Reanimeren moeten leren Oorzaak niet altijd even duidelijk, telefoongebruik zou rol kunnen spelen Spinvis houdt het klein Van Drongelen ligt op koers met HSV Artiest neemt voor optreden in Middelburg alleen zangeres/celliste Saartje Van Camp mee Axelaar (19) wil terugkeren in de Bundesliga „Het aantal ongelukken valt ons zeker op", zegt Linda Splinter van Veilig Verkeer Zeeland, onderdeel van Veilig Verkeer Nederland. De afgelopen vier weken was het on der meer raak in Sint-Annaland, Kloosterzande, Biervliet, Hein- kenszand, Ritthem, Koudekerke, Kapelle en Nisse. Begin deze maand belandde bij Sint-Anna- land een passagiersbus in de sloot. Vaak op binnenwegen, soms op provinciale wegen en in een enkel geval op de A58. De oorzaak is niet altijd eenduidig, ook gelet op de tijdstippen. Overdag zou de laag staande zon nog een rol kunnen spelen, maar 's avonds is dat niet het geval. Afleiding Volgens Rob Stomphorst van Vei lig Verkeer Nederland is de ten dens dat er 'meer gebeurt door af leiding', daarbij doelend op het ge bruik van telefoons achter het stuur. „Het weer speelt nog niet echt een rol, het is nog niet glad, mistig of regenachtig. Mensen kunnen moeilijk van hun telefoon afblijven, al is het achteraf lastig te bewijzen. Volgens Stomphorst gaat verkeer 'niet vanzelf. „]e moet daar heel bewust mee om gaan, daar schort het nogal eens aan." Alarm Ook Roland de Jong van hulpver leningswebsite HV Zeeland denkt dat mobieltjes 'ongetwijfeld' een rol spelen. Zijn bedrijf doet verslag van incidenten in de provincie en is ook zo goed als bij elk ongeluk ter plaatse. Hij vindt het lastig te zeggen of de afgelopen tijd vaker (eenzijdige) ongevallen gebeuren dan anders of in vergelijking met vorig jaar. „Wat je wel ziet is dat de politie vaker meldingen doet via het persalarm." Via de (landelijke) campagne 'Ik rij mono' wordt geprobeerd om het gebruik van telefoons in de auto terug te dringen. Zeker als het drassig is, kun je dan lastig corrigeren In de tussentijd investeert ook de provincie in verkeersveiligheid door onder meer het aanleggen van verharde bermen. Vanaf maandag tot en met 3 december worden de parallelwegen langs de N253 in Zeeuws-Vlaanderen voor zien van een verharde berm. Tus sen Draaibrug en Oostburg komt ruim acht kilometer grasbetonte- gels te liggen. Langs steeds meer Zeeuwse we gen komt er zo'n verharde berm. Bijvoorbeeld ook langs de N256 (Deltaweg) tussen Goes en Noord-Beveland. Volgens de provincie rijden au tomobilisten op veel plekken langs Nederlandse (en dus ook Zeeuwse) N-wegen een onver harde berm in. 'Zeker als het dras sig is, kun je dan lastig corrigeren. Als er een strook grasbetontegels in de berm ligt, wordt het een stuk veiliger'. FOTO RUBEN OREEL zaterdag 10 november 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Nikki de Koeijer probeert te reanimeren. Zij was een van de negen leden van de jeugdbrandweer in Vlissingen die gisteravond reanimatieles kre gen van Jacoline Spiessens. „Eigenlijk zou ieder een het moeten kunnen, maar wij hebben de grens gesteld op vijftien jaar", zegt jeugd leider Michael Gilissen. Voor jongere leden kan het emotioneel te belastend zijn met reanimatie geconfronteerd te worden. Bovendien moet iemand ook fysiek in staat zijn om te reanimeren. Na afloop van de training kregen de negen een officieel certificaat. ZEELAND 4 ZEELAND 14 Veel auto's in sloot of berm Opvallend vaak belanden er de laatste tijd automobilisten in sloot of berm in de provincie. En dat terwijl de winter nog moet beginnen. Luc Oggel Vlissingen - Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29