Een elftal vol 'nieuwerwetse' Ajacieden 21 hartenlust. In Utrecht trok maar één land ten aanval en dat was de Europees kampioen. Mét Vivianne Miedema in de spits. Ze kreeg van bondscoach Sarina Wiegman toch weer de voorkeur boven Lineth Beeren- steyn die in de vorige play-offronde tegen Denemarken nog de voor keur kreeg en direct belangrijk was met drie doelpunten. Miedema Miedema beet van zich af deze week met uitspraken. Ze zei de vrouw in vorm te zijn en wees op de karrenvracht aan doelpunten die ze de afgelopen weken voor Arsenal had gemaakt. Concurrent Beeren- steyn startte op de bank, maar mocht in de tweede helft invallen. Als rechtsbuiten, dat kan ze ook. Maar de ruimtes op het veld in Utrecht waren ook voor Miedema schaars. Lieke Martens kreeg de bal par does tegen zich aangespeeld waarna de bal op de paal belandde en Jackie Groenen, die zich in de tweede helt moest laten vervangen vanwege een blessure, kreeg meer dan één schietkans. De Zwitserse vrouwen, zonder hun twee ster speelsters Ramona Bachmann en Lara Dickenmann, wachtten af zo als zoveel landen tegenwoordig af- i In Utrecht trok maar één land ten aanval en dat was de Europees kampioen wachten tegen Nederland. Zwitserland is geen hoogvlieger, zo bleek. Kwartfinalist op het laat ste WK, terwijl Nederland daar een ronde eerder werd uitgeschakeld. Maar op het laatste EK volgde een roemloze uitschakeling in de eerste ronde terwijl Nederland toernooi- winnaar werd. Gaandeweg de eerste helft kwam Oranje beter in het spel en werd het tempo opgeschroefd. Met kansen voor Shanice van de Sande en Daniëlle van de Donk. Achterin hoefde keeper Loes Geurts, die de voorkeur kreeg boven Sari van Veenendaal, zich haast nooit in te spannen. Bevrijding Een rake vrije trap die via de bin nenkant van de paal in het doel be landde, zorgde uiteindelijk voor de bevrijding waar Nederland zo naar verlangde toen al die aanvallen vruchteloos bleken. Specialist She rida Spitse was de maker. Een wa pen dat ze vaker hanteert. De Zwit serse keeper Thalmann kon niks uitrichten tegen het geplaatste schot, al was de afstand van 25 me ter, erg ver. Een hossende Galgen waard kon in de tweede helft opge lucht ademhalen toen Martens, niet eens zo heel erg goed in de wed strijd zittend, het duel besliste na een goede aanval met een schot in de verre hoek. Ook Miedema pikte in de slotfase nog haar doelpunt mee. Oranje kan en moet het karwei aanstaande dinsdag kunnen afma ken in het Zwitsere Schaffhausen. Op dinsdag wordt dan de return af gewerkt. Het Europese succes van Ajax maakt wat los. Ook voetbalfans die normaal gesproken niet veel op hebben met de Amsterdamse club, zetten de Champions League avondjes in hun agenda. Omdat het voetbal vaak (tegen Benfica niet) aanstekelijk en goed is. Maar óók omdat er met Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong jongens in het elftal lopen die qua gedrag niet passen in het clichébeeld over een Ajacied: een arrogante speler die heel zijn leven gewend is om te winnen. Is het zo? Dat het gevoel rond Ajax anders is? „Daar is niet zoveel tegenin te brengen", zegt Frank Lammers, acteur en uitgesproken PSV-supporter. „Heel goed dat jij dit artikel schrijft. Dan worden ze misschien weer heel snel hun arro gante zelf....Zo'n Frenkie de Jong is een soort 'nieuwerwetse' Ajacied. Een jongen die sympathie oproept omdat hij ook nederig kan zijn. En kritisch. Dat was hij toen Ajax van ons een pak slaag kreeg ook. Dat is wel verfrissend." Maar toch, zegt Lammers: „Het leuke blijft wel dat ze nu denken dat ze de Champions League kun nen winnen, hé. Omdat ze van AEK Athene en Benfica hebben gewon nen. Dat vind ik dan wel weer grap pig. Ik weet niet of je weieens op Teletekst kijkt. Maar volgens mij heeft PSV vijf punten meer dan Ajax en ook nog eens negen keer vaker gescoord. Daar hoor je ineens niemand meer over." Misschien gaan ze bij Ajax, als de resultaten goed blijven, wel weer roepen dat Ajax de beste is, on danks het laagje stof in de prijzen- Hopelijk worden ze na dit artikel weer snel arrogant kast. Henk Fraser, ras-Feyenoorder en nu trainer van Sparta, had daar als speler altijd een hekel aan. Het ontnam hem zelfs het plezier voor spelen voor Oranje, zich storend aan de 'Ajax-kliek' daar. Toekomst Fraser: „Achterafvind ik dat provo cerende dat zij hadden eigenlijk wel mooi." Hij denkt wel dat de sfeer rond Ajax óók wordt gevoed door de hang naar succes in het Neder lands voetbal. „Die is namelijk groot. We snakken naar succes. Daarom word je ook blij van gasten zoals Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong. Maar ik heb dat persoonlijk ook met PSV'er Steven Bergwijn. Jongens die de toekomst van ons voetbal hopelijk gaan dragen." zaterdag 10 november 2018 De Oranjevrou wen door het dolle heen na de 1-0 van Sherida Spitse, die zo het moeizame duel openbrak. FOTOEPA Frenkie de Jong. „Een jongen die sympathie oproept omdat hij ook nederig kan zijn." fotoanp Ajax, morgen op bezoek bij Ex celsior, is historisch gezien de meest succesvolle en meest ge hate club van het land. Rond dit Ajax ontstaat een ander senti ment. Waar komt dat vandaan? Daniël Dwarswaard Amsterdam - Frank Lammers (46)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21