Rechter ziet 34 stoute kind'ren en geeft werkstraf Aanslag: dode en gewonden Waarom laait de oorlog in Jemen op? Vraag bij het nieuws 13 Sinds het begin van de maand zijn liefst vierhon derd luchtaanvallen geteld van de door Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten geleide coalitie. „Dit zijn de zwaarste ge vechten sinds maanden", aldus een VN-woordvoer- der. Vooral rond havenstad Hodeida lijkt Saoedi-Arabië militaire winst te willen forceren tegen de sjiitische Houthi-rebellen, die wor den gesteund door Iran. Beide kampen voeren er zware artilleriebeschietin gen uit. Daarbij zijn de afge lopen weken zeker 150 men sen omgekomen. Sinds het begin van de oorlog zijn dat er ruim zesduizend, van wie de helft burgers. De burgeroorlog duurt al sinds 2015. De coalitie staat onder tijdsdruk er een einde aan te maken na oproepen van de Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie. Zij willen een staakt-het-vuren binnen dertig dagen, om vervolgens vredesonderhandelingen te kunnen beginnen. Want een ongekende humanitaire crisis dreigt nog steeds in Jemen. Ruim driekwart van de bevolking (22 miljoen mensen) is afhankelijk van internationale hulp. 8,4 mil joen mensen dreigen van honger om te komen. „Het is een race tegen de tijd om een hongersnood in Jemen te voorkomen", zegt EU- commissaris Christos Styli- anides (Humanitaire Hulp). De Saoedische sterke man, kroonprins Mohammad Bin Salman, de aanvoerder van de coalitie, moet over eieren lopen sinds zijn naaste medewerkers wor den verdacht van de moord op de Saoedische journalist Jamal Khashoggi in Turkije. De kroonprins kan interna tionale druk voor een be stand in Jemen even lastig negeren. Als hij nog terrein winst wil boeken, dan moet het dus nu gebeuren, voor dat het Amerikaanse 'ulti matum' van dertig dagen af loopt. De havenstad is de spil voor de aanvoer van humanitaire hulp. De VN-kinderorgani- satie Unicef waarschuwt voor 'catastrofale gevolgen' als Hodeida niet meer ge bruikt kan worden. De levens van zo'n 150.000 kinderen staan op het spel. Bakkerijen en ziekenhuizen worden niet gespaard in de luchtaanvallen van de coali tie. Woensdag werd een door Save the Children on dersteunde gezondheids faciliteit met levensred dende medicijnen geraakt. Ook woonwijken zijn doel witten. Honderdduizenden inwoners van Hodeida, van wie de helft kinderen, zitten klem tussen twee vuren, omdat overal wegversper ringen zijn opgeworpen. Ook vrijdag is het weer een enorme kermis bij de rechtbank in Leeu warden. Ten opzichte van de eer dere zittingen in oktober is er een schepje bovenop gegooid. De Friezen hebben zich nog net wat Frieser uitgedost. Als klap op de vuurpijl komt Sinterklaas voorrij den. Hij begeeft zich op de voor plaats van de rechtbank. Naar bin nen mag hij niet. Cameramannen struikelen over elkaar heen om hem voor de lens te krijgen. Een deel van de blokkeer- friezen heft een sinterklaasliedje aan. „En we zingen en we springen en we zijn zo blij, want er zijn geen stoute kind'ren bij." Daar denkt de rechter duidelijk anders over. Ze deelt werkstraffen uit, van 80 uur (een keer), 120 uur (27 keer), 180 uur (drie keer), 200 uur (twee keer) en 240 uur (een keer). „De verdachten zijn op een verkeerde manier omgegaan met hun overtuigingen", zegt ze in haar vonnis. „Het was niet aan de ver dachten om de demonstranten te gen te houden. Eigenrichting kan niet worden getolereerd." Dat laatste is iets waar de ver dachten het nog steeds niet mee eens zijn, laten ze na afloop weten. Ze zijn er tot in hun vezels van overtuigd dat de demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KAZP) vorig