'Weten de Nederlanders wel van dit stukje Holland?' ■■F G De reis de kust van Concorde Beach. Een van de Nederlandse boerde rijen, waarin nu het Dutch Cottage Museum zit, werd door de Neder landers gebouwd in 1618. Daarom staat 2018 in het teken van vierhon derd jaar Nederlandse geschiedenis op het eiland. „Pas op je hoofd, jij als lange Nederlander kan hier niet rechtop staan." Vrijwilligers Alison Harris en Jackie Terry vinden het prachtig dat een Nederlander het Dutch Cottage Museum bezoekt. Het is amper voor te stellen dat in dit piepkleine achthoekige huisje hele gezinnen hebben gewoond, en toch was dit tot een halve eeuw geleden het geval. Binnen staat een bonte verzameling van antieke Nederlandse objecten zoals Delfts blauwe tegels, schilderijen, kande laars, wiegjes, klompen en fietsen - en zelfs een klompfiets. „Die is ge bruikt in de parade tijdens het Can- vey Carnival", vertelt Jackie trots. Beide cottages hebben dezelfde opvallende vorm. De een is licht roze geverfd, de ander wit. „Ik heb die boerderijtjes altijd prachtig ge vonden", glimlacht kustwachter Gary Foulger. „Als kind kwam ik weieens bij de familie die toen in een van de boerderijen woonde. Dan zaten we in dat piepkleine huisje voor de open haard. Het was net een sprookje." Badplaats In tegenstelling tot de nabijgele gen badplaatsen Leigh-on-Sea en Southend-on-Sea, is Canvey Island nooit een toeristische trekpleister geworden. Hoewel het eiland dicht bij Londen ligt en het aantal inwo ners de afgelopen jaren is gegroeid naar 40.000, heeft Canvey een dorps karakter behouden. Het eiland telt slechts twee hotels, een handjevol pubs en restaurants en een paar kleine musea. Midden op het eiland ligt het kleine Canvey Lake, waarlangs mensen hun hond uitlaten en kinderen de vele gan zen voeren. In een half uur loop je van de golfbanen, rugbyvelden en onbe werkte grasvelden in het noorden naar een klein pretparkje aan de zuidkust. Langs de zeemuur loopt een pad waar families met kinde ren wandelen en mensen op een van de houten bankjes een doosje fish and chips eten. Bij laag water proberen kinderen krabbetjes te vangen in de waterbassins of dob beren rond in rubberen bootjes. Af en toe vaart een containerschip langs, onderweg naar bestemmin gen verder langs de Theems. Lobster Smack Een opvallende verschijning langs de zeemuur is The Labworth Res taurant. Het art-decogebouw is ontworpen door Ove Arup, die la ter ook betrokken was bij de bouw van het Sydney Opera House. Bijna alle tafels op de bovenverdieping kijken uit over zee. „Het blijft mooi om de golven tegen de kust te zien slaan, zelfs in de winter", zegt eige naar Paul Hussey. Iets verderop langs de kust is het gezellig druk bij de Lobster Smack, de oudste pub van het eiland. Op het terras van het witte houten ge bouw neemt Janine Smith een slok van haar cider. Ze woont al haar hele leven op Canvey Island. „Er heerst hier een geweldig gevoel van saamhorigheid. Daarom wil ik nooit meer weg." Tegenwoordig serveert de Lob ster Smack typisch Brits pubfood, maar zo'n 150 jaar geleden werd er ook Nederlandse kaas gegeten, meegenomen door vissers die overkwamen uit Nederland. In die tijd was de pub, toen nog een her- berg, eigendom van de overgroot ouders van James Alan Blackwood. „Mijn grootmoeder vertelde dat hier soms meer Nederlands dan Engels werd gesproken", vertelt hij. „Nederlanders mochten hier belas tingvrij hun producten verkopen, als dank voor de zeemuur die de kolonisten eeuwen daarvoor hadden gebouwd." Folklore Toen de Eerste Wereldoorlog uit brak, verdwenen de Nederlandse vissers van Canvey. Afstammelin gen van de Nederlandse kolonisten zijn er niet meer te vinden. Door de jaren heen zijn ze van Canvey vertrokken en in het bevolkings register van 1911 - toen er slechts zestig huishoudens op het eiland woonden - is geen enkele achter naam te herkennen als Nederlands. De geschiedenis leeft vooral voort in de verhalen van de bewo ners, die vol nostalgie en fascinatie over de Dutch connection praten. Zo ook filmmaker en geschiedenis student Liam Heatherson (22), die met een vriend meerdere projecten over de Nederlandse invloeden op 'zijn' eiland heeft gedaan. „Het is 1 CANVEY ISLAND 38 Canvey Island is met de auto te be reiken door de ferry van Hoek van Hol land naar Harwich te nemen. Vanaf Harwich is het nog een uur rijden. Easyjet vliegt op Southend Airport, dan is het nog twaalf minuten per trein naar Benfleet Station. Vanaf Lon- don City Airport is de reistijd per trein een uur. Stad of eiland? Op de kaart lijkt Canvey Island eer der een stad dan een eiland, omdat het aan de west kant alleen van het vasteland geschei den is door een stroompje, East Haven Creek. Toch is Canvey volledig omringd door water en met de auto al leen via een brug te bereiken. Deze brug werd pas in 1931 geopend. Tot die tijd konden mensen Canvey Island al leen bij laag water bereiken via stenen in het water. Delft Road Canvey Island Laars Avenue Waalwyk Drive Van Diemens Pass

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127