Politie onderschept berichtendienst van de onderwereld Unicef: ongelijkheid onderwijskansen in Nederland groot 5 a i.. rige week nog. „Dat is in de komende jaren ook helemaal niet te verwach ten. Het speelt nu niet." Een nieuwe kerncentrale komt er alleen als het kabinet de portemon nee trekt. Zonder subsidie wil geen energiebedrijf zich er nu aan wagen. Wel denkt Rohde dat dat in de toe komst kan veranderen. „Nu vinden bedrijven de bouwkosten nog hoog, omdat er voldoende kolen, olie en gas is. Maar dat verandert. Dan wordt het vanzelf interessant om die investe ring wel te doen, want een nieuwe kerncentrale levert erg veel energie: zo'n 9 procent van onze totale ener giebehoefte." Borssele is een oude centrale die slecht een derde daarvan oplevert. Hij sluit in 2033. In de Tweede Kamer is moge lijk een kleine meerderheid vóór de bouw van nieuwe kerncentrales, met partijen als WD, CDA, PVV, SGP en Forum voor Democratie. Toch zal het deze kabinetsperiode hoogstwaar schijnlijk niet gebeuren, omdat coali tiepartijen D66 en Christenunie fel tegen zijn. „Ik ben buitengewoon sceptisch", zegt CU-leider Gert See- gers. „Het is een enorme investering en het duurt heel lang." Met dat geld kun je mooiere dingen doen, vindt ook D66-fractievoorzit- ter Rob Jetten. „Bijvoorbeeld het iso leren van huizen en het vergroenen van de industrie." Spil in deze zaak is volgens bronnen rond het onderzoek het bedrijf Blackbox Security. Dit bedrijf uit Eist leverde de apparatuur, waar mee criminelen met elkaar in con tact stonden. Onder de tientallen verdachten zijn de 46-jarige eige naar van Blackbox Security en zijn 52-jarige compagnon uit Boxtel. Beide worden verdacht van wit wassen van geld en deelname aan een criminele organisatie. De enorme opsporingsoperatie van de politie is nog niet ten einde. Van de ongeveer honderd verdachten die de recherche in beeld heeft, lopen er nog enkele tientallen vrij rond. De politie kwam gisteren naar buiten met het nieuws over de grote actie, omdat een moord in het criminele circuit in Twente op han den zou zijn. Door de vele aanhou dingen in de afgelopen maanden begonnen criminelen elkaar te ver denken van lekken naar de politie. „Nu was het juiste moment om in te grijpen", zei Aart Garssen, hoofd van regionale recherche in Oost- Nederland. De server waarover de versleu telde communicatie plaatsvond, ontdekte de politie in een onder zoek naar witwassen. Daarbij kwa men de agenten Blackbox Security op het spoor. Het Elster bedrijf ad verteerde openlijk met de zogehe ten cryptofoons. „Peperdure tele foons. Als in de advertentie dan ook nog eens staat dat je vrij kunnen chatten door de versleutelde com municatie, dan is onze aandacht wel getrokken", vertelt Garssen. Nadat de recherche de code van de server had gekraakt, konden re chercheurs maanden lang onbe kommerd chatberichten over zaken als xtc-labs en drugstransporten meelezen. „De criminelen waan den zich veilig en chatten openlijk met elkaar. Die berichtenstroom hebben we 24/7 gevolgd", zegt Garssen. De ruim 258.000 chatberichten die de politie heeft bekeken, lever den informatie op die kan leiden tot nieuwe strafrechtelijke onderzoe ken en de mogelijk arrestatie van nog eens tientallen verdachten. Po litie en Openbaar Ministerie heb ben inmiddels de website van Blackbox Security uit de lucht ge nomen. In de afgelopen weken zijn ook op andere plekken in het land zijn doorzoekingen gedaan. De politie had twee jaar geleden een vergelijkbare zaak. Na een inval bij telefoonbedrijf Ennetcom wer den 3,6 miljoen versleutelde be richten gevonden, bijna allen af komstig uit