Haalt Trump Amerikaanse vlag van D-day op? CCN enige partij met interesse in Slotervaart Alle schade wolf vergoed 3 KERNENERGIE PEILING De helft van de Nederlandse bevolking steunt de bouw van nieuwe kerncentrales. De meeste mensen geloven dat een kerncentrale anno 2018 veilig is. Op verzoek van deze krant heeft onderzoeksbureau Peil.nl/Maurice de Hond een enquête gehouden over kernenergie. Op de vraag 'Bent u ervoor dat in Nederland nieuwe kerncentrales worden gebouwd?' antwoordde 46 procent positief en 40 procent negatief. 14 procent had geen mening. 56 procent gelooft dat kerncentrales veilig zijn, 34 procent denkt van niet. De helft van de on dervraagden zou er geen bezwaar tegen hebben als in de eigen pro vincie een kerncentrale zou wor den gebouwd. De Hond deed in 2006 ook on derzoek naar het draagvlak voor nieuwe kerncentrales. Op de vraag of in Nederland nieuwe kerncen trales moeten worden gebouwd, was de respons toen iets negatiever: 40 procent was voorstander, 50 procent tegen. De verschillen per politieke partij zijn groot. Van de mensen die vorig jaar VVD stemden, is 71 procent voor de bouw van nieuwe kerncen trales. Van de CDA-stemmers is 59 procent positief, van de D66-stem- mers 50 procent. Die laatste partij is binnen het kabinet de grootste te genstander van nieuwe centrales. Onder de GroenLinks-achterban is 31 procent voorstander, onder PvdA-stemmers slechts 15 procent. De meeste stemmers op de PW (58 procent) en Forum voor Democra tie (78) zijn positief. De discussie over de bouw van nieuwe kerncentrales barstte deze Ik ben sceptisch. Het is een enorme investering en het duurt heel lang week los na een pleidooi van VVD- fractieleider Klaas Dijkhoff. Het zou volgens hem de manier zijn om de klimaatdoelen te halen. „Wat mij betreft gaan we snel beginnen", zei Dijkhoff. „Ik hoop dat we er ra tioneel naar kijken." Een kleine Kamermeerderheid is het met hem eens, net als minister Eric Wiebes (Economische Zaken). „We moeten openstaan voor de rol van kernenergie", zei hij woensdag in debat met de Kamer. De voor standers verwijzen naar het VN- klimaatpanel IPCC, dat vorige maand stelde dat de klimaatdoelen zonder ingrijpende maatregelen niet gehaald worden. We ontko men niet aan meer kernenergie, stelden de onderzoekers. De kans dat het in deze regeerpe riode in ons land zover komt, lijkt vooralsnog klein: coalitiepartijen D66 en Christenunie zijn fel tegen. „Ik ben buitengewoon sceptisch", zegt CU-leider Gert-Jan Segers. „Het is een enorme investering en het duurt heel lang." Acceptatie Ook de grote energiebedrijven zien weinig in kernenergie, stelden ze deze week. Daarbij was het gebrek aan publieke acceptatie een belang rijk argument. „Het is ontzettend duur en het maatschappelijk draag vlak is er niet", stelde een woord voerder van RWE deze week. „Wij zien het niet gebeuren." Ook Vat- tenfall (eigenaar van Nuon) stelde weinig heil te zien in nieuwe kern centrales, mede vanwege de pu blieke acceptatie. In thuisland Zwe den heeft Vattenfall maar liefst ze ven kerncentrales. De enige actieve kernenergiecen trale in ons land, in het Zeeuwse Borssele, is nu goed voor 3 procent van de elektriciteitsproductie. Door de lage energieprijzen draait de kerncentrale sinds twee jaarverlies. De aandeelhouders - de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten - willen de centrale om die reden verkopen. AMSTERDAM De enige overna mekandidaat voor MC Sloter vaart in Amsterdam is een groep aandeelhouders van Cardiologie Centra Nederland (CCN). Zij willen een nieuw