Nieuwdorp past zich aan het klimaat aan 4 In heel Nederland worden maat regelen getroffen om de opwar ming van de aarde tegen te gaan. Daarbij is het zaak de uitstoot van C02 te verminderen. Om die re den moeten alle huizen in 2050 'van het gas af zijn. In Zeeland zelfs vijfjaar eerder. En een nieuw modewoord is 'klimaatadaptatie'. We kunnen de klimaatverande ring mogelijk vertragen, maar niet tegengaan. De kans is groot dat zich nog veel vaker zomers voor doen als die van dit jaar. In mei stonden de boeren op hun akkers nog tot hun enkels in het water, eind juni leken het wel woestij nen. Het is zaak onze omgeving aan te passen, zodat we voorbereid zijn op extreme droogte of plotse linge wateroverlast. Eigen schuld „Het klimaat verandert gewoon", bevestigt Pais. „Deels is dat onze eigen schuld en moeten we dus kijken of we daar wat aan kunnen doen. Tegelijk moeten we ons erop voorbereiden. Die twee dingen kun je eigenlijk niet los van elkaar zien." Zoals Zeeland voorop wil lopen in Nederland, zo wil Nieuwdorp voorop lopen in Zeeland. Dat is niet bedacht door ambitieuze ge meentebestuurders, maar door de bewoners zelf. En het begon hele maal niet met het klimaat. Dorps huis Ammekore aan de Hertenweg staat te verkommeren. De school die eraan vast is gebouwd, staat al jaren leeg. Daar moest een oplos sing voor komen. En hoewel op de geasfalteerde Hertenweg en de brede en lange Prinses Margriet straat een maximumsnelheid van 30 geldt, nodigen ze automobilis ten nog steeds uit het gas flink in te trappen. Zo zijn er nog wel wat wensen. Kortom, Nieuwdorp heeft een flinke opknapbeurt no dig. Daarvoor is een masterplan opgesteld, dat half december op de agenda staat van de gemeenteraad. Energieneutraal dorp In de klankbordgroep, waarin be woners meepraten over het mas terplan, gingen vorig jaar stem men op om een stap verder te gaan. „Bewoners vroegen zich af of we niet iets met duurzaamheid moesten doen", vertelt Pais, die sinds een jaar of twee zelf aan de Hertenweg woont. „De Prinses Margrietstraat staat al vijfjaar op de nominatie om op de schop te gaan. Als je hem dan toch gaat her- inrichten en het wegdek gaat open, moet je dan niet meteen de kans grijpen om de woningvoor raad te verduurzamen? En de om geving te vergroenen? 'We willen het eerste energieneutrale dorp van Zeeland worden', zeiden be woners. 'Dan komt Nieuwdorp eens positiefin het nieuws.' Want dat geluid hoor je wel. Als er in de krant slecht nieuws staat, bijvoor beeld over de vervuiling bij Thermphos, heet het altijd Nieuwdorp. En gaat het over posi tieve ontwikkelingen, dan staat er ineens Vlissingen-Oost voor." De gemeente heeft het idee omarmd. Bij het ministerie van In frastructuur en Waterstaat werd subsidie aangevraagd in het kader van het Stimuleringsprogramma Ruimtelijke Adaptatie. Geen mil joenen om de huizen en de straten gelijk aan te pakken, maar een budget voor het verzinnen van slimme plannen in samenwerking met de bewoners. Rothuizen Ar chitecten en Stedenbouwkundi gen zijn aangehaakt, evenals de HZ. De provincie kijkt nieuwsgie rig mee. En dinsdag komt Delta commissaris Wim Kuijken, bezig aan zijn afscheidstournee door Nederland, een kijkje nemen in de Prinses Margrietstraat. Beetje overdreven Fijn wel, die belangstelling voor Nieuwdorp, vindt Eline Schipper. Ze kijkt uit op de enige drie bo men in de straat. Een voortuin heeft ze niet. „Dit is de schaduw kant. Alles