Gegratineerde oesters J1NNVKOOIT Spareribs KOKEN \©eten Janny van der Heijden (64) is jurylid bij Heel Holland Bakt en schreef tientallen kookboeken. Ze deelt haar favoriete recept uit Een keuken voor de Lage Landen genomineerd voor Het Gouden Kookboek 2018. „Dit gerecht is de perfecte combinatie van zee - de oes ters, en aarde - de champig nons. Het is een chique schotel; niet alledaags, maar feestelijk. De combinatie is heel bijzon der. Om het te waarderen, moet je wel een ervaren oestereter zijn." Voor 4 personen 1,5 kilo spareribs halve fles hot ketchup 2 tenen knoflook, geperst 4 el sojasaus 4 el azijn 2 el honing 1 el sambal badjak 2 uien, in stukjes 6 el kerriepoeder 4 el arachideolie zout en zwarte peper Leg de spareribs in een diepe pan en giet er water bij tot ze onderstaan. Voeg zout toe en kook het vlees een halfuur. Giet de pan af en laat de spareribs afkoelen. Maak ondertus sen een marinade van ket chup, knoflook, sojasaus, azijn, honing, uien, kerrie poeder, sambal, zout, zwarte peper en olie. Marineer hierin het vlees minimaal een uur (liever een hele nacht). Verwarm de grill van een oven (zorg voor een lekbak) of verhit een grillpan tot hij dampt. Rooster de spareribs goud bruin en gaar (Dirkjan geeft als tip dit in een halfuur te doen, bij ons ging het snel ler). Draai de ribs tijdens de bereiding een paar keer om. Dirkjan geeft er nog een serveertip bij: rijst die is aangemaakt met geroos terde pinda's en koriander. Mijn serveertip: lees Dirkjan bij het verorberen van deze ribs. En denk aan het motto van de CPNB: je bent wat je leest. Kommetje Na al dat kluiven drui pen je handen van het vet. Doop je vingers stijlvol in een komme tje (€7,80, spullen- voorindekeuken.nl) De beste Slager John van Tilburg uit Sliedrecht won dit jaar de Spare Ribs Trophy van de Koninklijke Neder landse Slagers. Calorieën In een portie spareribs van 255 gram (zonder bot uiteraard) zitten 635 kilocalorieën. Eet er dus maar een slanke salade naast. BABBECtff/ Kookboek Voor wie nog geen genoeg heeft van ribbetjes is dit kook boek een must. Steven Raichlen is dé BBQ-goeroe van de VS (Workman, €30). Vertel, waarom koos je dit recept van Joris Bijdendijk, chef van het Amsterdamse restaurant Rijks? Ingrediënten 16 oesters Voor de knoflookboter: 100 g zachte roomboter 35 g panko (grof Japans broodkruim) 6 el platte peterselie, fijngehakt 1 kleine teen verse knoflook, fijngehakt 1 el mierikswortel, vers geraspt Voor de champignons a la grecque: 16 stevige witte champignons (let op dat de 'hoedjes' groot genoeg zijn om een oester in te leggen) 200 ml droge witte wijn sap van 4 citroenen 100 ml water 1 el korianderzaad 1 takje tijm 1 laurierblaadje 1 el suiker 4 el olijfolie Bereiding Kneed alle ingrediënten tot een groene boter en breng op smaak met peper en zout. Zet de boter ergens koel weg. Breek de stelen uit de cham pignons en kook ze samen met de wijn, het citroensap, water, korianderzaad, de tijm, laurier, suiker en olijfolie tot ongeveer driekwart van het vocht over is. Zeef het vocht en kook hierin de champignonhoedjes 3 minu ten. Zet ze afgedekt met plas ticfolie weg op een koele plek. Steek de oesters voorzichtig open en doe ze zonder schelp in een schaal. Spoel ze daarna in hun eigen vocht een beetje schoon, zodat er geen schelp stukjes meer op zitten. Leg de oesters in de champignons op de plek waar het steeltje is af gebroken. Leg hierop een laagje van 3 mm van de knof- lookpeterselieboter en grati neer de schelp onder een grill. ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 130