Spinvis speelt met poppen in Middelburg V Partijen profileren zich tijdens begrotingsdebat provincie 4 OM in beroep tegen vrijspraak in zaak cokesmokkel De begroting zelf en de aanvul lende financiële voorstellen in de najaarsnota waren nog net geen hamerstuk. Vrijwel alle partijen complimenteerden het dagelijks provinciebestuur. Na drie magere jaren staat de provincie er financi eel weer beter voor, onder meer door een bijdrage van 20 miljoen euro van andere provincies en een tijdelijke verhoging van de motor rijtuigenbelasting, goed voor 10 miljoen euro. Niemand kwam met een voorstel om geld anders uit te geven dan het provinciebestuur wil. Uiteindelijk stemden Partij voor Zeeland, SP en Zeeland Lokaal wel tegen de begroting en de na jaarsnota. Dat wil niet zeggen dat het debat nergens over ging. Alle partijen zit ten in de startblokken voor de ver kiezingen van 20 maart en de meeste gebruikten hun spreektijd om kiezers te paaien. Te beginnen met de tol in de Westerscheldetun- nel. Volgens D66 komt er zoveel tolgeld binnen, dat het tarief voor veelgebruikers kan worden ver laagd naar 2 euro. De coalitiepar tijen CDA, PvdA, VVD en SGP kwamen met een motie waarin het provinciebestuur wordt gevraagd om op basis van het aantal tunnel passages uit te werken met hoeveel de tol kan worden verlaagd, dan wel hoeveel eerder (dan 2033) de tunnel tolvrij kan worden. Alleen de Christenunie vond de motie over bodig, omdat gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) met een toezegde hem uit te voeren. Mark Faasse (ZL) wees er nog wel op dat de Staten in 2016 hebben be sloten het tarief tot 2020 niet te wijzigen. Maar uiteraard keert het onderwerp wel terug in de verkie zingsprogramma's. „Ik krijg de in druk dat de campagne is begon nen", zei Ger van Unen (SP) dan ook, om meteen het aloude stand punt van haar partij te herhalen: „De tunnel moet tolvrij worden." De PvZ, ZL, PW en WD pleitten voor kernenergie. De VVD wilde van het provinciebestuur zelfs we- De meeste partijen gebruikten hun spreektijd om kiezers te paaien ten of de kerncentrale Borssele na 2033 niet langer open moet blijven. Daar gaan we niet over, was het antwoord, maar het punt was ge maakt. D66 opperde een half mil jard euro van de PZEM, verkregen door de verkoop van bedrijfsonder delen, te gebruiken voor de over gang naar duurzame energie. „Een fabriek voor zonnepanelen?", grapte Jan ITenk Verburg (CU), met een verwijzing naar een fiasco van de toenmalige energiemaatschappij Delta enkele jaren geleden. SoPlus wilde de bus 'gratis voor 65-plus'. Tevergeefs. De PvdA vroeg om regie op de woningmarkt, zodat er meer huurwoningen komen - zaak van de gemeenten, was het antwoord. En de WD legde zich er niet bij neer dat een stukje van de Bernhardweg, tussen Middelburg en de Westerscheldetunnel, niet wordt verdubbeld. Daar ontspon zich een aardig debat met de SGP. De afgelopen drieënhalf jaar inter rumpeerden de coalitiepartijen el kaar vrijwel nooit, vrijdag vlogen ook zij elkaar in de haren. De ver kiezingsstrijd is begonnen. Met zijn voltallige band treedt hij op in zalen als Paradiso en op festivals als Lowlands, maar voor het concert dat hij morgen in de Zeeuwse Concertzaal geeft, neemt Spinvis alleen zangeres/celliste Saartje Van Camp mee. „Het is een voorstelling, maar geen kleinkunst. We kunnen ook een ontzettende bak herrie maken." an Camp maakt deel uit van de zeskoppige band van Spinvis (Erik de Jong). Af en toe knijpen ze er samen tus senuit, voor een tournee die ze langs kleine zalen voert. Zoals nu met In werkelijkheid. „Je ziet twee houten poppen zonder gezicht", beschrijft hij de enscenering. „Ze kunnen ieder een zijn: jou, de