Zogezien Politici makkelijk doelwit voor militaire vakbond ■W" ,Y# V Met pianist Jan Vayne 45- CLASSICAL Wie het maatschappelijk debat wil winnen doet er verstandig aan de juiste tegenstander te kiezen. Met 'politici' zit je snel goed, weet de militaire vakbond AFMP, fel tegenstander van de verhuizing van de mariniers naar Vlissingen. 11 kundige Kring Selsaete, vindt dat belangrijk. „We moeten de Eer ste én Tweede Wereldoorlog in het collectieve geheugen hou den. Op scholen wordt daarom veel aandacht besteed aan beide oorlogen. Oud-strijders vertellen erover. Leerlingen van het zesde leerjaar in het basisonderwijs wordt gevraagd er werkstukken over te maken." Front De herdenkingen dezer dagen in het Meetjesland hebben niet voor niets het motto Nooit meer oorlog meegekregen. Het Meet jesland strekt zich uit van Malde- gem tot en met Wachtebeke, di rect langs de Nederlandse grens. Het front lag er in de Eerste Wereldoorlog vrij ver weg, bij le per en in het noorden van Frank rijk. De verschrikkingen van de oorlog waren toch vlakbij. Solda ten uit het Meetjesland die met hun eenheden waren doorge trokken, vochten door bij leper. „En", weet De Baets, „het Meet jesland was één van de plekken waar gewonde Duitse soldaten heengingen om verzorgd te wor den. Of ze kwamen even terug van het oorlogsfront om bij te komen. Ook in Zelzate waren overal Duitsers ingekwartierd. Het bizarre is dat een Duitse fan fare geregeld op de muziekkiosk optrad. Alsof het leven gewoon doorging." Nederland was neutraal in de Eerste Wereldoorlog. België was dat ook, maar had het ongeluk dat de Duitsers in 1914 via België naar de Franse noordkust wilden optrekken. „Koning Albert heeft op de vlucht nog een nacht in Zelzate verbleven", vertelt De Baets niet zonder trots. „Hij vond onderdak bij Cesar De Clercq, eigenaar van de mouterij en schepen." De Clercq was in de oorlog burgemeester. „Hij was Duitsgezind", heeft Valère Van de Voorde, ook lid van de Heem kundige Kring Selsaete, opge diept. „Na de oorlog is hij ontsla gen." Executie Van De Voorde heeft in cultureel centrum 't Klooster in Zelzate een grote tentoonstelling over de Eerste Wereldoorlog in het ka naaldorp ingericht. Dit weekend is deze voor het laatst te bezoe ken, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Van De Voorde heeft een volledige lijst van gesneuvelde Zelzaatse mili tairen samengesteld. Vierender tig namen staan erop. Vijftien burgerlijke slachtoffers zijn er ook nog, onder wie douanier Ka- rel Wagenaer. Hij is september 1917 in Gent geëxecuteerd, nadat hij betrapt was bij het overbren gen van brieven 'aan den vijand'. Het front verplaatste zich in de herfst van 1918 naar het Meetjes land. Geallieerde troepen wisten bij leper de Duitse linies te door breken en achtervolgden de Duitsers. Van dag tot dag en van gemeente tot gemeente heeft het Gentse historisch onderzoeks bureau Artoria alle oorlogshan delingen in kaart gebracht. Plaat sen als Maldegem, vooral Balger- hoeke bij Eeklo en ook het Belgi sche Middelburg kregen het zwaar te verduren. 'Op straat slachtten soldaten koeien en zwijnen, want ze hadden hon ger', meldt Artoria over de eerste dagen na de bevrijding van Mal degem. Bevrijders Tot 11 november 1918,11.00 uur, ging het geweld door. Duitsers bliezen in Zelzate spoorwegen, bruggen en andere installaties op en plunderden psychiatrisch zie kenhuis Sint-Jan-Baptist. Het Kanaal Gent-Terneuzen dreigde de nieuwe frontlijn te worden, maar toen was er 'opeens' de Wapenstilstand. Zelzatenaren konden 11 november om 12.15 uur de eerste bevrijders begroeten. Honderd jaar later, morgen, brengt Zelzate om 10.00 uur op de Grote Markt bij het oorlogs monument opnieuw hulde aan deze soldaten en de eigen ge sneuvelden. „Ik verwacht veel volk", zegt secretaris Vivien De Baets van de Heemkundige Kring Selsaete. Politici hebben een beroerd imago. Het zijn draaiers, graaiers, slapja nussen die genoegen nemen met laffe compromissen, zakkenvullers die zich vet laten betalen. Van onze belastingcenten. Politici zijn in het publieke de bat geen enkele partij voor de ma riniers, die in de ogen van Jan Pu bliek in alles het tegendeel zijn van politici. Sinds de zeesoldaten in 1970, geheel op eigen initiatief, de hippies van de Dam hebben ge mept, klinkt bij elk maatschappe lijk probleem: stuur de mariniers