Kerk verkocht? Leve de kerk! ZEELAND 11 RUIMTECAESUUR VLIEGEREN 'Vliegeren met ruimteCAESUUR' is geïnspireerd door de 7.202 vliegerende kinderen inGazadiein 2010 het Guinness Record Vliegeren verbeterden. Het project heeft heftige reacties losgemaakt. Die reacties zijn voor een groot deel niet gebaseerd op het be schouwen van de vliegerkunst, maar op een enge blik op de vermeende be tekenis ervan. Je moet bijvoor beeld wel een perverse kijk op kunst en je collega-politici hebben wil je de werken en de tweet van de Vlissingse cultuurwethouder Project voor Palestina ge slaagd... zien als een impliciete goedkeuring van de terreurdaden daar. Waarbij je nog de vraag kunt stellen of het dan gaat om de ter reur van Palestijnse of Israëlische kant. Initiatiefnemer Hans Over- vliet steekt niet onder stoelen of banken dat hij vindt dat geweld van Palestijnse zijde meer aan dacht krijgt dan dat van de staat Is raël. Maar zijn eigen bijdrage is universeel. Hij plaatste een met de kop naar beneden gerichte zwarte raket op een wit fond. Het wit: licht, onschuld, het goede. Het zwart: duister, het bezoedelde, het kwaad. De raket een projectiel, dat alleen door partijen kan worden ingezet die macht en geld combi neren. De dreiging van het kwaad, dat in de vorm van geweld levens bedreigt, hangt boven ons. Over- vliet verbeeldt dus het tegenge stelde van aanzetten tot haat en geweld. Het meest controversieel opge vatte beeld is van Jan Verhaeghe. Hij gebruikt het vaker. Zijn gesti leerde adelaar, ooit door de nazi's als embleem gebruikt, is een com mentaar daarop in plaats van een replica ervan. Het hakenkruis is vervangen door de van copy right, als verwijzing naar het gege ven dat militant rechts zich van dezelfde taal bedient als hun sinis tere voorgangers. En de adelaar kijkt naar links in plaats van naar rechts. Daarmee distantieert het dier zich van het misbruik door beiden. Of kijkt het naar een poli tiek alternatief? Een aantal van de kunstenaars gaat direct in op het leven in de Gazastrook. Zo heeft Mohammed Al Hawajri op een wit fond een hartvormige cactus ge plaatst: Heart of Gaza. Het woordje 'of in rood. Hij legt je een keuze voor: 'Kijk je met je hart of verpak je het in een doornig pantser?' Ko de Jonge leverde misschien wel de sterkste bijdrage van de twintig deelnemers. Een oog met daaronder de verticale streepjes van de barcode waarmee we alles vastleggen en controleren. Ook het oog heeft die strepen. De Jonge verwijst naar de irisscan, één van de meest vernuftige manieren om mensen te kunnen herkennen én te kunnen controleren. In de feite lijke iris een driehoek, 'het alziend oog' van God. De Jonge draagt zo elementen aan die bepalend zijn voor ons leven nu en plaatst die in een oude traditie. Leni van den Berge heeft in haar expositie ruimte 'de Roofprintpers' voortge borduurd op haar eigen vlieger. Die een speels protest is tegen het voorgenomen besluit van de pro vincie om jagers toestemming te geven verwilderde katten te doden die overlast bezorgen. Zij maakte er een rijk geïllustreerd boekje over dat samen met schetsen en tekeningen een fantasierijk com mentaar is op een klein aspect van onze eigen politieke realiteit. Vliegeren met ruimteCAESUUR is mede belangrijk omdat het duide lijk maakt hoe slecht mensen vaak kijken. En hoe vaak men óver de ander praat in plaats van mét de ander. Ligt daarin niet de kiem voor verwijdering die in de Gaza strook tot een politiek-humani- taire nachtmerrie is geëscaleerd? In Zeeland zijn de laatste jaren heel wat kerken in andere han den overgegaan. Terugloop van de kerkgang