10 GEVOLGEN 100 JAAR NA EERSTE WERELDOORLOG Overal in Europa staan mensen dit weekeinde massaal stil bij het einde van de Eerste Wereldoorlog, morgen 11 november precies een eeuw geleden. Overal, behalve in Nederland. Het is de oorlog waar we op school amper over leren, maar die ons meer heeft beïnvloed dan we beseffen. Rik Vandekerckhove zet van avond zijn klaroen aan z'n lippen. En als Rik niet kan, dan is zijn broer Dirk er wel, of een van de andere vaste vrijwilligers die elke avond stipt om acht uur in het Belgische leper The Last Post blaast. En dat al zo'n negen tig jaar lang. Het is een eerbetoon aan de gevallenen in de Eerste Wereldoorlog. En net als zo vaak staan ook deze avond Brits schoolklassen met gebogen hoofd te luisteren. Ze betuigen eer aan hun overle den overgrootvaders. Dat zal ook morgen zo zijn, als om 11.00 uur wordt herdacht dat het precies honderd jaar geleden is dat de wapens zwegen. En niet alleen in le per. Overal in Frankrijk, België en Enge land wordt trouw stilgestaan bij wat zij De Grote Oorlog noemen. De Duitsers hebben het ook wel over 'de oerramp van de twintigste eeuw'. De gevolgen van de Eerste Wereldoor log worden er dan ook nog echt gevoeld. Het is immers pas drie generaties geleden dat een hele generatie mannen werd weg gevaagd: tien miljoen soldaten en acht miljoen burgers stierven, nog eens twin tig miljoen mensen raakten gewond, vaak zwaar verminkt. Hoe anders is dat voor Nederlanders. „Wij waren neutraal in 'i4-'i8. Hier waren in tegenstelling tot elders geen massa slachtingen", zegt Henk van der Linden van Stichting Studiecentrum Eerste We reldoorlog. „En gezien het enorme drama dat later volgde met de Tweede Wereld oorlog, is het logisch dat de Eerste We reldoorlog hier minder aandacht krijgt." Niet dat de Eerste Wereldoorlog hele maal ongemerkt aan ons voorbij gaat. Langs de zuidgrens spannen de Duitsers stroomdraad om smokkel en spionage te gen te gaan. Op de zogeheten Dodendraad staat 2000 volt, waarin naar schatting zo'n vijfhonderd slachtoffers blijven hangen. Van der Linden: „Er zijn vergissingsbom bardementen van de Engelsen op Zeeuw se plaatsen zoals Zierikzee. Nederlandse koopvaarders worden getorpedeerd, vis sers komen om door mijnen in hun net ten." Maar niemand herdenkt hen nog. Toch constateert hij een groeiende be langstelling voor die jaren. „Vijftien jaar geleden kenden we de oorlog vooral van de monumenten waar we langsreden als we naar het zuiden op vakantie gingen. Nu willen steeds meer mensen weten wat er eigenlijk is gebeurd." Logisch, zegt ook historicus Thomas von der Dunk. „Om de huidige actualiteit te begrijpen, is kennis van de Eerste We reldoorlog onontbeerlijk." Vijf voorbeel den van de verstrekkende - en soms posi tieve - gevolgen van de moeder aller cata strofes. 1. Vrouwenkiesrecht Terwijl zo'n 65 miljoen mannen onder de wapenen zijn, houden vooral vrou wen thuis de landbouw en fabrieken draaiende. Ter illustratie: in Frankrijk en Duitsland is de helft van de mannen aan het front, in Engeland ongeveer een derde. Slechts wie te jong, te oud, of in valide is, mag thuisblijven. Als de man nen eind 1918 terugkeren, is de eigen waarde van veel vrouwen zo gegroeid dat ze zich niet meer als tweederangs burgers laten behandelen. Overal in Eu ropa krijgt de feministische beweging de wind in de zeilen. In Engeland mogen vrouwen voor het eerst stemmen in 1918. 2. Fascisme, communisme De term 'oercatastrofe van de twin tigste eeuw' is niet voor niks op de Eerste Wereldoorlog geplakt. Het is een breuk in de Europese geschie denis waaruit veel meer narigheid zou voortkomen. Tijdens de oorlog willen de Duitsers afrekenen met Rusland door daar een ander regime neer te zetten. In 1917 sturen ze Le- nin - die als banneling in Zwitser land woont - terug naar Rusland, om daar het revolutionaire vuurtje op te poken. De communisten win nen, de Sovjet-Unie ontstaat en zal later het hele continent in tweeën scheuren. Na de oorlog leidt het Verdrag van Versailles tot veel onvrede. Italianen krijgen niet de gebieden die hen zijn beloofd voor het meevechten, waardoor het fascisme van Musso- lini een kans krijgt. In Duitsland profiteert Hitier met zijn nazi-partij van de onvrede over de enorme schadevergoedingen die het land moet betalen. 3. Gemengd huwen Hoewel Nederland neu traal is tijdens de oorlog, leidt de strijd ook bij ons tot sociale verande ringen. Henk van der Linden doet onderzoek naar hoe we in de verschillende delen van ons land de oorlog hebben beleefd. „In verzuild Nederland werden na de oorlog ineens duizenden ge mengde huwelijken ge sloten tussen bijvoor beeld protestantse Frie zen en katholieke Bra bantse meisjes. Dat komt doordat 200.000 man nen worden gemobili seerd. Zij worden gele gerd in andere delen van het land, om te voorko men dat ze naar huis gaan. Velen blijven daar hangen." 4. Geneeskunde Historici schatten dat een derde tot de helft van alle militairen gewond of ziek is geweest, mede door het inzetten van tamelijk nieuwe wapens zo als mitrailleurs, gifgas en moderne granaten. Door de gruwelijke wonden en verminkingen krijgt de geneeskunde een impuls. Zoals de psychiatrie. Al leen al in Groot-Brittannië zitten na de oorlog 65.000 vete ranen in psy chiatrische ziekenhui zen. Denken officieren aan het begin van de oorlog nog dat pa tiënten laf zijn en eindi gen ze niet zelden voor het vuurpeloton, na ver loop van tijd leren artsen nieuwe diagnoses stel len, zoals shell shock. Ook ontstaat een enorme be hoefte aan goede protheses voor mannen die ar men of benen verliezen of een deel van hun gelaat. In Londen legt de arts Harold Gillies de basis voor plastische chirurgie, bijvoorbeeld door te experi menteren met huidtransplantaties. zaterdag 10 november 2018 Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10