afval met kernreactor 4.0 Ik heb geleefd I II 'Wonen in Bhutan en Nepal was één groot avontuur' 3% 12% 19 0°/i 4Kijk open naar mensen, kijk wat bij iemand past' Stroomvoorziening een nieuw type kernreactor - de vierde genera tie - die na kernsplitsing meer energie en veel minder afval overhoudt. Dat afVal geeft boven dien maar driehonderd jaar straling af. Dat zou een enorme stap voorwaarts zijn." „De ontwikkeling van zo'n reactor, waarin we naast uranium ook thorium kunnen splijten, kost nog zo'n twintig jaar. Met de nu bekende uraniumvoorraad kunnen we nog too tot 150 jaar vooruit in de bestaande kerncentrales. Maar die splijten maar 1 procent van het ura nium. De nieuwe generatie reactor kan straks 100 procent splijten. Dan is er genoeg voor tienduizenden jaren. Nog los van het uranium dat in lastiger te winnen ertsen zit, en bijvoor beeld in zeewater. De thoriumvoorraad is ove rigens vier keer zo groot als de uraniumvoor raad. Daar kunnen we meer dan 50.000 jaar mee vooruit." „Dat geloof ik niet. Het Europese budget voor kernenergieonderzoek is afgelopen tien jaar ongeveer gelijk gebleven. Ik merk wel dat de publieke opinie rond kernenergie aan het kan telen is. In de jaren 70 werd fel gedemonstreerd tegen kernafval. De ernst van het klimaatpro bleem doet steeds meer mensen beseffen dat we ook naar kernenergie moeten kijken. Hope lijk beseft de politiek dat ook en trekt het kabi net een deel van de 4 miljard euro klimaatsub sidie per jaar uit voor kernenergie." „Hopelijk kan het eerder. De bouw van een nieuwe centrale kost tien jaar. Borssele gaat in 2033 uit bedrijf. In Nederland studeren nu per jaar ongeveer tien studenten af als kernreactor fysicus. Voor een nieuwe centrale zijn meer mensen nodig. De ervaring op het gebied van nucleaire veiligheid, bedrijfsvoering en toe zicht die er nu is, moeten we niet overboord gooien." Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Aan de zoldering hangt nog de roze strik die ze half september doorknipten om hun nieuwe huis te openen. Er was een feestje voor familie en vrienden. „Ik ben zo blij dat we dit huis ge vonden hebben", zegt Paula Klein- heerenbrink (54). Eerst woonde ze met haar vriend in een aangeharkte slaapwijk waar weinig te beleven viel, nu zitten ze vlakbij het centrum van Nijmegen. Afgelopen zomer ver huisden ze. Diezelfde zomer dat zij hoorde dat ze nog maar een paar maanden te leven heeft. Was ze met de kennis van nu niet liever in haar oude huis gebleven? „Oh nee! Het was daar zo saai. Ik ben blij dat we dit nog samen kunnen in richten, samen de wijk kunnen ver kennen." Kleinheerenbrink houdt niet van saai. Zeven jaar woonde ze in Bhutan, vijfjaar in Nepal. „Het was één groot avontuur", zegt ze. 27 jaar en zwanger was ze, toen ze in Azië neerstreek. „We hadden geen ramen en geen elektriciteit." De mannen droegen rokken. De vrouwen prezen haar dat ze twee kinderen van dezelfde part ner had. Vonden ze héél knap. De samenleving waarin ze terecht kwam, verschilde in alles van de Ne derlandse. „Vergeleken met Bhutan is Nederland zo preuts. De vrouwen hadden openlijk vriendjes, mannen en vrouwen waren in dat opzicht veel gelijkwaardiger." Niet dat ze Bhutan idealiseert. Zeker niet. Er was armoede en onderdruk king. „Bhutan staat te boek als het ge lukkigste land ter wereld. Nou, het was toen de grootste dictatuur die je je kon voorstellen." Maar toch. Het mooie van wonen in een ander land is dat je alle vooroordelen overboord moet kieperen. Als je er niet blanco ingaat, red je het