'Ik denk dat ik een heel gewone moeder ben' zichzelf kent, weet wat hem wel of niet goed ligt. Ik zou heel graag onderzoeken of we jongeren daar meer op kunnen trainen." „Ik denk niet dat die veel heeft bereikt, nee. Wat wel werkte: die keer dat de gemeente Wijk bij Duurstede jongeren beloonde toen ze géén rottigheid uithaalden tijdens oud en nieuw. Zij kregen het geld dat zo werd uitgespaard om aan jongerenvoorzieningen uit te geven. Dat idee heeft jammer genoeg weinig navolging gehad. Waarschijnlijk past het niet bij ons: jongeren 'belonen' om iets niét te doen." „Ik besef dat een straf meerdere doelen dient. Dat de maatschappij om vergelding voor iets ergs vraagt, bijvoorbeeld. Maar uit onderzoek blijkt dat jongeren veel meer op steken van iets als therapie dan van celstraf - waarschijnlijk omdat ze nog zo flexibel zijn. En de meesten, dat weten we, groeien over hun onaangepaste gedrag heen." „Ik verbaas me dat het met die jongeren zo ver heeft kunnen komen. Dat ze zó geïso leerd zijn geraakt. We zouden jongeren die zich aangetrokken voelen tot extreem, ge welddadig gedachtegoed er toch veel eerder uit moeten pikken? Het verlangen je aan te sluiten bij een groter doel is heel typerend voor de adolescentie en een klein deel van de jongeren is daar extra ontvankelijk voor. Maar dat kan slecht én goed uitpakken. De Syrië-gangers zouden zich, als ze met an dere mensen in aanraking waren gekomen, net zo goed hebben kun nen inzetten voor een ideaal dat we wél zouden waarderen." „Ja, die gedrevenheid kan twee kanten op. Dat zag je recent in de VS toen jongeren massaal demonstreerden tegen vuur wapens. Volwassenen berusten in bepaalde ontwikkelingen, worden misschien zelfs wat cynisch, maar jongeren willen graag nog ergens voor gaan. De eigenschap kunnen we ook ten positieve benutten." „Je kunt ze al best wat verantwoordelijk heid geven, mits je maar een oog in het zeil houdt. Dus zoiets als eerder auto leren rij den, prima, zolang daar volwassenen bij zijn. Maar met 18 jaar stemmen vind ik best vroeg. Wikken en wegen, daar zijn pubers niet zo goed in." „Die kritiek vond ik wel terecht. Ik heb dat in de nieuwe versie beter proberen te doen. Het is namelijk niet zo dat pubers op be paalde fronten stilstaan, er gebeurt juist ex treem veel. De hersenen zijn als een groot bos met allerlei zijpaadjes, waar in de pu berteit beetje bij beetje 'snelwegen' in wor den aangelegd, en de input van ouders tij dens dat hele proces is belangrijk." Ik heb vooral nagedacht over hoe ik het boek kan afstemmen op de generatie jonge ren van nu. Die is echt anders dan de vroe gere generaties pubers. Een wereld zonder internet en social media kunnen zij zich niet meer voorstellen, ze zijn altijd met el kaar verbonden en hebben een veel groter netwerk. Ze kunnen in verbinding staan 12 U stelt dat jongeren vooral leren van positieve feedback. Maar dan slaat zo'n campagne als 'je bent een rund als je met vuurwerk stunt' nergens op. Ook het strafrecht moet volgens u rekening houden met de 'onstuimige' ontwikkeling van de puberhersenen. Bedoelt u daarmee dat we pubers niet mogen straffen? Er is de afgelopen tijd veel geschreven over jonge Syrië-gangers en hoe je die moet aanpakken. Hoe moet dat volgens u? PASPOORT Eveline Crone Geboren 23 oktober 1975 in Schiedam. Opleiding Psychologie aan de Universiteit van Amsterdam. Loopbaan Start in 2005 het Brain Development Lab aan de Universiteit Lei den. Publiceert in 2008 Het puberende brein; over de ontwikkeling van de hersenen in de unieke periode van de adolescentie. Van 2009 tot 2014 hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam en sinds 2009 aan de Universiteit Leiden. Publiceert in 2012 Het sociale brein van de puber. Wint in 2011 de Early Career Award van de Society tor Psychophysiological Research en in 2017 de Spinozapremie. Het eerste project dat ze met Spinoza-geld op poten zet is bedoeld voor jongeren: de web site kijkinjebrein.nl. Privé Woont met man Menno, dochter Sascha (10) en zoon Duco (5) in Oegst- geest. Gelooft u dat echt? U hamert er in uw boek op dat jongeren pas met 22 jaar volwassen zijn. Dan komt er wat rust in de hersenpan. Ge ven we ze te snel verantwoordelijkheid? Uw boek is ook bekritiseerd. U zou te veel de nadruk leggen op de onstuimige ontwikkeling van de hersenen, en ou ders onder het motto 'het komt vanzelf wel goed' adviseren vooral geduld te hebben. Zijn er nog meer grote verschillen in de nieuwe versie van Het puberende brein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101