Antiheld 18 Zlatan Ibrahimovic (37) is wijzer geworden en Zlatan Ibrahimovic heeft na Europa inmiddels ook Amerika veroverd. Deze krant schoof in Los Angeles aan bij de superster voor een exclusief interview over zijn laatste kunstje. „Ik wil laten zien dat ik het nog kan." Column S JOERD MOSSOU Een Twentse, schorre variant op Giovanni van Bronckhorst Erik ten Hag praat wat anders dan voorheen. Geen idee of het u is opgevallen, maar hij ge bruikt minder moeilijke woorden en min der cryptische woordcombinaties. Zijn zinnen zijn saai, maar wel netjes afgemeten. Persoonlijk vind ik dat jammer, de taal van Ten Hag kende voorheen vaak prachtige, hoekige pa reltjes. „Traag in de handeling. Hoog in de concen tratie. Sterktes neutraliseren. Een blessureprovoca- tief veld bespelen. Veel energie erin stoppen." Maar naarmate het voetbal van Ajax beter en aantrekkelijker werd, transformeerde Ten Hag juist tot een man van wat zuinige, dertien in een dozijn clichés. Hij zegt zulke normale dingen, zo weinig opzienbarends, dat hij een soort Twentse, schorre variant op Giovanni van Bronckhorst is ge worden. Maar bovenal is Erik ten Hag opeens veranderd in een bijzonder soort antiheld. Collega Daniël Dwarswaard beschreef het gisteren al: hoe het uit vak van Ajax zijn naam scandeerde in Lissa bon, in Estadio da Luz, en wat een mijlpaal dat stiekem is voor een boertje uit Haaksber gen. Erik ten Hag is ge kleineerd en belache lijk gemaakt, be schimpt en uitgela chen. De kritiek was soms terecht, in zijn eerste vijf maanden was er geen spoortje van verbetering zichtbaar, maar dit verhaal ging veel verder dan kritiek alleen. Van Ten Hag werd een karikatuur gemaakt, een dwaas. Ten Hag is nu eenmaal geen typisch Amster damse geinponem, geen olijke allemansvriend met lijntjes naar de Mokumse pers, of naar de broodje-bal-kaartclubjes op de Toekomst. Hij is stug, stronteigenwijs. Hij ging als een olifant door de Amsterdamse kast vol klassiek porselein. Zijn staf lekte daarbij zo hevig, dat er geen fami- liepak incontinentieluiers tegenop kon. Ajax is vlakbij een plek in de volgende ronde van de Champions League, een prestatie die geen van zijn voorgangers hem kan navertellen. Natuurlijk heeft zijn selectie veel kwaliteit, er zijn bakken met geld in geïnvesteerd, maar dat was bij het Ajax van pakweg 2006/07 niet heel anders, met Stekelenburg, Heitinga, Stam, Gabri, Davids, Sneijder en Huntelaar in één en dezelfde as. Feit is dat Ajax in deze eeuw vaak niet eens de voorrondes overleefde. Laat staan dat het swingde, buffelde en dartelde in de Champions League. Linksom of rechtsom heeft Ten Hag een collectief geboetseerd dat tot de verbeelding spreekt, dat harten verovert. het meest houden van helden die gewoon op hen zelf lijken. Ajax is de club van de Godenzonen, van de getapte jongens, van elegante bravouremanne- tjes met gel in het haar. En nu, opeens, is het de club van Erik ten Hag. Misschien wel de meest atypische Ajax-trainer aller tijden, een knuffelpro- vinciaal met een schichtige blik en een nasaal Tukker-accent. Een man zo gewoon als de buur man op uw camping in Frankrijk. Als hij straks geen kampioen wordt, gaat de botte bijl er ongetwijfeld weer in, want zo gaan die dingen. Tot die tijd tekent Ten Hag voor de revan che van het jaar. Preses Mechelen stapt op Zverev komt naar Ahoy „Alles goed?" Zlatan Ibrahimovic (37) introdu ceert zich met het kleine