Licht, lucht, land, zee Het is aan de niet-aflatende inspanning van de in 2016 over leden kunsthandelaar Thom Mercuur te danken dat een grote groep hedendaagse Friese, vaak autodidactische schilders een eigen museum hebben gekregen. Het in Oranjewoud gevestigde Belvédère, dat in november 2004 door koningin Beatrix werd geopend, zegt 'een thuishaven' te zijn voor Friese en andere Noord-Nederlandse schilders. Mercuur heeft in zijn leven diverse pogingen ondernomen om een museum voor Friese kunstenaars van de grond te krijgen, maar plannen daartoe aan het Tjeukemeer en in Lau- wersoog liepen op niets uit. Met Belvédère is het echter meer dan gelukt. Vorig jaar bekeken zo'n 45.000 bezoekers werk van met Mercuur bevriende schil ders als Boele Bregman, Sies Bleeker en Willem van Althuis. Het succes van Belvédère is mede te danken aan de aan dacht die het schenkt aan andere kunstenaars en musea. Zo toont Belvédère regelmatig werk van verwante schilders uit binnen- en buitenland. En on langs organiseerde het museum een kunstreis naar de collega's Voorlinden in Wassenaar en Beelden aan Zee in Schevenin- gen. Daar waren vijftig kunst liefhebbers bij. Veel van de Friese schilders die in Belvédère hangen, lieten zich inspireren door licht, lucht, land en zee. De locatie en de vormgeving van het museum sluiten daar bij aan. Belvédère is gelegen in het parkachtige Oranjewoud. Het door Eerde Schippers ontworpen gebouw, dat in 2006 werd bekroond, strekt zich als een schoenen doos uit over de brede vaart die het gebied doorsnijdt. BELVÉDÈRE Oranje Nassaulaan 12, Oranjewoud Entreeprijs voor volwassenen: €9, exclusief toeslag voor bijzondere exposities. Gratis toegang met Museumkaart. Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur Initiatiefnemer: Thom Mercuur Geopend: novem ber 2004, door koningin Beatrix Gespecialiseerd in: hedendaagse Friese schilders Aantal bezoekers in 2017: 45.000 ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106