De politie is al maanden bezig met de sinterklaasintocht 16 Heldin Jenny praat niet met 'terroristen' Een kinderfeestje met zeshonderd agenten 'Je weet niet welke clubs er komen. Je moet op veel scenario's zijn voorbereid' mag blijven. Dat is Trix Overtoom. Ze stelt Afriyie volop vragen, zo veel zelfs dat het de rest van de bezoekers ergert. Je kunt het ook zo zien: Trix is in elk geval bereid een ander standpunt dan het hare te horen. Niet dat ze van ge dachten veranderd is, zegt ze na afloop. „Ik vind het een aardige man hoor. Ik twijfel ook niet aan zijn intenties. Maar weet je wat het is? Als we nu toe gaan geven dat Zwarte Piet racisme is, dan is het hek van de dam. Dan gaan ze straks ook nog herstelbetalingen vragen." 12OKTOBER Bijna 250 kilometer verderop, in Leeu warden, dient deze week de rechtszaak tegen de 34 zogeheten blokkeerfriezen. Die timing is nogal ongelukkig, vinden ze in Zaanstad. Alsof de situatie in aan loop naar de intocht al niet voldoende op scherp staat. Op schermen in de rechtszaal toont de officier van justitie beelden vanaf snelweg A7, waar de bus met onder meer Afriyie erin op 18 november 2017 is tegengehouden. We zien een Friese jon gen zijn broek naar beneden trekken en zijn achterste tonen aan de inzittenden van de bus. De verdachten lachen be smuikt. In sommige commentaren wordt be weerd dat de zwartepietkwestie een soort testcase is voor de 'echte' Neder landse cultuur. Je broek laten zakken is daar blijkbaar onderdeel van, evenals klompen - bij de ingang staat drie paar naast de deur. En Zwarte Piet dus. In de rechtbank duikt een aantal pro minente gezichten van rechts Neder land op. Edwin Wagensveld van anti-is- lamorganisatie Pegida is er. PVV-Ka- merlid Martin Bosma ook, en Telegraaf- commentator Wierd Duk. Bosma en Duk wijken zo min mogelijk van de zijde van Jenny Douwes, de Friese on derneemster die volgens justitie het brein was van de actie. Ze is uitgegroeid tot een soort heldin. ellenlange zitting 's avonds met haar col lega-verdachten de rechtbank verlaat. Buiten staan honderd tot tweehonderd joelende provinciegenoten, sommigen met vlaggen met pompebledden. Ze hef fen het Friese volkslied aan. Het lijkt een hele menigte, vooral om dat er vanwege de weekmarkt op het plein voor de rechtbank amper plek is. Ook hier geldt echter dat veruit de meeste mensen andere dingen te doen hebben. Elders in de stad geven mensen aan zich eigenlijk wat te schamen voor hun pro vinciegenoten. 's Avonds zit Douwes bij RTL Late Night, net als Afriyie. Een unieke kans om eens een aardig gesprek te voeren, zou je zeggen. Maar nee. De Friezin, die eerder die dag een halfjaar voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen, wil niet met Afriyie praten. Zijn organisatie zou 'terroristisch' zijn. Weer is er ophef. 18 OKTOBER Het hoge woord is eruit: de gemeente Zaanstad hanteert een 'mediastilte' in aanloop naar het sinterklaasfeest, deelt woordvoerder Geralt Lammers telefo nisch mee. Hoewel burgemeester Jan Hamming de dag ervoor nog een inter view toezegt, en Lammers een blik achter de schermen eerder 'een interessante ge dachte' noemde, mag er bij nader inzien geen kruimeltje informatie naar buiten. Al in hetzelfde telefoontje faalt de ge meente echter in haar opzet. Lammers meldt tussen neus en lippen dat Zaanstad met liefst tien partijen in gesprek is om afspraken te maken over een eventuele demonstratie op de dag van de intocht. Tien! Het lijkt erop dat demonstranten de intocht weer aangrijpen om hun punt te maken, hoezeer het gros van de Neder landers daar ook van gruwt. Voor de politie komt het niet als een verrassing. In vakblad Blauw valt te lezen dat de voorbereidingen voor de intocht steeds meer werk kosten en steeds eer der beginnen. De politie is al een paar maanden bezig, blijkt uit navraag. Er is een Staf Grootschalig en Bijzonder Op treden opgericht, met een eigen com mandant. „Hij heeft daarbij de beschik king over een actiecentrum met specia listen op allerlei gebieden zoals informa tie, communicatie, opsporing, mobiliteit en ordehandhaving." Gerrit van der Kamp, voorzitter van po- litievakbond ACP, stelt dat de intocht in middels 'een heel groot openbare orde vraagstuk' is. „Er kunnen allerlei proble men optreden. Je weet niet welke clubs wel komen en welke niet. Je weet ook niet of ze zich aan de afspraken houden, en of ze elkaar de ruimte willen geven ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Zo wordt ze ook onthaald als ze na een FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN/EPA Het pro-zwartepietkamp demonstreert voor de rechtbank in Leeuwaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65