de onderwereld. De be richten worden nu in tientallen rechtszaken opgevoerd als bewijs voor betrokkenheid bij liquidaties en drugshandel. „Het verschil is dat we nu live konden meekijken", zegt Garssen,,We kregen een unieke kijk in de criminele wereld waarin vrij uit wordt gecommuniceerd over strafbare feiten." Onderzoekers van Unicef analy seerden de leesvaardigheid van kin deren in groep 6 en op 15-jarige leeftijd in 41 landen. Ook onder zochten ze welke invloed de finan ciële situatie thuis heeft op de leer prestaties. Terwijl de verschillen tussen de Nederlandse leerlingen op de basisschool nog het kleinst zijn, groeien die rap naarmate ze ouder worden en naar de middel bare school gaan. Als de scholieren 15 jaar zijn, zijn hun prestaties zo uiteenlopend dat Nederland naar een 26ste plek zakt. De Onderwijsinspectie consta teerde eerder al dat kinderen met laagopgeleide ouders minder kan sen hebben dan kinderen met hoogopgeleide ouders. Unicef con- ln andere landen blijven leerlingen langer bij elkaar op een middenschool stateert dat die ongelijkheid in Ne derland groter is dan in veel andere landen. „Onder meer omdat leer lingen hier al jong voor een bepaald type onderwijs moeten kiezen, ontstaan grote niveauverschillen", reageert woordvoerder Laura Wes tendorp. In andere landen zijn vaak minder onderwijstypes, waardoor kinderen meer ruimte hebben om zich op hun eigen niveau te ont wikkelen, stelt Unicef. Westen dorp: „Bovendien is het voor leer lingen niet makkelijk om van schooltype te wisselen." Onderwijsonderzoeker Eddie Denessen van de Radboud Univer siteit constateert dat verschillen au tomatisch ontstaan als 'je kinderen in hokjes zet', zoals op middelbare scholen gebeurt. „We zijn wereld- kampioen differentiëren. In andere landen blijven leerlingen langer bij elkaar op een soort middenschool. Dan heb je minder verschillen, maar het nadeel daarvan is dat er minder aandacht is voor bijvoor beeld kinderen die hoog presteren." Volgens het ministerie van On derwijs slaat Unicef'de plank mis'. „Kansengelijkheid gaat over ver schillende prestaties van leerlingen gerelateerd aan het inkomen en de opleiding van de ouder. Nederland doet het wat dat betreft internatio naal gezien juist goed", zegt een woordvoerder. Hij wijst op eerdere internationale onderzoeken. Toch herkent sectororganisatie VO-raad de kritiek in het rapport. Scholen zien dat ouders met een gevulde portemonnee vaker bijles regelen als hun kinderen onderuit dreigen te gaan. Ook zien de mid delbare scholen grotere segregatie ontstaan, doordat er meer keuze is voor ouders en leerlingen. Door die ontwikkelingen ontstaan grotere verschillen tussen leerlingen. woensdag 7 november 2018 GO Afval van uranium kan wel 200.000 jaar radioac tief blijven. Bij het afval van thorium is dat 'maar' 250 tot 300 jaar het geval. 6 Is het politiek haalbaar? De politie van Oost-Nederland heeft een versleutelde berich tendienst gekraakt waarmee cri minelen dachten dat ze onge zien met elkaar konden chatten. Dankzij het bekijken van ruim 258.000 chatberichten zijn tien tallen verdachten aangehouden. Hierbij zijn xtc-labs, wapens, geld, soft- en harddrugs gevon den. Lars Barendregt, Pim Lindeman en Eric van der Vegt Élst Aart Garssen van de recher che Oost-Nederland, fotoanp In Nederland zijn grote verschil len tussen de leesvaardigheid van 15-jarigen. In andere landen zijn die verschillen veel kleiner. Juist kinderen uit gezinnen met lagere inkomens belanden op la gere opleidingen. Ellen van Gaaien Den Haag - Laura Westendorp, Unicef FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5