17 Het kan dus wel Niemand gaat het debat aan. Of toch? Het beeld doemt op van een Nederland waarin iedereen met zijn hakken in het zand staat. Voorstanders blijven voor, en tegenstanders tegen. Dat beeld vertekent echter: de middengroep, waar 99 procent van de Nederlanders deel van uitmaakt, is wel degelijk in beweging. In 2013 vond 89 procent van de leden van het ïVan- daag Opiniepanel nog dat het uiterlijk van de sinthulp niet aangepast mocht worden. Inmiddels is dat 68 procent. Vele honderdduizenden Nederlanders zijn dus van standpunt veranderd. Ze vinden het onderwerp wel belang rijk, maar niet belangrijk genoeg om er in een zaaltje over te gaan discussiëren, om er hun voetbaltraining of een ver jaardag voor af te zeggen. 7NOVEMBER Aan de Zaan is het deze woensdagavond muisstil. Een boot van Windmill Cruises dobbert vredig tegen de kade. Het is aar dedonker. Ook zonder licht zie je dat dit een prachtige plek is om Sinterklaas bin nen te halen. Maar wat gaat er gebeuren volgende week, aan die prachtige Zaanse Schans, met zijn houten molens, huisjes en bruggetjes? Johan Knopjes, beheerder van een buurthuis, zegt dat er onder Zaanse ouders een concrete angst leeft. „'Kan ik wel veilig naar de intocht?' Dat vragen ze zich echt af." Hij doet zijn uitspraak op een gemeen telijke debatavond, die er dan toch nog is gekomen. Er zijn niet veel mensen, maar er zijn in elk geval voor- en tegenstan ders van Zwarte Piet. Vooral de eerste groep heeft moeite de emoties in be dwang te houden. De adrenaline giert soms door de zaal. Het goede nieuws: niemand slaat elkaar de hersens in. Soms hangt er zelfs iets in de lucht wat vaag naar onderling begrip riekt. En na afloop applaudisseert iedereen. Praten over Zwarte Piet: het kan dus wel. Je moet het alleen even proberen. om te demonstreren. Je moet dus op heel veel scenario's voorbereid zijn." De gemeente zal een week later be kendmaken dat 'de tolerantie voor wan ordelijkheden' tijdens de intocht 'zeer laag' is. Alle tassen van bezoekers wor den gecontroleerd en voor- en tegen standers van Zwarte Piet staan ver uit el kaar. Bij overtreding van de regels schro men de ordehandhavers niet om in te grijpen. Naar verluidt zijn daarvoor op 17 november liefst zeshonderd agenten op de been. 26 OKTOBER Een normaal debat? Daar heeft helemaal niemand interesse in. De gemeente biedt er alle gelegenheid toe, in de vorm van rondetafelgesprekken in Wormer- veer, Assendelft en Zaandam. Burge meester Hamming wil weten hoe de landelijke discussie beleefd wordt en voor- en tegenstanders bij elkaar bren gen. „Een goed gesprek kan leiden tot meer begrip over en weer." Het komt er niet van: alledrie de avon den worden afgelast. „Het aantal aan meldingen was onvoldoende om nog op een dialoog te kunnen hopen", meldt een woordvoerder. Een bittere constatering: wel demon streren, niet debatteren. Nergens was er een dialoog: in Tilburg niet, aan tafel bij Twan Huys niet, in Leeuwarden niet en dus ook in Zaanstad niet. Wat zegt dat over ons land? „De uiter sten eisen steeds meer aandacht op", zegt politieman Van der Kamp. „De ene kant wordt steeds extremer, en de an dere ook. Dat baart zorgen." De Natio nale Coördinator Terrorismebestrijding (NCTV) ziet dat ook, en gaf de pietendis cussie zelfs een plekje in zijn halfjaarrap port. Een 'splijtzwam in de samenleving' noemt de NCTV de discussie. GO ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 Boven: Jerry Afriyie, voorman van Kick Out Zwarte Piet, spreekt op een bijeenkomst in Tilburg. FOTO TOM VALSTAR Midden: toch nog een debatavond in Zaanstad over Zwarte Piet. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66