Willink meets Scheringa Hoewel miljardair Hans Melchers de schijnwerpers bij voorkeur mijdt, weet de man achter de musea More in Gorssel en kasteel Ruurlo de schijnwerpers voortdurend op zich gericht. Was het niet met de verkoop van zijn be drijf Melchemie medio jaren 8o, dan was het wel met de nooit opgeloste ontvoering- met-goede-afloop van zijn dochter in 2005, of met een recente aanklacht voor be trokkenheid bij massamoord op duizenden Koerden. More en Ruurlo, respectieve lijk gespecialiseerd in modern realistische kunst van Neder landse bodem en werk van de magisch-realistische schilder Carel Willink, hebben Mel chers sinds hun oprichting in 2015 en 2017 veel positieve publiciteit opgeleverd. Des ondanks blijft er een donkere schaduw over de zakenman hangen. De donkerste is on getwijfeld de veroordeling van Melchemie in 1986 voor de levering van landbouw- bestrijdingsmiddelen aan Irak, middelen die in dat land zouden zijn gebruikt voor de productie van gifgas. Mel chers ontkent, maar ging des tijds niet in beroep tegen het vonnis. Begin dit jaar rakelde een Amerikaans advocaten kantoor de zaak op door uit naam van de slachtoffers van de gifgasaanval in Halabdja een rechtszaak tegen Mel chers te beginnen. De basis van museum More, een afkorting van Modern Realisme, wordt gevormd door de Nederlandse werken die Melchers ooit overnam uit de failliete boedel van bankier Dirk Scheringa. Een groot deel van de Willink-schilde rijen in kasteel Ruurlo heeft Melchers door de jaren heen zelf verzameld. Sinds 23 sep tember zijn op de boven verdieping van More twee nieuwe wisseltentoonstellin gen te zien. De ene omvat die- renportretten van schilder Kees Timmer, de andere beel den van Johan Polet. Met zijn twee musea hoopte Melchers het culturele leven in de Ach terhoek, de streek waar hij woont, een zetje te geven. Daar is hij volgens vriend en vijand volledig in geslaagd. MUSEUM MORE Hoofdstraat 28, Gorssel Entreeprijs volwassenen: €15. Museumjaarkaarten worden geaccep teerd. Voor speciale tentoonstellingen geldt een toeslag van €3. Geopend: juni 2015 Gespecialiseerd in: modern-realistisch werk van Neder landse kunstenaars Aantal bezoekers in 2017:150.000 Initiatiefnemer: Hans Melchers Openingstijden musea: dinsdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur KASTEEL RUURLO Vordenseweg 2, Ruurlo Entreeprijs: €12. Geopend: juni 2017 Gespecialiseerd in: schilderijen van Carel Willink Aantal bezoekers in 2017:120.000 LAM Keukenhof 14, Lisse Entreeprijs voor volwassenen: €7; gratis voor wie via internet een gesponsord kaartje aanvraagt. Openingstijden: nog niet bekend Initiatiefnemer: Jan van den Broek Geplande opening: eind 2018 Gespecialiseerd in: kunst rond het thema voeding en consumptie Aantal bezoekers tot nu toe: enkele tientallen 'testbezoekers' 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 109