gaat hier dood. Dus hebben we stenen neergelegd, net als onze buren. Last met de afwa tering als het regent? Nee hoor." Wat haar betreft kan de straat niet snel genoeg worden aange pakt. „Er wordt hier zo hard gere den. Je snapt niet dat er nog nooit iets is gebeurd. Zeker hier, waar kinderen oversteken om op de wei te gaan spelen." Maar of haar koop huis ook meteen energieneutraal moet worden gemaakt, daarover twijfelt ze. „Wie gaat dat betalen? Als het gas verdwijnt, vind ik dat niet zo'n probleem. Ik kook toch al elektrisch. Maar de verwarming is nog prima. Ik hoef voorlopig geen nieuwe. Mooi idee, zo'n proefpro ject, maar ik hoef niet per se voor loper te zijn." Dat is Hans Niewenhuijse wel. De directeur van installatiebedrijf ITN leidt nu al geïnteresseerden rond in zijn woning aan de Her tenweg. „Vanmiddag ontvangt mijn zoon een groepje van een bouwbedrijf in Bruinisse." Nog geen drie weken geleden is zijn woning van het gas gegaan, vertelt hij terwijl hij koffie zet. Buiten zijn werklieden nog bezig bij de tuinkamer die recent is aange bouwd. „Daar zit triple glas in. Beetje overdreven misschien, maar het is mijn vak." Niewen huijse zit ook in het nulopdeme- terteam (NOM-team) van de ge meente Middelburg, dat particu lieren adviseert over het energie zuinig maken van hun woning. Tien jaar geleden heeft hij zijn huis al geïsoleerd door er een nieuwe schil omheen te zetten. „We gingen verbouwen. Dat is een natuurlijk moment om het te doen. Net als bij de Hertenweg en de Prinses Margrietstraat, als die toch opnieuw worden ingericht." Als je je huis isoleert, moet je ook je ventilatiesysteem vernieuwen, waarschuwt Niewenhuijse. Zes jaar geleden heeft hij het aantal zonnepanelen op zijn dak uitge breid van 21 naar 40, de meeste op plekken waar niemand ze ziet. En afgelopen zomer heeft hij achter in de tuin een warmtepomp ge plaatst, ver weg en uit het zicht. Om de leidingen naar het huis aan te leggen, moest wel veertig meter tuinpad open. „Het gaat erom dat je de stapjes die je zet, slim zet en geen spijtmaatregelen neemt", legt hij uit. Wat het hem heeft gekost, laat Niewenhuijse in het midden. „Als lid van het NOM-team weet ik dat 30 tot 70.000 euro voor een stan daardwoning niks bijzonders is. In Middelburg kun je daarvoor maxi maal 20.000 euro subsidie krijgen. Het algemene voornemen om van de Hertenweg en de Prinses Mar grietstraat een klimaatstraat te maken is niet zo'n punt. Dat vindt iedereen een goed idee. Meer de bereidheid van bewoners om te investeren in een energieneutraal huis, dat is de uitdaging." Inspraak Kijk naar Huib Goedegebure. In het aangename herfstzonnetje staat hij in de Prinses Margriet straat zijn buxushaagje te spuiten. „Het zal mijn tijd wel duren. Ik vind het een heel goed idee om al les zo aan te pakken. Maar ik ben tachtig. Onlangs is mijn vrouw overleden, na 54 jaar huwelijk. Ik woon alleen. Ik moet er niet aan denken dat de gasleiding eruit gaat ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA3 Huib Goedegebure sproeit zijn buxushaag. „Ik ben te oud om mijn hele huis te laten aanpakken." De Hertenweg in Nieuwdorp. Hans Niewenhuijse bij de installatie voor de warmtepomp. Betegelde voortuinen kan niet meer als de straat klimaatstraat wordt. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Hans Niewenhuijse bij de warmtepomp achter in zijn tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53