De euthanasiewet moet niet soepeler, maar juist strenger worden. Hulp bij zelfdoding moet straf baar blijven. Dat betoogt Paul Frissen in zijn boek Staat en taboe, dat vandaag verschijnt. 8 Kind: knielen voor Allah hoeft niet INTERVIEW PAUL FRISSEN Openbare scholen kunnen niet van hun kinderen vragen te knielen in een moskee of an dere religieuze handelingen te verrichten. Het kabinet moet regelen dat kinderen met ge wetensbezwaren een vrijstel ling kunnen krijgen, vindt de Tweede Kamer. De SGP, die bijval kreeg van re geringspartijen WD, CDA en Christenunie en van PW, 50PLUS en Forum voor Demo cratie, maakt zich zorgen over berichten dat kinderen op ex cursie in een moskee 'moeten knielen voor Allah'. Volgens de partij melden zich steeds vaker ouders die klagen dat hun kind zo'n uitstapje van school niet mag weigeren. Eenmaal in de moskee zouden ze opdracht krijgen islamitische rituelen uit te voeren. Ouders kunnen een openbare school al wel vragen om een vrijstelling voor hun kind, maar die is niet verplicht zo'n verzoek in te willigen. De PW wil dat scholen hele maal niet meer op bezoek gaan bij moskeeën. We gaan nu zelf graven Nooit eerder zo warm op een novemberdag Aan de extreme warmte lijkt geen einde te komen. In no vember is het in De Bilt nog nooit zo warm geweest als gis teren: 19 graden. Het vorige maandrecord stond op 18,7 gra den en werd daar gemeten in 2005. Het warmst was het in het Zeeuwse Westdorpe, met 20,4 graden. Op KNMI-meet- punten in heel Nederland is het sinds het begin van de officiële weermetingen in 1901 maar in vier jaren warmer geweest in november. Risico's grit zeer beperkt Bus vol illegaal vuurwerk Alarm: nep-app van 'PostNL' Steeds meer Nederlanders willen met eigen middelen op een waardige en humane manier kunnen sterven als ze vinden dat hun lijden uitzicht loos en ondraaglijk is, of hun leven voltooid. D66 wil dat met een initia- tiefwet makkelijker maken. Moreel is daar niks tegenin te bren gen. Vanuit politiek-filosofisch oog punt des te meer, zegt Paul Frissen (62). Hij is hoogleraar bestuurskunde aan de Tilburg University en be stuursvoorzitter van de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur (NSOB). „Nergens is vastgelegd dat mensen het recht hebben op euthanasie. De Staat heeft een geweldsmonopolie. Voor euthanasie is een specifieke, ju ridische constructie gekozen. Het is strafbaar als je iemand doodmaakt of helpt bij zelfdoding. Tenzij een arts oordeelt dat sprake is van uitzicht loos en ondraaglijk lijden en een pa tiënt het zelf wil." „Artsen waren verbaasd. Euthanasie is toch geen geweld? Het is een vorm van hulp. Vanuit medisch perspectief wél. Feitelijk is euthanasie het doden van een mens. Dat kunnen we niet legaliseren. In Nederland hebben we afgesproken dat dit strafbaar is en al leen voorbehouden aan de Staat. Ik hoor vaak dat we in Nederland een nette regeling hebben, euthana sie uit de taboesfeer hebben gehaald en een voorbeeld zijn voor de rest van de wereld. Dat wordt in mijn boek gerelativeerd. Kwesties van leven en dood zijn niet netjes te regelen." „Het is onmogelijk om het uit de ta boesfeer te halen. Juist omdat het sa menhangt met de mysterieuze kan ten van het bestaan. Over dit soort fundamentele kwesties kun je alleen op politiek niveau beslissen. Dat kun je niet overlaten aan de private sfeer. Onder de bevolking is een grote meerderheid voor een liberale wetge ving. Als verruiming wettelijk gere geld is, wordt bijzonder medisch handelen normaler. Hoe verhoudt medisch handelen dat er normaal op gericht is jouw leven te redden, zich tot medisch handelen dat het leven actiefbeëindigt?" „De regering laat onderzoek doen naar de omvang van deze groep. Is het doodsverlangen bij psychiatri sche patiënten een voorbeeld van lij den, of onderdeel van het ziektebeeld waarvoor je mensen kunt helpen? Daar is veel aarzeling over. Je kunt een uitgebreide euthana sieverklaring hebben. Maar stel dat je dement bent, je die verklaring niet kunt herbevestigen en het ingewik keld is om vast te stellen of sprake is van ondraaglijk lijden. Wat dan? Dan komt de familie misschien druk uit oefenen. Dat brengt artsen in een las tiger positie, want de groep mondige, zelf beschikkende burgers groeit." woensdag 7 november 2018 GO DEN HAAG Jan Huzen en Ab Bruintjes De mannen uit Drenthe zijn vastbesloten opnieuw te zoe ken naar de in 1992 verdwenen 15-jarige Willeke Dost. Volgens hen talmt de politie. Vijfhonderd mensen zouden willen helpen voorkomen dat agenten de graafactie beletten. DE BILT DEN HAAG Werknemers en om wonenden liepen een zeer klein ge zondheidsrisico door gebruik van straal- grit dat met asbest was verontreinigd. Dit blijkt uit onder zoek door TNO en het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu. Straalgrit wordt ge bruikt om harde op pervlakken te reini gen. In oktober vorig jaar bleek dat er met asbest vervuild grit is gebruikt. HELMSTEDT Een 20-jarige Ne derlander is in Duits land tegen de lamp gelopen toen hij 172 kilo illegaal vuurwerk achterin een bestel busje vervoerde. Het gaat om zeker dui zend stuks gevaarlijk professioneel spul. SLIEDRECHT Cybercriminelen hebben een app gemaakt die van PostNL lijkt te zijn. Als mensen die nietsvermoedend in stalleren, proberen de makers wacht woorden van inter- netbankieren in han den te krijgen, zodat ze geld kunnen ste len. Meer dan 600 Nederlanders heb ben een link naar de app geopend, zegt beveiliger ESET. Of er al geld is verdwe nen, is niet bekend. Boek nu op oad.nl/kerstspecials of L 0547 20 16 83 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. 'Euthanasie is niet netjes te regelen' Tonny van der Mee Breda Dat is een radicaal andere invals hoek in deze discussie. Euthanasie moet een taboe blij ven? Hoe zit het met mensen die gees telijk ondraaglijk lijden of vinden dat hun leven voltooid is? Weegt het recht van de Staat om over iemands dood te beschikken Paul Frissen: „Feitelijk is euthana sie het doden van een mens. Dat kunnen we niet legaliseren." FOTO KOEN VERHELDEN 7-daagse busreis ra. 979,. v Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties. Hoogtepunten kerstavonddienst in de St. Michaelkirche y 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel y bezoek aan Palais Schönbrunn na sluitingstijd y kerstconcert in de Börsensale op 26 december y stadsrondrit en wandeling o.I.v. Nederlandssprekende gids vliegreis va. 1079,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8