5 'Zelfs al is de regeling zo mooi dat het me niets kost, op mijn leeftijd doe ik dat niet meer' en mijn huis moet worden geïso leerd. Zelfs al is de regeling zo mooi dat het me niks kost. Op mijn leeftijd doe ik dat niet meer. Ik wil op het gas aangesloten blij ven. Dat ga ik in de inspraak abso luut vertellen." Niet doordrukken Dat is precies waar het proefpro ject voor bedoeld is, verklaart Pais. Niet ideeën van bovenaf door drukken, maar met de bewoners bedenken wat er mogelijk is. „We zijn met niks naar het dorp ge gaan. Je kunt niet zomaar vertel len wat er moet gebeuren. Partici patie is het toverwoord." Waar loop je tegenaan als je een kli maatstraat wil maken? Hoe ver enig je voorlopers en klimaatscep tici? Hoe zou het eruit kunnen gaan zien? Wat gaat het kosten en wie betaalt het? „Ik ben benieuwd", zegt Leneke Buteijn. Als oppasoma heeft ze de zorg over vier kinderen. „R&B Wonen wilde dit blok toch al re noveren of platgooien", zegt ze in de deuropening van haar huur woning. In de compleet bestrate voortuin staat één pot met een groen stekkie. „We zijn niet zo van het tuinieren", lacht ze. „Ik zit niet op de schopstoel, dus ik wacht het af. Maar als dit plat gaat en ik mag naar een levensloopbe- stendige woning aan de overkant, dan zeg ik geen nee. Laat dit maar een voorbeeldstraat worden. Dan staat Nieuwdorp ook weer eens op de kaart." Waterput Tot het voorjaar staat het proef project in het teken van dromen, zegt Pais. Wandelend door zijn dorp kan hij het zelf niet laten. „Hoe het er hier uit gaat zien? Een stuk groener in ieder geval. Zelf ben ik niet zo'n voorstander van hobbels in de weg, maar we moe ten iets verzinnen voor de ver keersveiligheid. Wie weet liggen de daken straks vol zonnepanelen. En heeft iedereen een waterput in zijn tuin, zoals ze in België nu al verplichten bij nieuwbouw. Of stroomt er waterstof door de gas leidingen." Met zijn schoen tikt hij op de klinkers die de Prinses Margrietstraat verbinden met de Hertenweg. „We moeten ook een beetje circulair denken. Borsele gebruikt vanouds duurzame ma terialen, dus wie weet kunnen we deze hergebruiken. En kijk eens goed naar de Hertenweg. Die ligt hoger dan de huizen. Daar zullen we iets moeten verzinnen voor de waterafVoer. We gaan ideeën ver zamelen, de HZ gaat die bereke nen en wij maken in mei een te kening. Daarna evalueren we het project. Dan moeten we ook kij ken of er geld voor is. De bedoe ling is natuurlijk wel dat we een plan maken dat niet in de bu reaula verdwijnt. Maar het is echt niet zo dat in 2021 alles al is aange legd." GO ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 Oma Leneke Bu- teijn met haar kleinkinderen Cato, Luca, Senn en Joshua. Isolatiemateriaal voor een woning in de Prinses Mar- grietstraat. Zo'n warmtepomp vergt heel wat installatiewerk. Havenweg Pr. MargrietsW Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54