met jongeren over de hele wereld. Deze nieuwe mogelijkheden geven kansen om gezamenlijk op te trekken voor zaken waar van zij vinden dat die er toe doen. Een beter klimaat bijvoorbeeld, of een betere verde ling van de rijkdommen over de wereld." „Alles wat hun talenten prikkelt: toneel, muziek, debatclubs, maakt niet uit. Die dingen stimuleren pubers, die onthouden ze, die zetten hen op scherp. Ouders zullen soms ongetwijfeld het gevoel hebben dat pubers alleen maar met oordopjes op de bank willen hangen, maar onderzoek toont wat anders aan. Hun brein is optimaal inge richt om nieuwe prikkels te ontvangen." „Dat kan lastig zijn, zeker. Probeer zo'n culturele activiteit dan te sandwichen tus sen iets wat je kind wel meteen leuk vindt, zoals een bezoek aan een pizza-restaurant." „Ik denk dat we hier wél een initiatie heb ben. Een vrij uitgebreide ook: het onder wijs. Waar jongeren elders op de wereld aan het werk moeten, geven wij ze de kans zich te ontwikkelen." „Ze zeggen wel dat het vakgebied dat een wetenschapper kiest veelzeggend is. 'Re search, me-search': dat je als het ware altijd onderzoek naar jezelf doet. Maar nee, ik denk dat dat voor mij niet opgaat. Ik speel liever de rol van volwassene die pubers op hun kansen wijst." Over uzelf: uw vader is jong overleden en u heeft wel verteld dat u uw moeder die het in haar eentje moest rooien las tig pubergedrag wilde besparen. Heeft u zelf die cruciale fase overgeslagen? „Zoals ik in mijn boek schrijf, is het hele maal niet zo dat een pubertijd pas goed is als iemand zich hevig tegen zijn ouders verzet. Ik was zelf ook niet lastig. Mijn zus en ik beseften goed dat het voor mijn moe der heel moeilijk was dat ze alles alleen moest doen. Maar ik was op andere plekken wel recalcitrant, hoor. Ik herinner me din gen - o, schaamte. Zo heb ik ooit bijdehand tegen mijn leraar economie geroepen dat hij, als hij echt wat kon, wel voor het be drijfsleven had gekozen. Nou, de lachers op mijn hand, hartstikke leuk, tot hij kalm zei dat hij inderdaad een bedrijf had gehad en dat het niet gelukt was. Ik door de grond. Nóg denk ik: ik zou mijn excuses moeten aanbieden." „Ik denk dat ik een heel gewone moeder ben. Eerder te los dan te streng, vermoed ik. Ik wil heel graag voorkomen dat mijn doch ter een soort casus wordt. Misschien dat ik daarom ook een beetje opschuif in mijn onderzoeksgebied. Ik onderzoek inmiddels iets oudere jongeren. Vooral de vraag waarom sommige jongeren meer moeite hebben om toekomstkeuzes te maken dan anderen, vind ik interessant." „Iets braafs. Doe beter je best op de middel bare school. Ik heb er spijt van dat ik altijd voor de zesjes ging, en er niet meer heb uitgehaald. Maar mijn jongere ik had niet geluisterd, hoor. Alles leek op dat moment belangrijker dan school." Wat kunnen ouders inzetten als een soort balsem voor de puberziel? Zie een puber maar eens mee te krijgen naar het theater. Sommige volkeren kennen puberinitia ties. Is het jammer dat wij die niet heb ben? Uit uw werk blijkt één ding: u bent dol op pubers. Was u zelf graag eeuwig puber geweest? Uw dochter nadert de puberteit. Wordt u een uiterst kundige puberouder of een dr. Spock, iemand die het elders alle maal beter wist en het thuis verprutste? Als u terug kon in de tijd: welk advies zou u uzelf als puber geven? ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102