Brech ontkent, justitie gooit oude zedenzaak in de strijd Ongekende beveiliging voor herdenking WO I in Parijs EUWS 11 Na een wekenlange stilte rond de zaak barstten gisteren twee bom metjes: justitie maakte bekend het dossier van een oud zedendelict van Jos Brech boven water te heb ben gekregen, en even later meldde zijn advocaat Gerald Roethof dat Brech betrokkenheid bij de dood van de tl-jarige jongen uit Hei bloem ontkent. „Het standpunt van mijn cliënt is: ik heb hem niet ge dood, niet seksueel misbruikt en niet ontvoerd", zei Roethof tegen deze krant. Hoe het dna van de verdachte dan op de onderbroek van Nicky terecht is gekomen, blijft onduidelijk. „De inhoudelijke verklaring komt als de tijd rijp is." 12 december is de eerste rechtszitting. Jos Brech is na een dna-treffer dit voorjaar, verdachte in de zaak. Nicky Verstappen verdween in augustus 1998 van een zomerkamp op de Brunssummerheide en werd een dag later dood gevonden. Op de onder broek van Nicky bleek Brechs dna te zitten. De 56-jarige verdachte zit sinds september vast. Maar zijn opstelling maakt het voor justitie niet eenvoudiger. De raadkamer van de recht bank zwakte de verdenking al af van moord naar doodslag. En met een ontkennende verdachte en dna-bewijs dat op zichzelf niet ge noeg lijkt voor een veroordeling, wordt de rechtszaak spannend. „Dit is geen gelopen race", zegt hoogle raar rechtspsychologie Peter van Koppen (Vrije Universiteit Amster dam). „Van het bekende bewijs sla je niet steil achterover. Maar er ligt ook nog geen verklaring van de ver dachte. Het lijkt alsof de verdedi ging eerst het dossier wil lezen. Rechters denken dan ook: 'je past je verhaal aan'. Hoe langer de verdedi ging wacht, hoe zwakker het ver haal wordt." Van Koppen noemt het 'curieus' dat het OM gisteren plotseling op de proppen kwam met het dossier van oude zedenzaken van Jos Brech. In het bos van het Zuid-Limburgse Wijnandsrade had Brech twee minderjarige jongens betast in 1985, vertelde de politieman die hem toen verhoorde eind augustus in deze krant. Justitie meldde echter dat de dossiers van die zaak vernietigd waren. „Maar stukken van zeden zaken worden tachtig jaar bewaard, zo blijkt", zei een woordvoerster van het Openbaar Ministerie gis teren. In de archiefbewaar plaats in Zwolle is het dossier opge snord. Het bevat informatie over de ontuchtzaak uit 1985 en een inci dent uit 1984. Brech kreeg een proeftijd van twee jaar. Pijnlijk Zijn advocaat Roethof noemt het een 'unicum' dat justitie met een meer dan dertig jaar oude zaak op de proppen komt: „Dat het OM dit toevoegt en hierover openlijk com municeert, bevestigt voor mij dat ze een bewijsprobleem heeft en erg ver gaat om het beeld neer te zetten van mijn cliënt als dader, in deze voor de nabestaanden en voor hem zo pijnlijke zaak." Volgens Peter R. de Vries, die de familie van Nicky bijstaat, zijn de oude zedenzaken juist van belang. „Nu kan justitie een lijn trekken van 1984 en 1985, toen hij de jon gens betastte, naar 1998 toen Nicky overleed en ook naar 2018, nu er kinderporno gevonden is op zijn computer." „Donald Trump voert oorlog tegen alles en iedereen", meldt een boos Frans collectief van linkse actie groepen op de eigen website. „Hij is seksistisch, homofoob en xenofoob, en dat allemaal in het kwadraat." De organisaties - feministisch, Palestijns en antifascistisch - gaan daarom morgen demonstreren in Parijs tegen de komst van de Ame rikaanse president. Donald Trump is één van de 72 staatshoofden en regeringsleiders die aanwezig zul len zijn bij de herdenking van het einde van de Eerste Wereldoorlog. En de linkse activisten zijn niet alleen. OokTrumpaanhangers heb ben aangekondigd te zullen de monstreren, maar dan vóór de pre sident. 