De Toren van Bourgondië 8 Ketchupfabriek wint award CONTACTA POLITIEK CAFÉ Het begin van het debat a la het tv-programma Het Lagerhuis was ook meteen het aardigst. Of de campagnes om Zee land uit te venten wel hout snijden, was vrij vertaald de stelling. Stax liet een filmpje van de provinciale campagne Zeeland Land in Zee zien waarin het strandleven de hoofdrol speelt. De verteller brengt de boodschap enigszins poëtisch en daarmee ook wat vaag. Doel groep: gezinnen met kinderen en 50-plussers. Geslaagd of flop? ZMf-directeur Ira van Harras steekt de groene kaart op. „Hij schuurt lekker. De een vindt het aantrekkelijk, de an der niet. Ik ben geen marketeer, maar vind het wel uitdagend." „Schuurt er bij u ook zand in de on derbroek?", vraagt Stax aan gede puteerde Jo-Annes de Bat. „Uhh, eerst wel. Ik was van plan het film pje meteen terug te sturen naar de producent. Maar we hebben de vi deo aan anderen laten zien. Zij wa ren enthousiast, bleek uit metin gen." Zand in de slip, die houden we erin, grinnikt Stax. Bij Tom de Koning, citymarketeer van Goes, schuurt het ook. „De video laat vooral de groene kant van Zeeland zien. Waarom geen bruisende ste den en de mooie culturele evene menten die we hier hebben?" Dat komt aan bod in andere campagne video's, laat de gedeputeerde we ten. Vervolgens gaat het over de wo ningmarkt die moeilijk bereikbaar is voor jongeren. Te weinig ge schikte woningen of te duur. „Zijn er jongeren die een woning zoe ken?", vraagt Stax. Danker de Jonge uit 's-Heerenhoek bijvoorbeeld. Het is echt lastig om betaalbare woonruimte te vinden, vindt hij. Banken zijn ook streng in het ver strekken van hypotheken. Som mige jongeren houden hun hand op bij pa en ma, maar niet iedereen heeft rijke ouders. Even later keert het thema terug als het gaat over de krappe arbeidsmarkt. Wil Zeeland jongeren trekken en vasthouden, dan moeten er ook betaalbare wo ningen zijn. „We moeten meer huizen gaan bouwen", constateert de Goese wethouder Loes Meeuwisse. Het debat gaat vervol gens bijna als een nachtkaars uit, hoe hard Stax er ook aan trekt. De stelling over goede huisvesting voor arbeidsmigranten wordt ruim voor het aflopen van de klok afge broken. Volgende dan maar. En die zorgt zowaar voor een lichte ople ving. Want als je stelt dat het 'bela chelijk is dat de Westerscheldetun- nel nog niet tolvrij is' roeren de aanwezige Zeeuws-Vlamingen zich. „Ik heb een bedrijf in Terneu- zen, maar ben vaak voor werk in Middelburg. Tussen twee afspraken in kan ik twee dingen doen: terug naar Terneuzen of shoppen in Mid delburg. Het kost me allebei geld." Tolvrij zit er voorlopig niet in, kaatst gedeputeerde De Bat. „We hebben nog 500 miljoen euro af te lossen.De tunnel moet worden be taald, al is onze inzet de t-tags goedkoper te maken." MVO-PRIJS ZEEUWS-VLAANDEREN UIT DE ZEEUWSE KLEI Het historisch en archeolo gisch toch al rijkbedeelde Sluis vond in december 2002 weer een pareltje terug. In opdracht van de gemeente brach ten archeologen via boringen en geofysisch onderzoek (weer standsmetingen) een voor Neder land unieke kasteelplattegrond aan het licht. Deze behoorde toe aan de Toren van Bourgondië of het 'klein kasteel'. Dit was bijna zeshonderd jaar eerder, in 1405, gebouwd op de westoever van het Zwin. Aan de andere kant stond sinds ongeveer 1386 het 'grote' kas teel (86 bij 80 meter!). Tussen de nieuwe toren, ge noemd naar de Bourgondische hertog Jan zonder Vrees, en het grote kasteel kon een ket ting worden gespannen om het Zwin voor vijandige sche pen af te sluiten. Aan het Zwin dankte Sluis immers haar voorspoed als voorhaven van Brugge. Helaas: het Zwin was tijdens de bouw al meer en meer aan het verzanden. Het paalwerk voor de ketting werd omstreeks 1486 alweer verwij derd. Het klein kasteel verviel tot ruïne en is, geteisterd door de Sint-Felixvloed van 1530, in 1537 gesloopt. Op dezelfde plek verrees in 1579-1587 het Klein Pasfort, deel van de nieuwe vestingwerken, die niet konden verhoeden dat Sluis in ditzelfde jaar 1587 door de Span jaarden na dapper verzet werd in genomen. Het grote kasteel aan de overzijde van het Zwin werd pas verwoest door Frans kanonvuur in 1794. De restanten van dit fiere slot, vermoedelijk ge bouwd naar het voorbeeld van de Bastille in Parijs, zijn opgeruimd in 1820. De ver hoogde binnenplaats ervan bleef zichtbaar als een bult in het landschap. De Toren van Bourgondië, zo bleek uit het archeolo gisch onderzoek, mat circa 20 x 20 meter. Aan de noord kant was een uitbouw van ongeveer 10 x 15 meter. Aan de noordoost- en zuidwest kant van de toren hadden halfronde bastions of kade muren van ongeveer 50 meter ge legen, uniek voor de Nederlandse kastelenbouw. Archeoloog Paul van Kempen en zijn collega's za gen een parallel met de Sint-Nico- laastoren in het Franse La Ro- chelle. Die had ook een halfronde vorm, waardoor de golven langs het kasteel werden geleid. Een zelfde functie hadden de half ronde waterkeringen van de Toren van Bourgondië. In 2002 resteerden alleen van het latere Klein Pasfort nog enkele verhogingen en laagten, die herin nerden aan de voormalige wallen en grachten. Het terrein was in ge bruik als akker en weiland. Het ge biedje is dankzij de recente aan pak van de Sluise buitenwallen weer beter herkenbaar gemaakt als voormalige schans. woensdag 7 november 2018 'Zand in de slip, die houden we erin' NOS-Nieuwslezers Dionne Stax leidde gisteravond een politiek café op het netwerkevent Con- tacta in Goes. Af en toe werd het hilarisch, maar het kabbelde ook vaak voort. Frank Balkenende Goes „Schuurt er bij u ook zand in de onderbroek?", vraagt Dionne Stax aan gedeputeerde Jo-Annes de Bat tijdens het politiek café op het netwerkevent Contacta in Goes. foto johan van der heijden De Ketchupfabriek uit Graauw wint de MVO-prijs Zeeuws- Vlaanderen. Eigenaren Patrick en Lineke Keizer kregen dinsdag tijdens Contacta de award voor maatschappelijk verantwoord ondernemen uit handen van ge deputeerde Jo-Annes de Bat. Het is de eerste keer dat de MVO-prijs in Zeeuws-Vlaande- ren wordt uitgereikt. De Ket chupfabriek viert dit jaar zijn eerste lustrum. „Leuk dat we dan ook meteen een prijs krij gen", zeggen Patrick en Lineke. Het stel produceert jaarlijks acht- tot tienduizend flessen ketchup per jaar. De Keizers halen hun tomaten bij het Voor- lichtings- en Opleidingscentrum voor de Glastuinbouw in Terneu zen. Bij de productie van de ket chup wordt uitsluitend groene stroom gebruikt. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan J.B. Kuipers n, t ritvra fad Scheldekaart uit 1505 met links de Toren van Bourgondië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40