijvoor beeld getransformeerd tot waterniveaumeter en in een waadbroek heb ik sensoren gefabriceerd zo dat ze de temperatuur van water kunnen meten. Ik weet nog precies waar ik dat idee bedacht. Na een congres stond ik met een collega een biertje te drinken en we hadden het over meten van tempera turen op de bodem van een rivier. Dat doen we vaak met glasvezel. Maar die moet je, terwijl je hem aanbrengt, ijken met een klassieke thermometer. Toen viel het kwartje. Als je de sloot in gaat, draag je een waadbroek, was mijn redenering. Boor er gaat jes in, stop er sensoren in, dicht kitten en klaar is Kees. Doordat dit een vrij simpel idee was, kon ik meteen aan het prototype beginnen en uittesten of die werkte. Dat bleek. Op deze manier hebben we data verzameld over temperatuur in verschil lende waterlichamen op verschillende plekken. Dat helpt ons te snappen waar koud grondwater bij het warme slootwater komt en om de waterwe reld weer een stukje beter te begrijpen." NewScientist i/ GO ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 Kijk op de site bij /wetenschap t:s-y. m Plussen en minnen, Stefan Buijs man, De Bezige Bij, 208 blz., €19,- - v-r. -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met UNIVERSITEIT VAN NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 72