Dijkhoff is veel te nonchalant Duikers onderzoeken schuif kering op schade Klederdracht 2 Sommige familienamen klinken hetzelfde maar kun je op tig manieren schrijven. Dat zorgt soms voor verwarring. ACHTERNAAM SPELLING Commentaar Proefballonnetje of niet, het pleidooi van Klaas Dijkhoff voor kernenergie maakt wat los. Hij wekt vooral verwon dering. Ja, bij het opwekken komt geen C02 vrij. Dus kernenergie helpt de klimaatdoelen te halen. Maar verder pleit heel veel tégen kerncentrales. Borssele draait met verlies. Energiereuzen zien niets in nieuwbouw. De energieprijzen en de bouwkosten verhinderen een gezonde exploitatie. Boven dien is er weinig draagvlak voor. Alleen Zeeland lijkt welwillend. En vergist Dijkhoff zich niet in de rol van de overheid? Die gaat niet over dit soort investeringen. Voor Zeeland is de discussie interessant. Borssele lijkt de logische plek voor een nieuwe kerncentrale. Diep water voor koeling, een opslag voor radioactief afval, personeel dat zo kan overstappen en weinig weerstand bij de bevolking. Dit zijn be langrijke factoren. Maar ze zijn niet doorslaggevend. Want meer kernenergie kost heel veel tijd. Die hebben we niet. Het is nu zaak kolencentrales te sluiten en vooral minder energie te gebruiken. Het afwenden van grote klimaatveranderingen is urgent. Maar uiteindelijk gaat het om de brede duurzaamheid op de lange termijn, dus dat we de toekomst niet verpesten met al onze activiteiten. Kernenergie biedt nu weliswaar grote voorde len bij het terugdringen van de C02-uitstoot, maar op de lange termijn is er nog steeds het grote nadeel van het radioactieve afval. Dijkhoff stapt er allemaal veel te nonchalant overheen. Het is nu vooral zaak om de kolencentrales te sluiten en om minder energie te gebruiken Nu is het weer nog rustig, maar vol gens Ilze Rokven van Rijkswater staat wordt over enkele dagen har dere wind afgegeven. „Deze week zullen er nog duikinspecties plaats vinden, om er zeker van te zijn dat niets van het schip is afgerold wat onder de schuiven zou kunnen lig gen. We moeten zeker zijn dat alle ALMANAK schuiven zonder enige problemen naar beneden kunnen als dat nodig is." Uitgezocht wordt nog of dui kers met doodtij het water in gaan of dat er met een onderwaterrobot een kijkje kan worden genomen. Deze week zullen er nog duikinspecties plaatsvinden Rijkswaterstaat zet verder alles op touw voor fysieke inspecties. Rokven: „De schuiven moeten ge test worden, en er wordt een con structieve berekening gemaakt om de impact van de klap van het schip op de kering in kaart te brengen." Elke keer weer bewonderen de kleinkinderen ze als ze bij hun opa en oma in Zeeland gaan lo geren: twee poppen in de woon kamer in Zuid-Bevelandse en Walcherse klederdracht. Da's een dingetje van vroeger, dach ten ze. De verbazing van klein zoon werd afgelopen zondag al leen maar groter, toen hij met zijn grootouders naar de kerk ging. Daar zag hij een vrouw in klederdracht op een kerkbank plaatsnemen. Hij hield keurig zijn mond, maar eenmaal thuis kwam zijn verwondering er toch uit: „Oma, waarom droeg die mevrouw poppenkleren?" Hulst voor Elkaar kan beginnen Aanpak bestrating in Tholen tegen wateroverlast ROOSENDAAL Tholenaar met drugs gepakt Hamdy Alaa Elsayed Mamed Mah- moud Abdelmoaty Hamdy Ala El sayed Hamed Mahmoud Abdelmo- aty'a. Zo heet de nieuwe aanwinst van de Turkse voetbalclub Galata- saray. Liefst twaalf namen heeft de 18-jarige Egyptenaar. Geheid dat zijn naam wel eens verkeerd wordt geschreven. Dat is herkenbaar voor veel Zeeuwen. Want sommige Zeeuwse familienamen kun je op wel tien manieren spellen. Het zorgt voor gehussel met klinkers en medeklinkers op verjaardagskaar ten of in sportuitslagen. Vraag maar aan Laurent van Nieuwenhuijze. Hij hoopt dat het na dit artikel nooit meer misgaat. „Want af en toe is het best frustrerend als je weer ziet dat je naam verkeerd is geschre ven." De Goesenaar beseft dat