er maar op af. De militaire vakbond AFMP, on derdeel van de FNV, heeft door dat de politiek een gemakkelijk doel wit is. Toen vorige week de Vlis- singse wethouder Albert Vader en de gedeputeerde Carla Schön- knecht aan de Defensiewoord voerder van Denk het Zeeuwse standpunt uit de doeken deden, werd direct de 'politiek-deugt- niet-kaart' getrokken. Met Denk praten, hoe 'radeloos' moet Zee land wel niet zijn?, was het oordeel van de marine-sector van de AFMP op Twitter. Dat de Zeeuwse bestuurders met bijna alle fracties hadden gesproken - alleen de Par tij voor de Dieren had geen tijd - werd er niet bij vermeld. Zomer 2019 De Kamercommissie voor Defen sie sprak maandag over de mari nierskazerne. Dat was de reden voor de Zeeuwse missie naar Den Haag. Slechts zes fracties (VVD, D66, CDA, GroenLinks, SP en SGP) zaten maandag bij dat over leg. Dat niet alle partijen erbij wa ren kwam onder meer doordat die dag meer commissies overleg voerden. De staatssecretaris had bovendien eerder gezegd, dat ze niet voor de zomer van 2019 het sein voor 'Vlissingen' definitief op groen of rood kan zetten. Geen ruk Kortom, het was onwaarschijnlijk dat maandag duidelijk zou worden of de mariniers in het midden van het land mochten blijven. Wat is de conclusie van de AFMP: „Het merendeel van de Tweede Kamer geeft duidelijk geen ruk om de mariniers of de rest van het defen siepersoneel. #politiektekoop." Vakbonden horen luid en dui delijk voor hun leden op te komen. Maandag spraken de Kamerleden, zonder uitzondering, met veel res pect en bewondering over de Ne derlandse militairen in het alge meen en de mariniers in het bij zonder. Dat wil niet zeggen dat als militairen hun zin niet krijgen, de meeste parlementariërs 'geen ruk' geven om het defensiepersoneel. Twitter is een zeepkist waarop voor nuance weinig plaats is. Toch mag je van een militaire vakbond verwachten dat ze zich onthoudt van stemmingmakerij rond volks vertegenwoordigers. De AFMP vertegenwoordigt mi litairen die geacht worden de Ne derlandse belangen en de demo cratische waarden desnoods gewa penderhand te beschermen. Nogmaals, een vakbond moet kritisch zijn, ook op Kamerleden. Maar dat kan ook op een respect volle toon. Neem Mare de Natris, voorzitter van de ofïïciersvereni- ging KVMO. Nadat de staatssecre taris had verteld hoeveel Defensie tot nu toe aan het project mari nierskazerne heeft uitgegeven, tweettehij: „Nu stoppen met ma rinierskazerne Vlissingen kost minstens 37,5 miljoen euro. Het slopen en het weer opbouwen van het Korps kost..." De Natris maakt geen stemming tegen 'de politiek', maar zette vraagtekens bij een ar gument om de verhuizing naar Vlissingen door te laten gaan. De Natris slaat bovendien de spij ker op de kop. Defensiegeld Het simpele 'afspraak is afspraak' is geen reden om de verhuizing van de mariniers naar Zeeland koste wat kost door te laten gaan. Er was in 2012 wellicht veel voor te zeggen, maar we zijn inmiddels zes jaarverder. Er is maar één doorslaggevende afweging: hoe wordt op de lange termijn Defensiegeld het beste be steed? Privébelangen van de hui dige leden van het Korps Mari niers en regionale belangen in Zeeland of Utrecht mogen mee wegen, maar komen niet op de eerste plaats. Kamerleden moeten een rationale keuze kunnen ma ken, zonder de angst weg te wor den weggezet als vijand van de militairen. r- 5-y The Bach Choir Orchestra of the Netherlands 72,50 Bestel nu tickets voor 45,- i.p.v. 72,51 Ga naar pzc.nl/classical PC ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 Voor meer informatie zie www.eerstewereldoorlogmeet- jesland.be THEO GIELE f t Tijdens The Classical Christmas beleeft u een onvergetelijk concert met mooiste kerst composities ooit geschreven. Het koor laat de kerstklassiekers van Bach, Handel en VivaLdi sprankelend klinken in de prachtige historische kerken en Het Concertgebouw Amsterdam. Met de solo's van beroemde sopraan Olga Zinovieva en tenor Martinus Leusink weten deze musici de ware kerstgedachte aan u over te brengen. Ervaar de sprankelende interactie tussen Jan Vayne en The Bach Choir Orchestra of the Netherlands onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink. Puur, warm en sfeervol in de weken voor kerst! *Prijzen zijn exclusief 6,- servicekosten per bestelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60