en uitschrijvingen van kerkgangers maakte de gebou wen als godshuis overbodig. In de één kwam een restaurant, de an der werd bestemd voor culturele activiteiten en soms krijgen ker ken na een grondige verbouwing een woonfunctie. Verdwijnt bij de verkoop stukje bij beetje religie uit Zeeland? Dat valt te betwijfelen. Als u deze krant zaterdagmor gen openslaat knipt burgemeester Harald Bergmann nét een lintje door bij 't Hofje onder den Toren. De monumentale carré tegenover de Abdijkerken in Middelburg is grotendeels in handen gekomen van de Gasthuiskerk en de Protes tantse Gemeente Middelburg (PGM). De opening markeert de start van nieuwe activiteiten. De deur aan het Walplein staat op donderdag- en zaterdagmiddag open voor wie maar wil. Iedereen is welkom voor een kop koffie of thee. Wie op zoek is naar vaste kost kan er regelmatig op woens dag- of donderdagavond warm eten voor een habbekrats. Vrijwil ligers vanuit de kerken maken dat mogelijk. De burgemeester is ge vraagd voor de opening, omdat de kerken activiteiten in 't Hofje aan bieden aan alle inwoners van de stad Middelburg. De aankoop van 't Hofje heeft te maken met het samengaan van vijf kerkgemeenten van de PGM tot de Nieuwe Kerkgemeente. Daarbij werden twee kerkgebouwen in de verkoop gedaan: de Oostkerk en de Morgenster. Met het sluiten van die kerken ging er de nodige Monnikenwerk ruimte verloren, terwijl voor de jeugdwerkactiviteiten en vergade ringen in De Nieuwe Kerk geen ruimte genoeg bleek te zijn. De Christelijke Gereformeerde Gast huiskerk aan de Lange Delft kan de vele jongeren en hun activitei ten ook niet meer bergen. Behalve voor 'eigen gebruik' hebben de beide kerken voor ogen dat met laagdrempelige diaconale activi teiten inwoners van de stad gehol pen kunnen zijn. In Heinkenszand verkocht de Protestantse Gemeente onlangs de Barbesteinkerk. Morgen neemt de gemeente afscheid van de ver kochte kerk, waarvoor het bestek en de tekeningen goedgekeurd werden in de kerkenraadsvergade ring van 20 januari 1903. De ge meenteleden zullen te voet van de Barbesteinkerk naar de Dorpskerk wandelen. Ik stelde me bij het le zen van de aankondiging een soort rouwstoet voor. „Nee zeg", lacht interimpredikant ds. Marieke Fernhout. „De gemeente is in tien jaar gewend geraakt aan het idee dat één van beide kerken verkocht zou worden. We nemen afscheid met een beetje weemoed, maar ook met vreugde over de nieuwe bestemming van de kerk. Het is zo mooi om juist op Sint Maarten af scheid te nemen! Het verhaal gaat dat Sint Maarten zijn mantel in tweeën scheurt om de helft aan een bedelaar te geven." De kerk, die in handen van een betrokken particulier komt, wordt verbouwd en in gebruik genomen door het Leger des Heils. Die orga nisatie was op zoek naar ruimte om haar activiteiten uit te breiden. „Aan de voorzijde komt de winkel, in het tussendeel ruimte voor bij voorbeeld lezingen en aan de ach terzijde komen appartementen." We overhandigen morgen symbo lisch de sleutel aan de nieuwe ei genaren om vervolgens te voet op pad te gaan naar De Dorpskerk waar na een liturgische afsluiting koffie, thee en wat lekkers klaar staan. Los van de ballast van gebouwen slaan kerken blijkbaar nieuwe we gen in. zaterdag 10 november 2018 GO Heftige reacties op kunstproject Nico Out Middelburg Vliegers van Ko de Jonge... en Leni van den Berge T/m 17/11: 'Vliegeren met ruimte CAESUUR', Lange Noordstraat 67, Middelburg, vr. en za. 14.00- 17.00 uur. T/m 26/11: Leni van den Berge, Bellinkstraat 25, Middelburg, ma, vr, za. 12.00-16.00 uur. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39