beetje Nederlands dat is blijven hangen uit zijn Ajax-tijd. „Van Ronald Koeman moesten we het spreken, anders zouden we niet spelen." Maar verder dan de beleefdheden komt hij niet. „We speelden toch wel." In een hotelkamer in de wijk Beverly Hills, op een paar minu ten rijden van zijn woning in de heuvels van Los Angeles, be spreekt de Zweed zijn nieuwe boek Ik ben voetbal, een lijvig ver zamelwerk waaraan hij twee jaar sleutelde. Elk van zijn Europese werkgevers heeft een hoofdstuk gekregen. Zijn carrière wordt in het boek door hemzelf, collega's en vrienden becommentarieerd. Journalisten uit Zweden, Enge land, Italië, Noorwegen, Dene marken en Nederland mogen om beurten op audiëntie bij de hoofd persoon. Zijn biografie uit 2012, Ik, Zlatan, ging over de persoon, ver klaart Ibrahimovic. „Dit gaat over de voetballer." Hij laat zich zakken in een zwartleren bankstel, te klein voor zijn imposante postuur. Wan neer hij voorover leunt om een chocolaatje van tafel te pakken, reiken z'n knieën tot aan zijn kin. Voor de spits van LA Galaxy zit het seizoen erop. De play-offs van de Amerikaanse Major League Soccer (MLS) zijn enkele dagen eerder misgelopen. Het humeur van de sterspeler lijkt er niet onder te lij den. Uitgebreid neemt hij de tijd voor zijn antwoorden, bedacht zaam en weloverwogen. Amsterdam Bezoek uit Nederland brengt hem in gedachten automatisch terug naar de drie seizoenen die hij in Amsterdam doorbracht. „Waren het er drie?" vraagt hij. „Er is zo veel gebeurd." Ongevraagd begint hij te vertel len over de militaire discipline van Co Adriaanse, zijn band met Leo Beenhakker, de (aanvankelijk) moeizame relatie met de suppor ters van Ajax en zijn eerste stap pen buiten Malmö. „Ik stond in Amsterdam voor het eerst in de etalage." De tiener Ibrahimovic woonde in Diemen-Noord. „Geen Los Angeles." „Ik had het er in het begin erg moeilijk, maar heb veel geleerd. Ik was voor het eerst alleen, zonder familie. Door de transfersom die voor me betaald was, waren de verwachtingen onrealistisch. Ik geloof dat ik meteen met Van Bas ten werd vergeleken. De suppor ters waren veeleisend. Als ik warmliep, werd de naam van Nikos Machlas gescandeerd. Pas in het derde jaar werd ik beter, maar ik ben in Amsterdam nooit in de buurt gekomen van de speler die ik zou worden." zaterdag 10 november 2018 GO @sjoerd mossou Wie dat overwint, krijgt vanzelf iets heldhaftigs. Het verhaal wil altijd dat Feyenoord-supporters ONRUST Johan Tim mermans is niet langer voorzitter van KV Mechelen. De 61-jarige Belg stapt op vanwege het fraudeonder zoek in het Belgische voetbal. „Al leen al het feit dat ik voorzitter ben en een ge sprek had met de politie zorgt voor onrust", zegt de voorzitter die zelf geen verdachte is. TOERNOOI Alexander Zverev (21) doet volgend jaar mee aan het ABN AMRO World Tennis Tour- nament in Rotterdam. De Duitse nummer 5 van de we reld. Zverev deed in 2015, met een wild card, voor het eerst mee en miste sinds dien geen editie. Dit jaar verloor hij in de tweede ronde. 'Bij Ajax gaf ik niet alles, ik was wilder' o O. 0) Een billboard in Los Angeles. Koen van der Velden Los Angeles Het hoofdstuk Ajax valt samen te vatten als: ongelukkig maar leerzaam. Een soort drempel die je over moest. Ronald Koeman komt aan het woord in je boek. Hij zegt: „Als je Zlatan vraagt naar zijn tijd bij Ajax, weet ik zeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18