hij een moeilijke achternaam heeft C,Alleen 'huijze' kun je natuurlijk al op tig verschillende manieren schrijven"), maar als steeds de zelfde mensen je naam verkeerd spellen, ben je er op een gegeven moment wel klaar mee. Gelukkig gaan dingen nu vaak digitaal waar door je zelf je naam kunt invoeren. En soms worden er natuurlijk ook wel eens grappen over gemaakt, bij voorbeeld toen de speaker me tij dens een hardloopwedstrijd Lau rent van Nieuwkerken noemde, maar daar kan ik wel om lachen." Varianten Nieuwenhuis, Nieuwehuize, Nieu- wenhuise(n), Niewenhuyse, (van) Nieuwenhuize(n), (van) Nieuwen- huijse(n), (van) Nieuwenhuijze(n); het zijn allemaal varianten van zijn naam die daadwerkelijk bestaan zo blijkt uit het Woordenboek van de familienamen in Zeeland, samen gesteld door Frans Debrabandere. In de provincie komen ook na men voor die weliswaar volledig zijn ingeburgerd, maar duiden op een buitenlandse afkomst. Van Nieuwenhuijze heeft dat ook wel eens over zijn achternaam gehoord. „Het zou teruggaan naar de Franse Hugenoten." Die verlieten in 1685 hun land om geloofsredenen en vonden in Zeeland een nieuwe Alleen 'huijze' kun je natuurlijk al op tig verschillende manieren schrijven thuisbasis. „Ik ben wel trots op m'n naam hoor, ook al gaat het wel eens fout. M'n massagepraktijk heb ik naar m'n grootvader genoemd." Het schrijven van de achternaam gaat lang niet alleen bij Van Nieu wenhuijze mis. Vraag maar eens aan een Leiendecker, Van Doorsse- laer, Cijsouw of Van den Driesche. Of een op het oog simpele naam als Boogaard. Klinkt hetzelfde als Bo- gaert, maar toch heel anders ge speld. En wat te denken van een tongbreker als Guequièrre, een naam waar in België nog eens vijf tig varianten van bestaan. In kleine plaatsen werd en wordt ook veel met bijnamen gewerkt, omdat er soms wel heel veel inwo ners zijn die dezelfde voor- en ach ternaam dragen. Ga naar pzc.nl/grinch woensdag 7 november 2018 n Een paar schrammen in het beton van een pijler en een draagbalk. Zo ziet de schade aan de stormvloedkering er op het eerste oog uit na de aanva ring met de Eemshorn, maan dagochtend vroeg. Rijkswater staat onderzoekt de komende weken of de klap met de schel penzuiger uit Yerseke grotere gevolgen heeft voor de kering. Joeri Wisse Neeltje Jans - Ilze Rokven, Rijkswaterstaat Tip? redactie@pzc.nl HULST Het nieuwe zangkoor van Hulst voor Elkaar kan starten. Op de eerste bij eenkomst kwamen maan dag 35 zangers af. Dat zijn genoeg belang stellenden om het zang koor van de grond te krij gen. De repetities zijn op maandag van 15.00 tot 17.00 uur in gemeen schapscentrum Den Dul- laert in Hulst. Hulst voor Elkaar heeft het samen met de Zeeuwse Muziek school opgericht. Het koor staat onder leiding van Flavio Pavone. De welzijnsorganisatie is met zanglessen begonnen omdat zingen goed voor de geest en gezellig is. POORTVLIET In verschillende dorpen op Tholen pakt de ge meente komende weken de bestrating aan. Dat moet helpen om water overlast te voorkomen. Paadjes, troittors en ber men worden verlaagd waardoor regenwater bij flinke neerslag makkelij ker weg kan stromen. Dat gaat gebeuren in Poort vliet (Schoolstraat), Sta- venisse (Boswei en Stoofdijk), Oud-Vosse- meer (Doornikstraat), Sint-Maartensdijk (Albert Scheitzerstraat) en Sint- Annaland (Huijgenstraat). De werkzaamheden be ginnen deze week. Een 21-jarige inwoner van Tholen is aangehou den in Roosendaal, omdat hij drugs bij zich had. De man zit vast. De Tholenaar reed met een 18-jarige man uit Putte in een auto door de Gerard Doustraat in Roosendaal. Passerende agenten roken een scherpe hen- neplucht, meldde de po litie, en besloten daarom de auto te con troleren. Daarin vonden ze tientallen zakjes hen nep en cocaïne. Beide mannen zijn aan gehouden. Kun je dat Maurice Steketee Vlissingen - Laurent van Nieuwenhuijze 29 november in 3D yylVK& <rp 7-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34