jaar uit waren op rellen. Gierspuiten Ook Jitske Eizema, een wat oudere Friezin die de rechtszaak bijwoont als supporter van de 'blokkeerfrie- zen', blijft het een goede zaak vin den dat de demonstranten zijn te gengehouden. „Er is toch geen ge weld gebruikt? Als ze nou met knupppels en gierspuiten waren te gengehouden, was het wat anders geweest." Martin Bosma, Tweede Kamerlid voor de PW, is er wederom om 'so lidariteit te uiten'. Ook hij ziet niet veel kwaads in de actie van de Frie zen. Bosma vond het blokkeren wel leuk, 'lekker tongue-in-cheek' Ook hier denkt de rechter wat an ders over. Het was gevaarlijk, oor deelt ze, en bovendien richtten ze hun actie op een tegenstander die geen geweld in de zin had. „Nergens blijkt uit dat Kick Out Zwarte Piet daar op uit was. De bur gemeester van Dokkum was ook niet bang voor geweld van hun kant, maar juist voor geweld door de tegenpartij." Straf dus. Bovenop de werkstraf moeten de Friezen kosten vergoe den aan de stichting achter KAZP. Die bestaat uit een vergoeding voor het huren van de bussen waarmee ze naar Dokkum wilden, en voor de reparatie van een busruit. Die brak toen een inzittende er tegen aan viel, nadat de chauffeur remde voor de blokkade. Die mededeling wordt door de veroordeelden met ongeloof ontvangen. Buiten heffen ze nog een liedje aan. 'Schijt aan re gels, schijt aan regels!' Terwijl de VN opnieuw waarschuwen voor een ongekende humanitaire crisis in Jemen woeden daarjuist nu de zwaarste gevechten sinds maanden. Even na vier uur in de middag krijgt de Australische politie een melding van een brandende auto in het centrum van de stad, aan Bourke Street. Als de agenten arri veren, heeft de bestuurder al drie mensen neergestoken. Eén is dood, twee zijn gewond. Getuigen filmen hoe agenten op de gewapende man afgaan, terwijl de blauwe pick-up op de achtergrond in lichterlaaie staat. Een omstander rijdt ondertussen met een winkel wagentje in op de aanvaller, een an der gaat hem te lijf met een ver- keerspion. Als de man blijft insteken op de agenten, wordt hij in zijn borst ge schoten. In het ziekenhuis bezwijkt hij aan zijn verwondingen. Over de aanvaller zijn weinig de tails bekend. Hij zou een bekende van de politie zijn en zou in de jaren 90 vanuit Somalië naar Australië zijn vertrokken. De politie behandelt de dodelijke steekpartij in Melbourne als een terreurdaad. De aanslag is inmid- dels opgeëist door IS. De gewonden zijn twee mannen van 26 en 58 jaar. De identiteit van het dodelijke slachtoffer, ook een man, is nog niet bekend. De agenten bleven onge deerd. zaterdag 10 november 2018 Waar zijn de gevechten? Waarom laaien de gevech ten juist nu op? Waarom zouden de Sa- oedi's gehoor geven aan op roepen tot een staakt-het- vuren? Wat maakt de aanvallen op Hodeida zorgwekkend? Een werkstraf voor alle 34 'blok- keerfriezen'. In een zaak waar zoveel lawaai en controverse omheen hangt, was het oordeel van de rechter simpel: „Het gaat om ernstige strafbare feiten, waar een forse straf bij hoort." Sander van Mersbergen Leeuwarden Zie ook katern Z Kijk op de site bij /video Wat vinden ministers van de pietendiscussie? Bob van Huët In de Australische stad Mel- bourne zijn gisteren een dode en twee gewonden gevallen nadat een man voorbijgangers op straat neerstak. Het had nog erger kunnen aflopen: in de brandende auto van de aanvaller lagen gasflessen. Hanneke van Houwelingen Rotterdam/Melbourne De aanvaller probeert een agent te steken, fotoepa Hodeida SAN AA SOMALIË SAOEDI ARABIÊ Saoedi/VAR Hnuthi's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13