menigte, mij. Doordat ze voor een videoscherm staan, kunnen ze in alle mogelijke werelden samen zijn. We zijn na tuurlijk volwassen, maar dat spe len met poppen heeft iets univer seels. Je kan ze in alles verande ren. Ze kunnen vliegen, een tijger worden, je kunt er al je fantasieën mee verbeelden. Dat thema is ac tueler dan ooit. We weten niet meer wat de werkelijkheid achter de werkelijkheid is." Ontroering Dat moet niet al te politiek wor den opgevat, waarschuwt hij. Hij heeft in zijn eigen oeuvre gegras duind op zoek naar liedjes, oud en nieuw, die bij het thema passen. „Zoals Stefan en Lisette. Daar zit een derde persoon in. Die weet niet precies wat er met ze aan de hand is. Ze zeggen dit, redeneert hij, maar ik weet niet wat de wer kelijkheid is. We leven in een we reld van nepnieuws, maar ik ver bind dat liever met het persoon lijke. Ik zoek de ontroering meer in mijn eigen omgeving dan in het grote gebeuren." Hij waakt ervoor dat het video scherm de voorstelling domi neert. „Het gevaar is dat mensen tv gaan kijken. Dat zie je ook in een café waar voetbal aan staat. Die beelden hebben zo'n dwin gende kracht. Wij gebruiken het meer om een atmosfeer te creë ren. Het is verhalender dan een optreden met de band, maar het blijft wel popmuziek. We nemen ook een batterij aan instrumen ten mee." De komende maanden staat een lange reeks optredens gepland, waarvan ook veel in België. „Ik denk dat de gevoeligheid voor taal daar groter is dan in Nederland. Mijn teksten zijn voor allerlei uit leg vatbaar. In Nederland moet je We leven in een wereld van nepnieuws, maar ik verbind dat liever met het persoonlijke dat nogal eens uitleggen of zelfs verdedigen, in België niet. Daar is een zekere mate van surrealisme veel meer geaccepteerd. Als je in zoveel kleine zaaltjes speelt, zoals nu, dan komen er heel veel men sen uit de buurt, die je naam mis schien van horen zeggen kennen en zich laten verrassen. Die den ken: 'Nou, misschien is het wat'. Dat waardeer ik zo. Want nieuws gierigheid is cruciaal voor bestaan van het werk dat we doen." Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. MIDDELBURG Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg heeft beroep aangetekend tegen de vrijspraak van de 31-jarige J. van L. uit Sommelsdijk. Het OM eiste vijfjaar gevange nisstraf maar Van L. is vorige maand vrijgesproken van zijn deelname aan de smokkel van bijna 19 kilo cocaïne. Drie ande ren kregen wel celstraffen opge legd. Eind februari werden twee van hen met de pakketten cocaïne uit Colombia in een bestelauto be trapt bij de Bijleveldhaven in Vlis- singen. Van L. had de smokkel auto aan een van de smokkelaars uitgeleend. De rechtbank oor deelde vorige maand dat hij wel een auto had uitgeleend, maar niet kon weten dat die was be stemd voor het vervoer van de in gevoerde cocaïne. zaterdag 10 november 2018 GO Verkiezingsstrijd begonnen De verkiezingscampagne voor Provinciale Staten is begonnen. Het begrotingsdebat ging giste ren nauwelijks over de begro ting. Vrijwel alle politieke par tijen grepen de algemene be schouwingen die daar traditio neel bij horen aan om hun me ning te verkondigen over ge heide verkiezingsitems. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Saartje Van Camp (I) en Spinvis (Erik de Jong) in de voorstelling In werkelijkheid, foto kik productions -Erik de Jong (Spinvis) Spinvis: In werkelijkheid, zondag 11 november, Zeeuwse Concert zaal Middelburg, 15.30 uur. Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Wij zijn ook leverancier voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 jLY,G9 Wemeldingse zandweg 4B, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32