'Sommige ambtenaren begrepen naam niet' Vrachtwagen ramt gevel van hotel in Sint-Maartensdijk 3 Familienamen zijn in de Franse tijd ontstaan", weet Lo van Driel, auteur van het boek Van Aarnoudse tot Zachari- asse; Zeeuwse familienamen. „Ze zijn toen begonnen met bevol kingsregistratie. Al hadden men sen voor die tijd ook al wel fami lienamen." De vele varianten van een naam zijn volgens Van Driel vaak streekgebonden. „In som mige regio's eindigde een familie naam nooit op een 'n', maar altijd op 'se'. In Zeeland heb je Janse, maar in Brabant en Limburg zie je weer meer Jansens." Familienamen zijn in veel geval len gebaseerd op de voornaam. „Bij Aarnoudse gaat het dan om de zoon van Aarnoud. Daar zijn weer heel veel varianten op gekomen." Later werden namen vastgelegd door de ambtenaar van de Burger lijke Stand. Dat gebeurde in de loop van de negentiende eeuw „Maar ook toen konden zich nog verschillen voordoen, zelfs binnen één familie. Het werk wat er bij kwam kijken, moet je niet onder schatten." Streektaalkenner Veronique De Tier van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en streektaalkenner herkent dat: „Sommige ambtenaren begrepen het niet goed, dus kreeg je fouten. Dat gebeurt overigens nu nog steeds. En soms konden de men sen niet goed schrijven. Voor 1815 was schrijfwijze ook niet vast." Een ander deel van de familie namen verwijst naar plaatsen. „Dat is bijvoorbeeld bij mijn ach ternaam het geval: Van Driel. Of Van Dijke." Nieuwe Zeeuwse fa milienamen kunnen er niet meer bijkomen. Wel komen er nieuwe namen voor in Zeeland door mi gratie. Het stenen muurtje vóór het hotel, daar rijdt wel eens vaker iemand te genaan. Maar een deels ingestorte zijmuur, dat is wel even andere koek. Een vrachtwagen die een in rijverbod negeerde, reed tegen de gevel van het hotel. De vrachtwagencombinatie had net een vracht gelost bij de super markt op de Markt. De chauffeur, niet bekend in het centrum van Sint-Maartensdijk, reed via de smalle Dominee de Bresstraat te gen de rijrichting in. Die straat wordt in de richting van de Markt smaller. Met als gevolg dat de op legger de uitstekende delen van het hotel ramde. In het beschadigde deel van het restaurant zitten geen kamers. Wel een kleedruimte voor het perso neel. Daar was in het vroeg van de ochtend niemand aanwezig. „We zijn enorm geschrokken", zegt uit baatster Suzanne van der Land. „Personeel belde ons om half acht uit bed. Of we snel naar de zaak wilden komen vanwege een aanrij ding." In eerste instantie dacht Van der Land dat het stenen muurtje voor de ingang omver was gereden. Au tomobilisten hebben daar vaker te genaan gezeten. Eenmaal bij het hotel bleek de ravage vele malen groter. De complete buitenmuur van de zijgevel is ingestort. Toch is er binnen nauwelijks schade, weet Peter Schoneveld, officier van dienst bij de brandweer. Van der Land: „We maken vaker mee dat vrachtwagenchauffeurs tot de conclusie komen dat ze het straatje niet in mogen rijden. Naast het feit dat het niet mag, kan het simpelweg ook niet. De draai aan de andere kant is veel te krap." De vrachtwagenchauffeur is enorm geschrokken. Hij heeft zijn lading overgeladen in een andere vracht auto. Met de verzekeraar wordt overlegd over het herstel van de schade. woensdag 7 november 2018 even voor me spellen? De naam van Laurent van Nieu- wenhuijze wordt nog wel eens verkeerd geschre ven. FOTOHUIB BOOGERT Maurice Steketee Je zou bijna gek worden van al die manieren om een naam te spellen, fotothinkstock Top 10 van namen die op veel manieren kunnen worden ge schreven, met medewerking van Veronique De Tier van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland: 1. Aarnoudse 2. Boogaard 3. Klaassen 4. De Klerk 5. Mathijsse 6. Bernaerd 7. Doorsselaer 8. Zegers 9. Nieuwehuize 10. Reijnoudt Uitbaatster Suzanne van der Land van Het Raedthuys in Sint- Maartensdijk schrok gisteroch tend enorm. Een vrachtwagen die een inrijverbod negeerde, ramde de gevel van haar hotel. Er raakte niemand gewond, maar een deel van het pand is zwaar beschadigd. Timo van de Kasteele Sint-Maartensdijk Een deel van de buitenmuur is ingestort, fotohvzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35