'Welkom Mijnheer Trump', staat op de affiches die worden ver spreid. „Er komen betogingen en ook de terreurdreiging in Frankrijk is nog steeds hoog. Daarom trekken we al les uit de kast voor de beveiliging", aldus minister van Binnenlandse Zaken Christophe Castaner. In totaal zijn zo'n 10.000 agenten en veiligheidsmensen opgeroepen. Avenues en boulevards worden af- gezet. Rond de plaatsen waar cere monies worden gehouden, gelden strenge veiligheidseisen en wordt iedereen gecontroleerd. Bij de officiële herdenking, mor gen bij de Are de Triomphe, schui ven bijna 100 delegaties aan, met 72 staatshoofden en regeringsleiders. Ook zijn er ruim 3000 genodigden. De plechtigheid lijkt op een lo gistieke nachtmerrie voor politie en leger, mede omdat veel genodigden ook door Frankrijk gaan reizen. De regeringsleiders lunchen morgen op het presidentiële paleis, maar Het ziet er naar uit dat alles rustig verloopt, maar we zijn op alles voorbereid hun partners worden voor hün lunch met bussen naar het Kasteel van Versailles gereden. President Trump arriveert van daag in Parijs. Hij spreekt met pre sident Macron en reist naar de plek in noord-Frankrijk waar in 1918 de eerste Amerikaanse militairen de aanval openden op de Duitsers. Ook de Duitse bondskanselier Angela Merkel is al vandaag in noord-Frankrijk. Met Macron be zoekt ze Compiègne, ten noorden van Parijs, waar 100 jaar geleden de wapenstilstand werd ondertekend. Na de ceremonie, morgen, reizen de staatshoofden en regeringslei ders dwars door Parijs om deel te nemen aan een vredesconferentie, aan de noordoostkant van de stad - niet ver van de plek waar anti- Trumpdemonstranten samenko men. „Het ziet er naar uit dat alles goed en rustig zal verlopen, maar we zijn op alles voorbereid", zegt Castaner. 5. EU-problemen Veel spanningen in de Europese Unie hebben hun oor sprong in wat er honderd jaar geleden gebeurde, zoals de grenskwestie tussen Ierland en Noord-Ierland. Ierland was onderdeel van het Britse rijk, doceert Thomas von der Dunk. „De Duitsers bewapenden de Ierse onafhankelijkheidsbe weging om de Engelsen dwars te zitten. Begin 1918 ver plichtte Londen de Ieren mee te vechten in de loopgraven. In ruil werd hen 'zelfstandigheid' beloofd. Die kwam later, maar niet voor Noord-Ierland. Dat hebben de Ieren nooit ge accepteerd. Toen de IRA in 1998 de wapens neerlegde, kon dat alleen door het Schengen-verdrag: geen grens tussen Ier land en Noord-Ierland. Die kwestie ligt nu weer op tafel." Hongarije, vroeger een wereldrijk, kwam er na de oorlog be- kaaidaf, maar wint nu aan zelfbewust zijn. Net als Polen, dat nogal eens werd opge slokt door be gerige buren. „Vandaar hun afkeer tegen 'de Brusselse dictatuur'." zaterdag 10 november 2018 GO Wat de ouders van Nicky Ver stappen vreesden, komt uit: ver dachte Jos Brech ontkent be trokkenheid bij de dood en het misbruik van hun 11-jarige zoon in 1998. Maar justitie mikt op een veroordeling, ook nu ze het dossier van Brechs zedenzaken uit de jaren tachtig heeft terug gevonden. Niels Klaassen Jos Brech Maastricht In Parijs komen dit weekend 72 staatshoofden en regerings leiders samen. Het einde van de Eerste Wereldoorlog wordt her dacht. „We trekken alles uit de kast voor de beveiliging." Frank Renout Parijs - Christophe Castaner, minister De plechtig heden zijn al enkele dagen aan de gang. Gisteren wer den de Aziati sche soldaten herdacht bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. FOTO AFP 28 JUN11914 B tl Oostenrijkse k, troonopvolger IfiHlfillSi Franz- Ferdinand u, kI Vf vermoord in Sarajevo. 1 28 JULI Oostenrijk verklaart Servië de oorlog, met Duitsland als bondge noot. Rusland schiet Servië te hulp, met Frankrijk als bondgenoot. 4 AUGUSTUS Als Duitsland Frankrijk binnenvalt via België, komt Groot-Brittannië België te hulp. Ook in Afrika, het Midden-Oosten en Azië bevechten de mogendheden elkaar. 5 SEPTEMBER Bij de Franse rivier de Marne begint een loopgravenoorlog van 4 jaar. 22 APRIL 1915 Duitsland zet bij leper grootschalig chloorgas in - zeker 1000 doden. 7 MEI Een Duitse W U-boot HSjgÉ '1^*1 'i brengt een MJSiOS&L passagiers- -schip tot zinken; 1200 doden. 21 FEBRUAR11916 Duitsland begint offensief bij Verdun (9 maanden en 700.000 doden). 6 APRIL 1917 VS verklaren Duitsland de oorlog na aanslagen op koopvaardijschepen. 8 NOVEMBER Na machtsovername bolsjewieken stapt Rusland uit de oorlog. 21 MAART 1918 Duitsers winnen in Frankrijk (Arras), maar ontberen de middelen om verder op te rukken. JULI Honderddagen- offensief: VS en geallieerden slaan Duitsland terug. 11 NOVEMBER Duitsland tekent overgave in wagon BuJlÉy bij Compiègne. UI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11