bedrijf oprich ten om met het ziekenhuis een doorstart te maken. Ook beloven ze het ongeruste personeel oud eigenaar Loek Winter daarbij buiten de deur te houden. Onder personeel van MC Slo tervaart was onrust ontstaan na berichten donderdag dat zorgon- dernemer Loek Winter via de achterdeur zou terugkomen bij het ziekenhuis. Hij is via via aan deelhouder bij CCN. Een groep van ongeveer dertig tot veertig specialisten en artsen woonde in het Slotervaart een presentatie bij van CCN, dat zich daar opwierp als geïnteresseerde in het failliete ziekenhuis. Zorgondernemer Winter was eigenaar van MC Slotervaart toen dat twee weken geleden failliet ging- BRUSSEL Boeren die schade lij den door beschermde dieren als wolven, mogen daarvoor finan cieel volledig worden vergoed door de overheid. Voorheen was dat 80 procent, maar de Europese Commissie heeft besloten dat volledige compensatie niet lan ger wordt gezien als staatssteun. Ook investeringen die boeren doen om schade te voorkomen, in bijvoorbeeld afrasteringen, schrikdraad en waakhonden, mogen voor het volle pond wor den gecompenseerd. Daarnaast mogen lidstaten de medische kosten vergoeden voor bijvoor beeld schapen die zijn gebeten. Dat geldt ook voor de kosten van zoekacties naar vermiste dieren na een aanval door een be schermd roofdier. SOESTERBERG President Do- nald Trump komt volgend jaar mogelijk naar Soesterberg om een Amerikaanse vlag - eigendom van de Rotterdamse kunstverza melaar Bert Kreuk - in ontvangst te nemen. Dit doek is in 1944 tijdens de invasie meegebracht door het Amerikaanse leger en ligt nu in bruikleen bij het Nationaal Mili tair Museum in Soesterberg. De Amerikaanse ambassadeur doet zijn best om Trump naar Nederland te halen, zo zegt hij in het NOS Journaal. De overhandi ging van de vlag zou in het kader zijn van D-day, 75 jaar geleden. De Rotterdamse kunstverzame laar Bert Kreuk betaalde ooit 450.000 euro voor de vlag. Hij is bereid de vlag af te staan als de president als opperbevelhebber van het leger de vlag in ontvangst zou willen nemen voor het Ame rikaanse volk. „Ik denk dat de president het ge weldig gaat vinden", zegt ambas sadeur Pete Hoekstra. „Ik ben in gesprek met het ministerie van Buitenlandse Zaken en met het Witte Huis. Iedereen vindt het een grote eer. We hopen dat het in samenwerking met premier Mark Rutte gaat lukken." Ooit wapperde de gehavende vlag fier op het landingsvaartuig LCC 60. Hij doorstond stormen en een regen van Duitse kogels. Zelfs nu, tussen de rafels en de gaten, zijn de dertien rode balken en 48 sterren - de staten Alaska en Hawai werden pas later als 'ster' toegevoegd - nog duidelijk zichtbaar. Het doek was na afloop van de oorlog door een luitenant als souvenir mee naar huis geno- lk denk dat de president het geweldig gaat vinden men. De vlag kwam in handen van Bert Kreuk, toen de Ameri kaanse familie het souvenir op een veiling te koop aanbood. zaterdag 10 november 2018 GO Helft bevolking voor nieuwe kerncentrale Peter Groenendijk Rotterdam -CU-leider Gert-Jan Segers Bent u ervoor dat er in Nederland NIEUWE KERNCENTRALES worden gebouwd? VOOR 50PLUS GroenLinks PvdA E3 TEGEN Naar stemgedrag 2017 Tegen w.n. Denkt u dat een kernenergiecentrale VEILIG is? VEILIG ONVEILIG Zou u bezwaar hebben als in UW PROVINCIE een kernenergie centrale wordt gebouwd? NEE Vandaag in Z Interview met kern fysicus Jan Leen Kloosterman. 'Wat in Japan is gebeurd, was ge woon pech.' - Pete Hoekstra, ambassadeur De kerncentrale in Bors sele. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3