II 19 ziet zichzelf nu in de VS als ambassadeur van het Europese voetbal Ik stond aan de top, maar door de blessure viel ik naar beneden, kon me niet meer bewegen. Ik was Superman en ineens was ik Superzero „In Europa zien mensen me als ar rogant. Dat blijft me achtervolgen. Hier is dat anders. Maar ik ben ge woon mezelf. Ik vertegenwoordig hier niet alleen Ibrahimovic, niet alleen LA Galaxy, maar voetbal in het algemeen. Ik laat zien hoe voetbal bij ons in Europa gespeeld wordt. Op het moment dat ik hier voet aan de grond zette, voelde ik dat ik voetbal was." „Ja, blijkbaar vindt men het hier leuk. Op een gegeven moment gingen mensen me zelfs zo aan spreken. Maar ik had het ook prima gevonden als ze me een rare hadden gevonden. Dit is wie ik ben. Ik zal voor niemand verande ren." hun eigen verhaal schrijven. Ze zijn belangrijker dan al mijn hoofdstukken bij elkaar. Ik sta in de schaduw van hun leven." „Nee, en dat wil ik ook niet. Ze voetballen nu zelf en af en toe zeg ik wat ze moeten doen. Dan zeg gen ze: wat weet jij daar nu van? Dan laat ik ze soms wel even een YouTube-clipje zien." Het leven in Los Angeles is onbe zorgd, zegt Ibrahimovic. „Ik voel hier geen stress." Zijn gezin - vrouw Helena, zijn kinderen Maximilian (12) en Vincent (10) - is gelukkig, dus is hij dat ook. Het enige nadeel noemt hij het grote tijdsverschil met Zweden. Bellen met vrienden of familie kan alleen op gezette tijden. De verhuizing naar Los Angeles was een belofte van Ibrahimovic aan zijn vrouw, vertelt zijn zaakwaarnemer Mino Raiola in diens passage in het boek. Zelf noemt de spits een andere reden. „Ik kan hier doen wat ik graag wil. Voetballen. Zeker na de blessure die ik heb gehad, was dat belangrijk voor me." Hij toont het litteken op zijn rechterknie. In april van 2017 scheurde de Zweed een kruisband in een Europa League-duel met Anderlecht. De vraag was of hij nog zou terugke ren. In de MLS vond Ibrahimovic het antwoord. In zijn eerste seizoen in de Ver enigde Staten kende hij vooral persoonlijke successen. Ibrahimo vic scoorde 22 keer in de competi tie. Tegen Toronto FC maakte hij met een achterwaartse karatetrap het 500ste doelpunt uit zijn car rière. „Ik denk dat ik niet volwassen was. Ik gaf niet alles. Dat kleine details het verschil maken, heb ik pas later geleerd. Ik moet zeggen: ik mis die tijd bij Ajax toch wel, hoor. Ik was wild. Wilder dan nu, bedoel ik."(Lacht.) „In Amsterdam vermaakte ik me wel. Alle ogen waren nog niet op mij gericht. Dat vond ik toen prettig. Als ik nu bij Ajax zou spelen, zou ik een ma chine moeten zijn. Het is trou wens de enige club waar ik moeite heb gehad met supporters. Maar de paar keer dat ik als speler van een andere club terugkwam, was de ontvangst altijd geweldig. Het bewijst maar weer dat niets on mogelijk is.' „Geen enkel seizoen. Het vak van hun vader, mijn voetbalcarrière, hoeft niet belangrijk te zijn voor mijn kinderen. Ik heb liever dat ze „Ik zou mijn tijd hier beschrijven als een kans om de wereld te laten zien dat ik nog besta na mijn bles sure." „Dat niet, maar ik zat voor het eerst in een situatie die ik niet kon controleren. Ik voelde me krachte loos. Hulpeloos. Ik stond aan de top, viel naar beneden en kon me niet meer bewegen. Uitgerekend m'n benen lieten me in de steek. Ik begreep het niet. Ik was Superman en ineens was ik Superzero. Ik was menselijk. Na een tijdje dacht ik: oké, dit is nieuw voor me, maar ik zal de wereld laten zien dat ik er nog ben. LA Galaxy gaf me daar voor de mogelijkheid." Volle stadions Overal waar Ibrahimovic kwam, trof hij volle stadions. Zijn Galaxy- shirt was dit jaar het meest ver kochte van alle spelers in de MLS. Amerikanen die hem nog niet kenden, zagen hem in vele inter views op sport- en entertainment- zenders. Zo zat Ibrahimovic op de bank van populaire talkshowhosts als Jimmy Kimmel en James Corden. Van het grillige karakter uit zijn Europese dagen, bleek in derge lijke optredens weinig. Voorzetjes kopte hij binnen met zelfbewuste antwoorden, steevast afgesloten met een punchline en een brede glimlach. De figuurlijke knipoog was moeilijk te missen. Corden wist de Zweed, bekend met de werking van de Amerikaanse en tertainmentindustrie, zelfs tot een dansje te verleiden. (In de dagen voor het interview gonzen geruchten over een terug keer naar AC Milan, die Ibrahimo vic een paar dagen later ontkracht tijdens een persmoment bij LA Galaxy.) „Mijn contract loopt nog een sei zoen, we zullen kijken wat er ge beurt. Ik praat met de mensen van Galaxy, luister naar hun wensen. Ik vertel ze op mijn beurt de mijne. We zien het wel." „Ik weet het niet. Dat is ook iets dat ik geleerd heb tijdens m'n car rière: als ik wat plan, gebeurt er al tijd wat anders." 9789026337901 „Ik ben heel benieuwd naar de filmwereld. Ben een enorme lief hebber. Hier misschien nog meer, omdat ik er middenin zit. Ja, ik ben ook wel nieuwsgierig naar ac teren. Er is hier en daar wat inte resse, maar niks overweldi gends. Ik zou het alleen doen als het belangrijk voelt." „Zolang ik kan presteren zoals dit seizoen, blijf ik doorgaan. Ik wil het zoveel mogelijk in eigen hand houden. Wil niet met een blessure eindigen of zo. Ik wil laten zien dat ik het nog kan. Als mensen om me heen op een gegeven moment zeggen dat ik beter kan stoppen, zal ik dat doen." zaterdag 10 november 2018 GO -Zlatan Ibrahimovic (37) Past je persoonlijkheid goed bij de Verenigde Staten? Je verwijst in interviews en op sociale media vaak naar jezelf als een God, of een leeuw. Daar wordt hier van gesmuld. Had je dat snel door? Vragen ze je dan nooit naar je carrière? dat hij weet wat hij verkeerd deed." Wat deed je verkeerd? Welk van de seizoenen die je in Europa speelde zou je je twee zoons, nu zij ouder zijn, willen laten herleven? Een hoofdstuk over je tijd in de Verenigde Staten ontbreekt in je boek. Hoe zou het er uit zien? Heb je ernstige twijfels gekend? Blijf je in Los Angeles? Zien we je nog terug in Europa als je stopt met voetballen? Titel: Ik ben voetbal Auteur: Zlatan Ibrahimovic Uitgever: Ambo Anthos Aantal pagina's: 384 Prijs: 39,99 (vanaf 1 januari 2019: 45,-) ISBN: Wat betreft je leven na het voet bal: Raiola noemt acteren als een optie. Heb je al filmrolletjes aangeboden gekregen? Hoe lang blijf je voetballen? Zlatan Ibra himovic in het shirt van LA Galaxy. „Ik vertegenwoor dig hier voet bal." FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19