niet, weet Klein heerenbrink uit ervaring. Het is een les die de docent uit Tilburg meegeeft aan haar studenten bij de opleiding creatieve therapie. „Kijk open naar mensen, kijk wat bij iemand past. Mijn studenten komen terecht in de psychiatrie, de jeugd zorg of het speciaal onderwijs. Proto collen zijn juist op die plekken fu nest." Nog een gratis tip van juf Paula: ga op wereldreis. Het is dé manier om te onderzoeken wat je zelf wilt. Maar - juf Paula kijkt nu streng - boek die reis pas na je afstuderen. Een diploma is nu eenmaal belangrijk, ongeacht wat je er precies mee gaat doen. In augustus moest ze stoppen met werken bij de hogeschool. De kanker die tijdens een bevolkingsonderzoek in haar borst werd aangetroffen, was na vier jaar gearriveerd in haar herse nen. „Op vakantie kreeg ik hoofdpijn en ik voelde meteen dat het foute boel was." Het bericht dat ze was uit- behandeld, kwam niet als een moker slag. Al twee keer eerder had ze een soort doodaanzegging gehad. „Ik leef al vier jaar in extra tijd. Heel bewust heb ik met mijn dochter onlangs een schildercursus in Utrecht gevolgd. En met mijn zoon in Eindhoven ga ik elke twee weken eten. Ik ga dan naar hun toe, want ik heb de tijd. Zij zijn net begonnen aan een baan." Ze heeft het altijd raar gevonden dat mensen zo weinig tijd doorbren gen met hun kinderen. Toen ze met haar ex-man in Azië woonde - hij zat in de landbouw - schoolde ze zich om tot freelance fotograaf en video maker. Zo kon ze zelf haar dagen in delen. Wat ze hoopt, is dat haar kinderen en haar huidige man, die deels in Zwitserland werkt, doorgaan met hun leven. Dat ze nieuwe plannen maken. „Ook nu ik ziek ben. Het klinkt misschien geforceerd, maar weet je: ik ben het middelpunt van het doodgaan, het centrum. Ik voel wat er met mij gebeurt. Zij niet, zij moeten toekijken en steeds maar dingen vragen als 'heb je alweer hoofdpijn'? Nee, ik heb geen hoofd pijn. Als ik iets voel, zeg ik dat. Buiten de ziekte staan, lijkt me veel ver moeiender. Natuurlijk heb ik het moeilijk als zij verdrietig zijn. Maar ik vind het zelf niet moeilijk om dood te gaan. Tenminste, tot nu toe niet." De ziekte heeft haar veranderd. Vroeger las ze elke dag de krant, maar daar ziet ze het nut niet meer van in. „Waarom zou ik moeten weten waar ter wereld een ramp is gebeurd? Het is heel erg voor die mensen, maar ik hoef niet meer op de hoogte te zijn. Het creëert alleen maar angst." Flauwekuldingen heeft ze uit haar leven gebannen. En als ze een gesprek voert met iemand - ze wandelt graag met vrienden - gaat het nooit over het weer. Alleen essentiële dingen doen er nog toe. „Wat vind je belang rijk? Wat wil je met je leven? Soms hoor ik mensen zeggen dat je herin neringen moet maken als je onge neeslijk ziek bent. Dat vind ik zo stom. Als je nu nog herinneringen moet maken, ben je gewoon te laat! Dat had je heel je leven moeten doen." GO ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 pech' 1 centrale 6 7 centrales ;ntrale 19 centrales In Nederland voorziet de enige kerncentrale (Borssele) in 3% van de Nederlandse behoefte aan stroom. Hoe zit dat in de buurlanden? Hoe lang duurt het voor we zo'n reactor 4.0 kunnen bouwen? En is dan de uraniumvoor- raad niet op? Heeft het onderzoek naar deze nieuwe vor men van kernenergie vertraging opgelopen door de negatieve publieke opinie over kern centrales? Misschien na 2050, zegt minister Wiebes... Paula Klein- heerenbrink, docent FOTO JIMMY VAN SCHOUBROECK Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68