i r 59®° 4 dgn Duitsland**** 5 nee zeggen ~l\ EU: actie om Khashoggi üT"' 1- de gevolgen van een hittebe- roerte. Het Rode Kruis stelt vast dat in de hulpverlening ernstige fouten zijn gemaakt: de hulpver leners zagen te laat dat de vrouw oververhit was geraakt en her kenden de ernst van de situatie niet, ze koelden de vrouw niet, maar sloegen een isolatiedeken om haar heen en schakelden te laat professionele hulp in. Daarna was er ook nog eens miscommu nicatie met de meldkamer, waar door het langer duurde voor de vrouw door een ambulance werd opgehaald. Risicovol Van Schaik wil de schuld niet bij de vrijwilligers leggen. „De fout zat bij ons als organisatie. Deze mensen hadden beter getraind moeten zijn en hadden niet de juiste ervaring om bij de finish te staan, altijd een risicovolle plek bij hardloopwedstrijden. Ze wa ren bovendien onvoldoende rechtstreeks gebrieft over de risi co's van oververhitting, terwijl het die dag erg warm was. Dat re kenen wij ons aan." Na de dood van de 25-jarige vrouw ging nog meer mis. Het landelijke kantoor van het Rode Kruis kreeg geen signalen dat bij de hulpverlening iets was misge gaan en reageerde onvoldoende op kritiek van de nabestaanden. Pas na herhaald aandringen van de familie van de vrouw stelde het Rode Kruis onderzoek in. Van Schaik: „De familie heeft ons dat heel erg kwalijk genomen, en te recht. We hebben er onze veront schuldigingen voor aangeboden.En we zitten er nu bovenop om er voor te zorgen dat dit nooit meer kan gebeuren." De bijna tien duizend evene- mentenvrijwilli- gers van het Rode Kruis worden vandaag op de hoogte gebracht van het actieplan waarmee het Rode Kruis de hulpver lening wil moder niseren. Van Schaik: „We be schikken over duizenden gewel dige vrijwilligers en er gaat ge lukkig heel veel goed. Maar we mogen onze ogen niet sluiten voor dingen die beter moeten. We zijn te weinig gericht op het leren van fouten en ervaringen." Alle incidenten waarbij hulp verlening misgaat, moeten vanaf nu bij de directie terechtkomen, zegt Van Schaik. „Om te zien hoe we daar lering uit kunnen trek ken. En de belangrijkste lessen uit de gebeurtenis van 2016 zijn: we moeten onze meest ervaren mensen inzetten op de plekken waar hulp het ingewikkeldst is, en we moeten onze mensen beter briefen over de specifieke risico's van het evenement waar ze zijn. Of dat nu hoge temperaturen bij een hardloopwedstrijd zijn, of de We zijn 3 te weinig gericht op het leren van fouten en ervaringen opkomst van een nieuwe drug bij een festival." Het Rode Kruis verzorgt de EHBO bij ruim tienduizend eve nementen per jaar, en dat worden er steeds meer. Volgens Van Schaik moet de organisatie ook beter leren om 'nee' te zeggen. „Dat moeten we durven als wij inschatten dat de risico's te groot worden. Omdat het bijvoorbeeld te warm wordt, of omdat het er gens zo druk dreigt te worden dat wij niet genoeg hulpverleners beschikbaar hebben. We hebben nog genoeg vrijwilligers, maar dat staat wel onder druk. En als het moment komt waarop iets ei genlijk onverantwoord is, zullen we daar eerlijk over moeten zijn." Het Rode Kruis wil ook de in formatievoorziening naar bezoe kers en deelnemers verbeteren. „Mensen moeten zich goed voor bereiden op wat ze gaan doen: neem kleding mee voor als het weer omslaat, zorg dat je fit ge noeg bent voor wat je gaat doen. Diep van binnen zal iedereen dat wel weten, maar wij moeten zor gen dat mensen er ook aan den ken." Ga naar pzc.nl/grinch BRUSSEL De Europese Unie moet haar ambassadeur in Sa- oedi-Arabië terugroepen voor overleg vanwege de moord op de journalist Jamal Khas hoggi, de bombardementen in Jemen en de mensenrech tenschendingen in het land. D66-Europarlementariër Ma- rietje Schaake roept daar met 52 andere afgevaardigden toe op in een brief aan EU-bui- tenlandchefMogherini. „Er is nog altijd grote on duidelijkheid over de toe dracht van de moord, daarom moet de diplomatieke druk nu worden opgevoerd", be toogt Schaake. 3 dagen Drenthe HP Den Helder/Texel diner www.Zoweg.nl/dagblad of bel 0900-9693 7ocpg zaterdag 10 november 2018 PC i paciP onze hulp moet beter - Marieke van Schaik FOTO JAN DE GROEN of vri lïï~ q Voor maar: 1 «l Net over de grens bij Düsseldorf, Moers en Duisburg. Tip: De Oranje fietsroute! 3 nachten incl. ontbijt in 4* Hotel Dampfmühle (8,0) c—-7 Gratis parkeren, gebruik wifi, sauna en fitness Tip: Kerstmarkten in de omliggende Duitse steden Aankomsten t/m mei 2019. Betaal pas bij aankomst! Hotel Het Witte Veen (7,7) 3* Hotel Den Helder (7,8) gratis wifi 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5