In De Karekasse mag je onder rokken gluren t. 9 Plannen voor kazerneterrein Doorn gaan in de ijskast V'JKHOFFS zHzwcbntzalc t IK Zie wet WAT /N DOORN De toekomstplannen voor het terrein van de huidige marinierskazerne in Doorn gaan voorlopig de ijskast in. Dat hebben de gemeente Utrechtse Heuvelrug en de provincie Utrecht bekend gemaakt. De gemeenteraad van de Utrechtse Heuvelrug stemde be gin maart in met het plan om het huidige kazerneterrein en het om liggende gebied in Doorn te ont wikkelen tot een woonwijk met onder meer twee scholen en sportterreinen. Nu de verhuizing van de mari niers richting de beoogde nieuwe plek in Vlissingen onzeker is, gaan ook de nieuwbouwplannen voor Doorn voorlopig de ijskast in. Pas als de aanbesteding voor een nieuwe kazerne in Vlissingen weer wordt opgestart, gaan ze ook in Doorn weer verder met de plan nen. Overigens liet de staatssecretaris vorige week weten dat de mari niers sowieso niet in hun oude vertrouwde kazerne in Doorn kunnen blijven. Visser beschouwt Doorn als een, reeds in 2012, ge passeerd station. Een definitieve beslissing is pas mogelijk als alle kosten bekend zijn. Dat is op zijn vroegst medio volgend jaar. Gistermiddag was het kleine mu seum in Sinte Pier (Nieuwvliet), evenals vandaag tussen 10.00 en 16.00 uur geopend. De toegang was en is gratis. Al hangen er op dit mo ment toch wel een paar donkere wolken boven het gebouwtje, de vrijwilligers en gidsen zijn niet minder enthousiast, misschien juist nog meer dan anders. Ze hou den goede hoop, dat met hulp van de vele vrienden van de Stichting tot Behoud van de Cadzandse Dracht en de gemeente Sluis snel een nieuw geschikt pand gevonden wordt. Het huidige huisje moeten ze binnenkort ontruimen. De huur is per 1 februari 2019 opgezegd. Gistermiddag bezochten ruim vijftig geïnteresseerden het bijzon dere museum. „Ik kom uit Zuid- zande", aldus een bezoekster. „Ik ben hier vaker geweest, zo jammer dat het weg moet. Gelukkig is de sfeer hier nog prima. De vrijwilli gers zijn net zo enthousiast als an ders. Ik hoor nog steeds nieuwe dingen ook al ben ik met sommige voorwerpen opgegroeid." „Wij zijn met een aantal gidsen", zegt Emmy Quataert. „We vertel len allemaal ons eigen verhaal. Een groot verhaal met kleine afwijkin gen, bijzonderheden die de ene wel en de andere niet vermeldt. Dus va ker komen is zeker niet saai." Verrassend was dan ook het ver haal van Emmy over het rouwser- vies. De Cadzandse dracht kent rouwkleding en rouwsieraden, maar ook een apart theeservies, mooi, elegant en zwart. „Vreemd genoeg zien we vooral de theepot ten", aldus Emmy. „Het schijnt, volgens de verhalen, dat de rouw- gasten hun eigen kopje meebrach ten bij het condoleren. Zo waren er zeker genoeg kopjes en had de gast vrouw later minder afwas!" Alles moet straks in opslag en vooral goed ingepakt. Zo ook het prachtige kabinet met het litteken van granaatscherven uit de laatste oorlog. „De scherven hebben we nog", vertelt Emmy. „Evenals de hoedendoos met hoed die in de kast stond. In al die dingen is de in slag van de granaat te zien, heel apart." Fiene keek ondertussen naar de prachtige poppen in klederdracht, daar mocht ze niet aankomen, en ook niet onder de rokken kijken. Wel kreeg ze bij het afscheid, even als alle kinderen gisteren en van daag, een prachtige kartonnen aan- kleedpop. Kan ze thuis oefenen hoe het ook weer was met al die onder rokken. CORDEJONGE zaterdag 10 november 2018 2V i- - - -zitr .-af Hanme, Emmy, Jo en Marian (vlnr) in Kezandse kle derdracht. FOTO PETER NICOLAI Wie mag, zonder een tik op de vingers te krijgen, een dame onder haar rokken kijken? Fiene (5) was samen met oma naar museum De Karekasse in Nieuwvliet gekomen en mocht van de gids (in dracht) een kijkje onder haar rokken nemen. Zo veel onderrokken, en zo mooi! Wilma Valk Nieuwvliet Vandaag is museum De Karekasse op de oude locatie nog een keer geopend tussen 10.00 en 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49