Ook met tweedehands speelgoed maakt Sint kinderen blij 7 BURKINA FASO ONGELUK Je zal maar een gruwelijk ongeval krijgen in een straatarm land als Burkina Faso. En dan geen greintje steun krijgen van je reisverzekering. Dat overkwam Pieter Mulders uit Burgh-Haamstede. Hij zakte een week of drie geleden door een gla zen tafel en sneed daarbij zijn achillespees, ader, zenuwen en spieren door. De steun die Mul ders van mensen kreeg en de enorme inzet van de chirurg die hem behandelde, raakten hem zo, dat hij nu geld inzamelt om het ziekenhuis in Bobo-Dioulasso naar een hoger plan te tillen. Dat alles samen met zijn vrouw Mari- anne Velthuis, die met haar reisor ganisatie Ed Looge! al jaren reizen organiseert naar West-Afrika. Zwartglazen tafel Beiden weten dondersgoed dat ze daar niet op dezelfde gezond heidszorg hoeven te rekenen als in Nederland. Maar dat het zó anders is, ontdek je pas als je er als patiënt belandt. Dat deed Mulders, nadat hij in een winkel neerplofte op een zwartglazen tafel, die hij aan zag voor een stevige formica bank. De tafel zakte in elkaar; het glas doorkliefte zo'n beetje heel zijn been. In een gammel bestelbusje werd hij - onder luid getoeter - naar het ziekenhuis gebracht. Zo'n ziekenhuis in Burkina Faso heeft helemaal niets. Een patiënt wordt geacht zelf met verband, ontsmettingsmiddelen en pijnstil lers op de proppen te komen. Dan pas wordt er geopereerd. Hetzelfde geldt voor lakens op bed, voor eten en drinken, en voor de po. Op een bomvol ziekenhuis zijn er vier buitenwc's, waar familieleden de po's van de patiënten legen. „Het is zo basaal allemaal. Een brancard bijvoorbeeld is er niet. Alleen een heel oud rolstoeltje", vertelt Velt huis. De hygiënische omstandig heden zijn bar en boos. Maar de veelal in het buitenland opgeleide doktoren dwingen respect af. „Ze hebben zo weinig middelen, maar zijn keihard aan het knokken om iedereen te helpen. Alles wordt uit de kast getrokken daar." Hulp kwam ook van de bevol- Ze hebben zo weinig middelen, maar knokken keihard om iedereen te helpen king zelf. „Belangeloos hè. Ze sta ken ons op allerlei manieren een hart onder de riem." In tegenstel ling tot de reisverzekering, die het compleet afliet weten. Afspraken werden niet nagekomen, interesse ontbrak en foute info werd door gegeven. Zo stond er geen ambu lance klaar op het vliegveld van Brussel, omdat Mulders alleen krukken nodig zou hebben. In middels is een lange lijst klachten ingediend bij de reisverzekering, samen met een claim van 5000 euro. „Dat geld willen we één op één overdragen aan dokter Sou lama en zijn team." Dikke cheque Daarnaast broeden Mulders en Velthuis op extra acties om het ziekenhuis in Bobo-Dioulasso fi nancieel te steunen. Onder meer via de winkel van Velthuis, Faso- Fair in Burgh-Haamstede, waar ze kunst en producten uit Burkina Faso verkoopt. „Het zou mooi zijn als we 10.000 euro bij elkaar krij gen. Dat willen we in overleg met de dokter besteden." Mulders, die nog maanden aan bed gekluisterd zal zijn, weet nog niet hoe hij eruit gaat komen. Hopelijk weer hele maal mobiel, met een dikke cheque voor de zorg Burkina Faso. „Dat zou mooi zijn. Want ik wil zeker terug." Spullen weggooien, daar heeft De Jonge een ontzettende hekel aan. Ze struinde voor haar eigen kinderen de rommelmarkten af op Konings dag. „Toen ik las over Recycle Sint, vond ik het een mooi idee. Het is niet nodig om zo veel nieuw speel goed te kopen. Kinderen zijn na een tijdje uitgekeken op hun speelgoed. Hoe leuk is het om het dan te ruilen voor iets anders?" Het is de bedoeling dat mensen onderling een deal sluiten De Jonge hoopt dat de ruilmarkt bij Kinderboerderij de Punt een groot succes wordt. „Iedereen mag spullen meenemen. Het is de be doeling dat mensen met elkaar af spreken wat ze ruilen. Ze moeten onderling een deal sluiten." De markt vindt plaats van 10.00 tot 16.00 uur. „Onder schooltijd dus, want de ruilmarkt is gericht op ou ders." Recycle Sint is zes jaar geleden bedacht door het Amsterdamse be drijf Branding a Better World. Dit jaar is er voor het eerst een ruil markt in Zeeland. „Duurzaamheid is een hot topic, en je merkt dat het soms op een hele makkelijke slimme manier kan", zegt eigenaar Elif Algu. „Recycle Sint is een ma nier om jezelf, je portemonnee en de wereld te helpen. We zijn zo ge conditioneerd om nieuwe spullen te kopen, terwijl kinderen het vaak niet eens doorhebben als ze twee dehands speelgoed krijgen. We ho pen bewustwording op gang te brengen." Ook een ruilmarkt organiseren? Kijk op www.recyclesint.org. woensdag 7 november 2018 'De artsen trokken alles uit de kast' Esme Soesman Burgh-Haamstede -Pieter Mulders Waarom krijgen kinderen vaak alleen nieuw speelgoed van de Sint? Met tweedehands spullen zijn ze immers net zo blij. Onder de vlag van Recycle Sint kan ie dereen ruilmarkten organiseren om gebruikt speelgoed een tweede leven te geven. Marike de Jonge nam het initiatief voor een ruilmarkt in Zierikzee. Cornelleke Blok Zierikzee -Marike de Jonge Pieter Mulders en Marianne Velthuis zamelen in voor het ziekenhuis waar dokter Soulama de voet van Mulders redde, fotoernestaverbrug Marike de Jonge, initiatiefneemster voor een ruilmarkt in Zierik zee, op de foto met haar zoon Niels (10). foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50