II w Onthutsing over verlof moordenaar Sybine Jansons 'h 7 Rechter adviseert: 'Neemt u voor de zekerheid vast een koffer mee' Frank Masmeijer kan snel weer in een Belgische cel zitten. Gisteren behandelde de rechter het overleveringsverzoek voor de wegens cocaïnesmokkel veroordeelde coryfee. Je moet het Frank Masmeijer nage ven: ondanks alle ellende in zijn le ven (geen werk, geen geld, woont noodgedwongen bij zijn moeder, cel dreigt) houdt hij de moed erin. Strijdbaar en monter verscheen hij gistermiddag bij de rechtbank Am sterdam voor de behandeling van het verzoek van de Belgische justi tie om hem 'over te leveren', zodat hij per direct de cel in kan. En dat vreest hij. Masmeijer (57) zat al eens tien maanden in een Bel gische cel en dat schijnt 'mensont erend' te zijn. „Belgische gevange nissen zijn vreselijk", zei Masmeijer gisteren. „Overbevolkt, met drie man in een cel, vieze wc in het mid den, vreselijk. Ik sliep drie maanden op een matras op de grond." Masmeijer werd ruim een jaar ge leden in België veroordeeld voor zijn deelname aan grootschalige co caïnesmokkel via de Antwerpse ha ven, ondanks dat hij altijd had be weerd 'er te zijn ingeluisd'. Bij zijn veroordeling in Antwerpen kreeg Masmeijer te horen dat hij per di rect aan zijn celstraf moest begin nen. Hij was echter niet bij de uit spraak aanwezig en bleef in Neder land. Omdat hij geen geheim maakte van zijn verblijfplaats en zijn hoger beroep nog behandeld moet worden, liet de Belgische jus titie hem lange tijd met rust. Maar vorige maand werd Mas meijer in een hotel in Breda opge pakt in het bijzijn van zijn schoon zoon. Het zat justitie in België dwars dat Masmeijer feestvierend was gesignaleerd in Spanje. Hij zat na de arrestatie enkele dagen vast. Daarna liet justitie in Amsterdam hem weer gaan tot aan de behande ling van het overleveringsverzoek, onder voorwaarde dat hij zijn pas poort zou inleveren. Dat overleveringsverzoek werd gisteren met enige spoed behan deld. Masmeijers hoger beroep in België begint immers al volgende week vrijdag. Mocht hij opnieuw Hij is gewoon bang voor detentie. Logisch. Maar er wordt nu gedaan alsof overlevering naar België pure marteling is. Dat is natuurlijk zwaar overtrokken worden veroordeeld, dan heeft Masmeijer al de toezegging dat hij zijn detentie in Nederland mag uit zitten. Het is dan ook kolder, vin den hij en zijn advocaat, dat hij het proces van zijn hoger beroep (wat maanden kan duren, want er zijn tientallen verdachten) opnieuw in die vreselijke Belgische bajes zou moeten doorbrengen. Masmeijers advocaat Geert-Jan Knoops haalde er gisteren onder zoeken bij als bewijs dat de detentie er enorm heeft ingehakt. Masmeijer heeft er volgens Knoops een 'aan passingsstoornis met depressieve kenmerken' aan overgehouden. De officier van justitie wuifde dat alle maal weg. „Hij is gewoon bang voor detentie. Logisch. Maar er wordt nu gedaan alsof overlevering naar België pure marteling is. Dat is natuurlijk zwaar overtrokken." Knoops betoogde ook dat overle vering van Masmeijer aan de Bel gen onrechtmatig is. Knoops vindt dat België het Europees aanhou dingsbevel verkeerd gebruikt, on der meer omdat Masmeijer niet vluchtgevaarlijk is. Volgens de offi cier van justitie is de vraag 'vlucht- gevaar of niet' helemaal niet van belang voor het aanhoudingsbevel. Frank Masmeijer zat erbij en hoorde het aan. Hij mocht aan het eind ook wat zeggen, gooide zijn angst voor de Belgische cel er nog eens tegenaan, plus enkele onjuist heden in het proces van vorig jaar. De rechter zei dat ze 13 november uitspraak doet en voegde toe: „Me neer Masmeijer, u moet er óók re kening mee houden dat het overle veringsverzoek wordt toegewezen. Dan gaat u direct via het cellencom plex naar België. Dus neemt u voor de zekerheid een koffer mee." De nabestaanden kregen begin deze maand te horen dat Martin C. (55) met begeleid verlof mag. Het verlof is gisteren ingegaan. C. is veroordeeld tot achttien jaar cel en verblijft sinds 2007 in een tbs-kliniek. Hij zit niet alleen vast voor de moord op Sybine Jansons in 1999, maar ook voor het verkrach ten van twee vrouwen. Zijn tbs-behandeling werd vorig jaar februari nog met twee jaar ver lengd, nadat het Openbaar Ministe rie (OM) hierom had gevraagd. De rechtbank vond verlenging nodig. Het oordeel was toen dat er geen schot zat in zijn behandeling. C. meende zelf dat hij na allerlei the rapieën toe was aan verlof. Begin vorig jaar stelde het OM nog: „De kans op herhaling is veel te groot. Hij mag niet alleen zijn met een vrouw, en de deuren moeten altijd openstaan. Het traject naar resocia lisatie is nog ver weg." In een brief die gisteren naar bui ten kwam, reageren de nabestaan den onthutst op het nu toegestane verlof. Sybines vader zei eerder te hopen dat Martin C. nooit meer een stap buiten zou zetten. Zijn dochter verdween in januari 1999. Haar lichaam werd vijf weken later gevonden in het Amsterdam- Rijnkanaal. Een paar maanden later werd C. aangehouden op basis van een DNA-match. De man stond op dat moment al bekend als 'de Amsterdamse serie verkrachter'. Hij werd in 1993 ver oordeeld tot negen jaar cel, maar kwam in november 1998 op vrije voeten. Een paar maanden later doodde hij Sybine. Jan-Jesse Lieftink, tbs-advocaat en bestuurslid van de Vereniging van tbs-advocaten, schetst een ge nuanceerder beeld van het omstre den proefverlof. „Het verlof begint met een klein rondje om de kliniek, waarbij C. streng wordt beveiligd. Dat kan op den duur, als het goed gaat, heel langzaam worden afge bouwd. Daar wordt uitvoerig naar gekeken en het wordt eerst getoetst. Bovendien is het niet zo dat deze man volgend jaar opeens vrij kan rondlopen. Het traject van resocia lisatie duurt echt jaren." Uiteindelijk is het minister San- der Dekker (Rechtsbescherming) die toestemming moet geven voor elk verlof. Dit doet hij nadat hij van twee onafhankelijke commissies advies heeft gekregen. woensdag 7 november 2018 GO Masmeijer als de dood voor Belgische bajes Victor Schildkamp Amsterdam - Officier van justitie jm Frank Masmeijer en Geert-Jan Knoops arrive ren bij de rechtbank, fotoanp De moordenaar van de op 13-ja- rige leeftijd om het leven ge brachte Sybine Jansons uit Maarn mag met verlof. De nabe staanden zijn onthutst. Yelle Tieleman Maarn/Doorn Martin C., op de rug gezien, voor de rech ters, in de rechtzaak over de moord op Sybine Jan sons (inzet). FOTO'S ANP/ MARCOHOFSTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7