Op een steenworp afstand van Londen ligt Canvey Island. Het is vier eeuwen geleden drooggelegd door Nederlanders en daar zijn de inwoners nog altijd trots op. Zodra je na een treinreis van een halfuur vanuit Londen op Ben- fleet Station aankomt, verraden de frisse zeelucht en het geluid van meeuwen dat je dicht bij de kust bent. Aan de overkant van het treinstation ligt Canvey Island, al leen te bereiken via een brug naast het station. Het is eb en vanaf dit punt is van het eiland niets te zien; er stroomt een modderig riviertje, de grasvlaktes zijn moerassig. Eenmaal op het eiland tref je straatnamen aan als Delft Road, Laars Avenue, Van Diemens Pass, Waalwyk Drive, Hellendoorn Road. De verklaring daarvoor is een bijzondere: Nederlandse droogleggingsexperts kwamen in de 17de eeuwe op uitnodiging van landeigenaar Sir Henry Appleton naar het eiland. Canvey Island bestond op dat moment uit onbe woonbare stukken moerasland. De landeigenaar had genoeg van de eeuwige overstromingen en scha kelde hulp in van de Nederlanders. In ruil kregen de droogleggers een hectare land voor elke drie hectare die zij ontgonnen. Zo veranderde Canvey Island in een kleine Neder landse kolonie. Roggel Road „Ik woon op Roggel Road. Kun jij mij misschien vertellen wat die naam in het Nederlands betekent?" Burgemeester Barry Campagna kijkt mij, de Nederlandse journa list, vragend aan. Dat het een dorp je in Limburg is, wist ik zelf ook niet. Campagna zit in de luwte van de dijk met een groep vrijwilligers van de Canvey Bay Watch op het terras van The Bay Café. De afge lopen jaren hebben ze het enige zandstrand op het eiland, Thorney Bay, zorgvuldig opgeknapt. Terwijl de mokken thee met melk worden leeggedronken, krijg ik een water val aan vragen over mij heen over de betekenis van de vele Neder landse straatnamen op het eiland. Vier eeuwen na de komst van de droogleggers is de Nederlandse in vloed onderdeel van de identiteit van het eiland. Tussen de lage bun galows staan twee oude Dutch cot tages in de wijk Dutch Village, de lokale middelbare school is ver noemd naar een van de droogleg gers, Cornelius Vermuyden, het Nederlandse thema duikt elk jaar op tijdens het Canvey Carnival en Nederland wordt genoemd op grote muurschilderingen langs Reizen Slenteren door Laars Avenue en Delft Road TEKST EN FOTO'S PAULINE DEN HARTOG JAGER ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126