In 'hel' Siërra Leone: leren in plaats van werken in de mijnen De jungle van Siërra Leone kent sinds vorige week een Robin van Persie-school, een nieuwe mijlpaal in het welzijnsproject van journalist Sander de Kramer Hij nam een groep geldschieters op sleeptouw om ter plekke te laten zien hoe ze het verschil maken. 20 TONNY VAN DER MEE bonemi fïno!" Sander de Kramer maakt met een kreet in de lokale taal een gejuich uit een paar hon derd kelen los. Hij is ge kleed in een traditioneel Siërra Leoons gewaad en zijn woorden ('ik ben ontzettend blij!') oog sten blijdchap. Voor hem staan tientallen kin deren in schooluniform in het gelid. Rechts de meisjes in donkerblauw, links de jongens, iets lichter gekleed. De zon brandt, bakjes water worden gretig naar binnen geslurpt, maar ze geven geen kik. Achter hen schittert immers hun gloed nieuwe schoolgebouw. Op de gevel prijken de namen van geldschieters Robin en Bouchra van Persie, de voetballer van Feyenoord en zijn vrouw, naast het logo van de Sunday Founda tion, de hulporganisatie van De Kramer. Het dorpje, diep in de jungle in het district Kambia, viert feest. Er staat weer een school, veiliger en groter dan de vorige. Het verhaal van die school begon zes weken geleden. De lokale onderwijsinspecteur sloeg bij De Kramer alarm over het bestaande ge bouwtje. „Dat stond op instorten. De kinderen zaten op de grond in een klein lokaal zonder ramen. Levensgevaarlijk, maar er was geen geld voor reparatie." Toen Feyenoorder Van Persie ervan hoorde, doneerde hij spontaan een nieuw schoolge bouw. Sindsdien werd dag en nacht gewerkt. En amper een maand later staat het er. „We hebben het oude gebouw niet gesloopt, maar gerenoveerd om de trots van het dorp niet te krenken, en er een nieuw gebouw naast ge zet." Het staat op een plek waar normaal geen buitenstaander komt. De zandweg naar het dorpje is hobbelig en zo smal dat takken van de dichtbegroeide bossen aan weerszijden tegen de ramen van het busje zwiepen. De wielen hebben op kleine bruggetjes slechts centimeters speling. Net als je denkt dat er geen eind komt aan de zandwegen, klinkt in de verte muziek en gezang en stopt het busje op een groot open veld waar het dorp is uitge lopen om De Kramer een groots onthaal te ge ven. Ellende Het is zijn 39ste bezoek aan Siërra Leone. Een avontuur dat leest als Kuifje in Afrika, on langs gevat in het boek Chief Ouwe Dibbes. In 2007 reisde hij als journalist naar Siërra Leone, dat door de VN was uit geroepen tot 'de ellendigste plek op aarde'. Hij was diep geraakt door het leed en richtte met Hugo Borst de Sunday Foundation op. Dat beeld van weeskinderen die in de blub ber van de diamantmijnen worden uitgebuit, beklijfde. De missie sindsdien: kinderen uit de mijnen halen. Soms met gevaar voor eigen le ven. Hij werd gearresteerd door een corrupte agent en moest vluchten voor een knokploeg. Maar de missie slaagt in duizend delen. Met hulp van lokale chiefs, de burgemeesters van een dorp of gebied, gaan voormalig kind slaven nu naar school. De diamantmijnen ver anderden in rijstvelden. Sindsdien is de stichting een begrip in Siërra Leone en De Kramer zelf een volksheld. In 2010 werd hij als eerste blanke westerling zelfs gekroond tot chief. Voor elke plechtigheid draagt hij de bijbehorende 'honorary cap', een hoofddeksel dat hij als een schat met zich meedraagt in een rieten mandje. De Kramer heeft er een eigen lemen hutje aan de Kolenten-rivier, diep in het bos. Dat hij daar slaapt bij bezoeken, maakt hem geliefd. „Hij leeft als een local", zegt Mohamed Foday Kamara, directeur van de Sunday Foundation in Siërra Leone. „Dat is anders dan de meeste blanken van internationale hulporganisaties. Die komen in een grote 4x4-wagen met ge blindeerde ramen, praten even met een chief en gaan weer weg. Sander is down to earth." Naast de bouw van scholen krijgen vrouwen, vaak we duwe geworden door de oor log en ebola, microkredieten om eigen handeltjes te begin nen. De Kramer: „Het is in tensief. Ik ben in elf jaar tijd veertig jaar ouder geworden. Maar we gaan als een raket. Men sen vragen me dagelijks waarom ik het allemaal doe. Ik kan dat nooit goed uitleggen. Maar ze hoeven maar één keer mee te gaan op reis en ze snappen het." Daarom reizen dit keer twaalf Nederlanders een kleine week met hem mee om projecten te bezoeken en scholen te openen. Het zijn fami lieleden en bevriende ondernemers. De een zit in de olie of het vastgoed, de ander in huis dierverzekeringen, luxe auto's of projecten van de Feyenoord Foundation. Allemaal heb ben ze 7500 euro betaald voor een reis 'African style'. Dat wil zeggen: reizen in busjes waar meer mensen op elkaar gestapeld worden dan ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 GO Daar staat weer een schooltje in de jungle KAMBIA AFRIKA Leone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69