HELPEN LEZERS 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: wrakkenspecialist Arie de Lange (74) uit Zoutelande. ederlandse vissers haal den in 1918 op de Noord zee 694 vaten met port I uit het water. Arie de Lange, voormalig slager uit Zoute lande, is honderd jaar later naar stig op zoek naar het scheepswrak. Door zijn uit de hand gelopen hobby kan hij zich inmiddels wrakkenspecialist noemen. Zijn hobbyruimte hangt vol met kaar ten en informatie. In zijn schaarse vrije tijd ging hij graag de zee op. „Ik heb een eigen visbootje met sonarapparatuur om de zeebodem te scannen. De informatie over ge zonken schepen in de Noordzee is geheel gedigitaliseerd en bevat 20.400 overzichtsbestanden. Daar naast heb ik ruim 13.000 kranten knipsels verzameld van het betref fende schip. Het is een prachtig verhaal waar ik ingerold ben." Het verzoek om het portwijn wrak te vinden, kwam van een Amsterdams bedrijf dat informa tie verwerkt voor de Hydrografi sche Dienst en voor Rijkswater staat. Op zijn oproep in deze krant kreeg hij nog geen reacties. De Lange hoopte dat vissers rond Stellendam misschien iets meer zouden weten. „De vaten waren afgaand op de merktekens ver moedelijk voor Londen bestemd. De port was van verschillende le veranciers waarvan er een aantal nog bestaat." Als je afgaat op de merktekens, waren de vaten vermoedelijk voor Londen bestemd Van het gezonken schip was he lemaal niets bekend. „Geen ver melding van overlevenden of aan gespoelde stoffelijke resten op het strand." In Lloyds Casualty regis ter 1918 vond De Lange de vermel ding van een Portugese houten schoener met de naam White Wings. Later omgedoopt door de Portugese eigenaar in de naam Lina. „Dat schip is vergaan op de Zuidelijke Goodwin Sands en had een lading uien en wijn of port aan boord. Dat kan hem geweest zijn. Een tweede mogelijk wrak is de stalen klipper die in de Eurogeul is vergaan. Dat ligt 28 meter diep en staat recht op de kiel. Het ligt op 40 kilometer van Goedereede. Ik kan wel vermoeden welk schip het is, maar moet het kunnen bewij zen." De Lange wacht op reacties uit Portugal. Hij schreef onder meer naar de plaatselijke port-autoriteit APDL, dat informatie heeft over alle schepen die van Douro naar zee vertrokken. woensdag 7 november 2018 GO Arie de Lange uit Zoutelande met een foto van de vaten port die in oktober 1918 zijn opgevist, foto lex de meester Scheepswrak vol vaten port Gerrit van Loon Het oproepje: Op zoek naar het nog steeds on bekende scheepswrak dat deze lading verloor, zoek ik familiele den van vissers die mij kunnen vertellen waar deze vaten op zee ongeveer gevonden zijn in oktober 1918. Heel veel vaten port zijn aangevoerd in Goede reede en Stellendam. Arie de Lange Delta48@zeelandnet.nl -Arie de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41