bolderman.nl Reizen 2019 met vertrekgaranties! SÉ bolderman.ni i 4 Ineens is de discussie terug: moet Nederland nieuwe kerncentrales bouwen? De VVD wil het, maar de overheid moet daarvoor wel de portemonnee trekken. Zes vragen over de 'nucleaire optie' om minder C02 uit te stoten. SSEjt PLEIDOOI KERNENERGIE Het VN-klimaatpanel IPCC luidde vorige maand de noodklok over de opwarming van de aarde. De kli maatdoelen worden niet gehaald, tenzij we nu alle zeilen bijzetten. En dan ontkomen we eigenlijk niet aan méér kernenergie, zeggen de IPCC- onderzoekers. Reden voor VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff om het idee voor de bouw van nieuwe kerncentrales af te stoffen. Nieuw is dat niet: WD en CDA zijn al veel langer voorstander. Het kabinet Rutte-i - waarin VVD en CDA samenwerkten met PVV - wilde vergunningen leveren voor nieuwe kerncentrales. Daar kwam uiteindelijk niets van terecht. Het allergrootste voordeel is dat een kerncentrale géén vervuilende broeikasgassen uitstoot. Daardoor wordt het een stuk makkelijker om in 2050 bijna geen CO2 meer de lucht in te blazen, het doel dat Nederland zich heeft gesteld in de klimaatwet. „Als we willen dat we in de toekomst voldoende energie hebben om alles draaiende te houden, moeten we niet alleen gokken op zon- en windener gie", zegt hoogleraar Martin Rohde van de TU Delft. „We moeten een mix hebben van bronnen. En voor de bouw van kerncentrales hebben we de kennis in huis." Volgens schattingen is er nog voor zeventig jaar makkelijk te winnen uranium voorhanden om alle be staande kerncentrales op de wereld van grondstof te voorzien. Rohde stelt voor om kernenergie te winnen uit thorium. „Daarvan is er heel veel op de aarde. En het afVal blijft maar 250 tot 300 jaar radioactief, waar dat bij uranium - wat nu wordt gebruikt in kerncentrales - wel 200.000 jaar kan duren." Door kernenergie wor den we als Nederland ook nog eens minder afhankelijk van olie en gas uit politiek instabiele landen, zoals Sa- oedi-Arabië en Rusland. i De kerncentrale in Borssele kan wel tegen de inslag van een vliegtuigje Iedereen heeft de beelden nog wel op het netvlies van de kernram pen in Tsjernobyl (1986) en Fukus- hima (2011), of van de lekkende cen trale in het Engelse Sellafield. De angst voor straling is groot, en zelfs vele decennia na een ramp zijn er nog gezondheidseffecten. Een ander nadeel is het radioac tieve afval. Alleen al dit jaar trekt het kabinet 117 miljoen euro uit om afval van de kernreactor in Petten op te ruimen. Het gaat om 1500 vaten, waarvan een deel is gaan roesten. Rutte-i probeerde eerder een nieuwe centrale van de grond te krij gen. Dat lukte niet, omdat private in vesteerders niet genoeg geld bij el kaar sprokkelden. „Energiebedrijven moeten het zelf betalen", zegt ener- giedeskundige Wim Turkenberg. „In de hele wereld is het niet rendabel. Behalve in landen waar de overheid bijspringt, bijvoorbeeld in Engeland. De Britse regering subsidieert kern centrales daar met miljarden." Ja, zegt Turkenburg. „Kerncen trales die op dit moment worden ge bouwd, bijvoorbeeld in Frankrijk en Finland, zijn tien keer veiliger dan onze eigen centrale in Borssele." De kerncentrale in Borssele kan wel tegen de inslag van een vliegtuigje. Maar of het ook goed gaat als een zware airbus op de centrale crasht, is volgens Turkenburg maar de vraag. „De kans dat met nieuwe kerncen trales een zeer ernstig ongeluk ge- beurt, is buitengewoon klein. Maar je kunt nooit helemaal uitsluiten dat opnieuw een ramp als in Tsjernobyl of Fukushima plaatsvindt." Nee, blijkt uit een rondgang door deze krant. „Dat boek is voor ons gesloten", zegt RWE. De kosten zijn te hoog. De bouw van een nieuwe kerncentrale - drie keer zo groot als Borssele - zou minimaal 8 miljard euro kosten en zo'n tien jaar duren, zegt ook Turkenburg. „Er is al tien jaar lang niemand die zich heeft aangemeld om deze techniek in Ne derland te plaatsen", zei minister Wiebes van Economische Zaken vo- 10 dagen West-Schotland en het eiland Skye 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 13 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal ll KW Iffl K-C 699,- 1 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! \Jr*y \^y ^Sjjjssr boekingen: www.bolderman.nl woensdag 7 november 2018 GO Nieuwe centrale staat er nog niet Hans van Soest en Peter Winterman J Waar komt het pleidooi voor nieuwe kerncentrales opeens vandaan? 2 Wat zijn de voordelen van nieuwe kerncentrales? 3 Dat klinkt goed, maar wat zijn de nadelen? 4 Kerncentrales zijn nu toch véél veiliger dan in 1986? A De kerncentrale in Borssele. FOTO LEX DE MEESTER 5 Zien energiebedrijven daar nu wel brood in? S? 1 tf I v.a. slechts Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. f Brochure en (0318) 58 09 58 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskoste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4