-J-f Schrijver Frank Westerman over onze oorsprong 85^2 'De neanderthaler heeft zijn langste tijd gehad, is de voorspelling In Wij, de mens probeert Frank Westerman een BR &S antwoord te vinden op de vraag waar de mens vandaan komt. „Ik had al deze werelden niet kunnen vermoeden toen ik met mijn boek begon." Op zijn werk kamer ligt een 3D-printvan een schedelkapje. Hét schedelkapje. Op gegraven in 1891 door een apothe kerszoon uit Eijs- den, Eugène Du- bois. Het schedelkapje van de Javaanse aap mens, destijds beschouwd als de missing link tussen aap en mens - en nu in de col lectie van Naturalis in Leiden. „Ze wilden het in 1983 tentoonstellen in New York. Er stond al een limousine klaar voor het trans port naar het Natural History Museum, on der politie-escorte. Onze minister van Bui tenlandse Zaken, Max van der Stoel, blies de uitleen op het laatste moment af omdat hij bang was dat Indonesië het zou opeisen." Tijdens het schrijven van zijn nieuwe boek Wij, de mens, raakte Westerman in de ban van Dubois. Hij verscheepte in de 19de eeuw vierhonderd kisten vol vondsten uit Java; de grootste fossielenbuit ooit van 40.000 botten, tanden en schelpen, opge graven tussen 1888 en 1895. Het spoor naar Eijsden is een van vele in een zoektocht die de reportageschrijver voert van het op de Maasvlakte 2 opgespo ten prehistorische zand tot de grotten van het Indonesische eiland Flores om ant woord te krijgen op de vraag: waar komen we vandaan? En: waarom zien wij onszelf als de maat der dingen? Westerman vertelt met onstuitbaar en thousiasme. „Mensen als Dubois waren de ontdekkingsreizigers naar het verleden. Als je anders kijkt, met de blik van een geoloog, kun je dat verleden in het landschap zien. Weet je wat steilranden zijn? Je ziet ze bij de Maas. Het zijn oude terrassen in het landschap, door de rivier afgesleten. Daar sta je oog in oog met de afzetting van voor en na de ijstijd. Mijn boek is net zo gelaagd geworden als die tijdslijnen. Ik heb gepro beerd het gevoel weer te geven van het blootleggen, van dat wat je ziet en wat er onder en achter zit. Maar ik had al deze we relden ook niet kunnen vermoeden toen ik met mijn boek begon." 34 Lezen 1 Soortgenoten graven naar soortgenoten fc ,^1 -ym j>riMaT Jl^ TEKST MARJOLIJN DE COCQ FOTO'S GETTY IMAGES/SCIENCE PHOTO LIBRARY WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123