'Iedereen die zich aanmeldde voor ons boek, was af' SCHRIJVER LEEST IV Van Kader Abdolah (63) verscheen onlangs de roman Het pad van de gele slippers. ,.a **>-ê aan met de bureaucratie. Bij hun verhaal denk je behalve 'wow' ook nog 'huh?' Dat tegen de stroom in roeien, daarnaar waren we op zoek." De schrijfsters wilden geen mensen be lichten die zich te veel op hun eigen goede daden lieten voorstaan. „Iedereen die zich zelf aanmeldde voor het boek, was in prin cipe af', zegt Sitalsing. Hummels vindt dat te streng. „Je mag je mooie initiatief best zeifin de spotlights zetten. Maar de mensen in onze bundel zijn toevallig allemaal aan gedragen door anderen. Het zijn geen types die het voor het podium doen; sommigen vinden het juist heel moeilijk om hun suc ces te claimen. Zoals Sharon van Dop, die een lunchroom begon met lastig bemiddel baar personeel. Zij moest echt worden over gehaald om mee te werken." De hoofdpersonen in En dan nu het goede nieuws willen geen helden genoemd wor den. „Ze doen het puur vanuit zichzelf', zegt Hummels. Sitalsing: „Voor hen is wat ze doen doodnormaal. Ze vinden het be langrijk, of gewoon heel leuk. Zoals Jaïra Daal van 14, die op haar 11de een bijspijker schooltje voor kinderen in de Bijlmer is be gonnen. Gewoon in haar vrije tijd." Hum mels: „Wat een power heeft die meid. Mag zij alsjeblieft minister-president worden?" Hummels: „Dat ik door het nieuws word aangestoken, zat al in mijn systeem. Toen de foto van het verdronken Syrisch-Koerdi- sche jongetje Alan de wereld over ging, voelde ik net als veel anderen de behoefte iets te doen. Daarom heb ik samen met an deren de site ikwilietsdoenvooreenvluchte- ling.nl opgezet, waarop alle vrijwilligersac- tiviteiten te vinden waren, zodat je een pro ject kon kiezen dat bij je paste. Maar door het schrijven van dit boek ben ik toch nog anders naar mijn omgeving gaan kijken. Laatst kwam er bij Albert Heijn een man naar me toe die vertelde dat hij een winkel verbod had, omdat hij agressief was ge weest. Of ik wat dingen voor hem wilde ko pen. Ik dacht: oké, dat doe ik, want deze man krijgt normaal gesproken waarschijn lijk alleen maar negatieve reacties. Zonder dit boek had ik dat nooit gedaan." Sitalsing: „Ik ben ook gevoeliger gewor den voor mensen die hulp nodig hebben. Niet dat ik voorheen een totale hork was, maar ik zié ze nu vaker. Een mevrouw op krukken die in de trein met een zware kof fer staat te hannesen - ik steek eerder een hand uit, reageer daadkrachtiger. Als de daklozenopvang op Twitter laat weten dat ze een sokkentekort heeft, fiets ik naar de Scapino om sokken te kopen en breng ik ze even langs." Het is niet hun bedoeling om met het vin gertje te zwaaien naar de lezer die zich niét met goede daden bezighoudt. Je moet geen schuldgevoel overhouden aan het boek, maar juist positieve energie. En wie weet krijg je zo de inspiratie iets te doen voor je omgeving, hopen de schrijfsters. Om je in te zetten voor het milieu, dementerende ouderen, vluchtelingen, daklozen of andere 'enge', want onbekende mensen. Om, kortom, uit je comfortzone te stappen en andere werelden te leren kennen. Sitalsing: „Mustafa zegt dat mooi in ons boek: 'Dat je leert hou den van mensen die anders zijn dan jijzelf." Ik lees nu Het boek dat mijn leven heeft veranderd 32 Lezen Karin Sitalsing (links) en Franka Hummels moesten sommige mensen echt overhalen om mee te werken. Heeft dit boek jullie geïnspireerd om ook zelf de handen uit de mouwen te steken? En dan nu het goede nieuws verschijnt bij uit geverij Atlas Contact (€15) L11 dan 1111 het IIII UW s TEKST PETER SIERKSMA Herman Melville Moby Dick „Ik lees hier steeds kleine stukjes uit. Een paar bladzijden per dag, als een wijnproever die elke keer een slokje neemt, want dit is geen boek om snel uit te lezen. Het heeft tijd nodig zich te laten zien. Op het eerste gezicht is het een beetje chaotisch, net als de zee, maar als je verder leest, ontdek je de mens in zijn oorspronkelijke dimensie die zijn droom probeert te bemachtigen." De sprookjes van Duizend-en-een-nacht „Mijn grootmoeder las deze verha len voor aan een hele kring klein kinderen, waar mijn zussen en ik ook bij hoorden. Zij was onze radio en tv. Mijn grootmoeder zei: Alles is bedacht. Alles wat belangrijk is, begint in onze verbeelding, dan pas volgt de werkelijkheid'. Dat ben ik nooit vergeten." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 121