Letters moeten het zelf doen u^ü Een Italiaan in Parijs I R EGENSIES 'Mijn oma was onze radio en televisie tegelijk' I KA2UO I ISHIGURO Wat ik zelf had willen schrijven V J Wat ik nog eens wil herlezen In mijn jeugdjaren verslonden Een sneeuwman smelt van liefde voor een konijn. Helaas, het konijn heeft andere bedoe lingen. 'Zo is de liefde. Je dénkt dat er van je gehouden wordt, maar ze gaan er met je neus vandoor.' Mooi gezegd. Dat smaakt naar meer. Maar dan: een lege bladzij, de dichter stokt. Liefdesverdriet. Balen! De zinnen, de woorden, de letters hadden er juist zo'n zin in. In blokgedichten - vierkante vormen, soms over de hele pa gina - discussiëren de letters met de dichter: die moet bij zinnen komen. Maar hij wil niet, de letters moeten het zelf maar doen. Zwart vormt een blok tegen de rode zinnen. Die intussen over elkaar heen gedrukt hele pagina's in beslag nemen. Het zwart overwint, maar komt gehavend uit de strijd: 'Er jn gaten n ons ge allen.' Dichter/schrijver/vormgever Ted van Lieshout liet zich voor dit boek inspireren door de oor logsbegraafplaats bij het Belgi sche leper. In Ze gaan er met je neus van door (Leopold, €15) verkent hij de mogelijkheden die tekst en vorm bieden. Het resultaat is waanzinnig mooi - en daar zijn best woorden voor. De lokroep van Parijs als brand punt van schoonheid, bescha ving en romantiek werd tot in een slaperig Italiaans stadje ge hoord, zo blijkt uit De mantel van astrakan (Serena Libri, €19,95) van Piero Chiara. Chiara (1913-1986) wordt in eigen land geroemd als verteller - een Italiaanse recensent ver geleek hem met Georges Sime- non en Guy de Maupassant. De mantel van astrakan bevat autobiografische elementen: de hoofdpersoon trekt vanuit Chi- ara's geboortedorp Luino aan het Lago Maggiore naar de lichtstad, op jacht naar sterke verhalen, en keert er ook weer terug om zijn uren te slijten in het café. Chiara hield van lezen en lui eren, en was naar Parijs geweest om te studeren. Maar de avon turen die zijn hoofdpersoon meemaakt zijn meer als die van Chiara's held Casanova: als hij door een kier in het rolluik een vrouw naakt voor haar spiegel heeft zien gymnastieken, be sluit hij verliefd op haar te wor den. Deze Valentine heeft een mager bovenlijfje en draagt een bril, wat haar alleen maar be geerlijker maakt. De spannende plot bevat een melancholieke hospita, een eigenwijze kater en een ge heimzinnige dubbelganger, die de avonturier een spiegel voor houdt. In diens bontjas gekro pen, vindt hij iets van de gla mour waarnaar hij op zoek was. EstherWils HOMEROS WSSEIA I voor ki, T K I-AAT me nooit alleen Kazuo Ishiguro Laat me nooit alleen „De schrijver stelt de vraag of hij een boek zou kunnen schrijven zonder verleden. Het gaat over een groep jongens in een kloos ter, die worden gekloond met het oog op een toekomstig tekort aan donoren. Toen ik het las, schrok ik en was ik jaloers. Dat wilde ik ook: zo'n onmogelijk boek maken, zonder de last van het geheugen. Over mensen zon der herinneringen, vanuit het niets geschreven." Homerus Ilias Odyssee „Ik grijp hier altijd weer naar, maar wil ze nooit uitkrijgen. Je leest er het verhaal van de mens, de oorlog en de liefde en ziet jezelf in de spiegel. Laat mij tegen u zeggen: al doet u er ook tien jaar over, neem een glaasje en geniet ervan!" Onbekend Ismaïl in New York „Achter ons huis in de bergen in Iran lag een oude ruïne waar ik speelde. Op een dag vond ik er een boekje. Anders dan de boeken die bij ons thuis ston den, was het een fleurig boekje met veel foto's en tekeningen. Ik kon het niet lezen, maar be keek de plaatjes met een grap pige man in een trein op weg naar New York. Later begreep ik dat het een Amerikaans pro motieboekje was. Het heette Ismaïl In New York. Het trok me de wereld van de literatuur in." Ze gaan er met je neus vandoor JEUGDPOËZIE Ted van Lieshout, Ze gaan er met je neus vandoor Annet de Groot Piero Chiara De mantel van astrakan ROMAN Piero Chiara, De mantel van astrakan Was vCRTAAlO DOOR 'Mme dros WG ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122