Korstoaotaa Ban op plastic in bouwgrond Rijksgeld voor banen kwetsbare jongeren A 2 JANVANDAMME Column V" Papkoek! Ai, dat doet zeer. Er zijn er vast, die dat zeggen: 'Ik ga even om papkoeken'. Wat klinkt dat slapgebakken. Nooit, ik zeg noooooooit papkoek. Het zijn en het blijven paptaarten. Afgelopen zaterdag stond het groot in de krant: hoe de paptaart net als het dialect en 6o procent van onze dierenwereld verdwijnt. Of het nou om de deegtaart gaat of om de korsttaart, er is geen hou den aan. Nog een paar bakkers - in Breskens, Cadzand en Sluis - we ten van wanten. Niet in de Groe, daar heeft de laatste bakker alweer jaren geleden het vuur onder zijn oven gedoofd. paptaart. In het oosten van Zeeuws-Vlaanderen en aan de overkant weten ze waarschijnlijk niet waarover je het hebt als je paptaarten bestelt. Zo heeft ieder een zijn gemis. Er was een tijd dat Groede min stens zes bakkers had. Geen een was katholiek, dus bij mij thuis maakte het niet uit waar we ons halfje of hele bruin haalden. Ik werd er meestal op uitgestuurd om bij bakker Oosterling in het Slijkstraatje in te kopen. Zijn jong ste zoon woont er nog, hij is één van de mannen van het Vlaemsch Erfgoed. Pal tegenover de winkel van Oosterling hadden wij onze garages. De vrachtwagens en trac toren maakten de bakkerswinkel soms moeilijk bereikbaar. Mis schien was het een vorm van com pensatie dat we daar ons brood kochten. Want in de Noordstraat en op de Markt waren er bakkers die we vrijwel onze buren konden noemen. herinnering dan toch - kwamen er paptaarten op tafel. Een zak vol, met een kommetje bruine suiker ernaast. In de tijd dat opa bij ons in huis woonde was het een sport om hoog gerezen korstpaptaarten in te slaan. Opa kreeg de hoogste, met een flinke laag bruine suiker. Alle ogen waren op hem gericht. Kreeg hij zijn mond ver genoeg open om een hap te kunnen nemen? De bruine suikerkorrels kleefden aan zijn witte snor. Kreeg hij zijn mond vergenoeg open om een hap te kunnen nemen? DESTELLING Vandaag: Bij Borssele kan best een nieuwe kerncentrale komen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Sloeproeiteam De Paardenkreek is kampioen Simon Geleijnse vijfde Zeeuw in Tweede Kamer RITTHEM Twee gewonden bij ongeval Sloeweg Zo wil het kabinet het gevecht te gen de plasticsoep uitbreiden, maakt staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Milieu) vandaag be kend. In Nederland wordt jaarlijks ruim 40 miljoen kubieke meter van zulke grond verwerkt bij de bouw of natuurbeheer. Nu mogen grond en baggerspecie - slib vermengd met verzwarende stenen en afval- nog maximaal 20 procent 'bodemvreemd' materi aal bevatten, waaronder plastic. Vanaf komend jaar mag er in prin cipe helemaal geen plastic en piep schuim meer in afgegraven grond of baggerspecie zitten. Omdat 0 procent in praktijk echter onhaal baar is, wordt de norm 'sporadisch' gehanteerd. Van Veldhoven: „Plas tics doen er honderden jaren over om te vergaan, dus dit probleem lost niet vanzelf op. Met deze maat regelen binden we wederom de strijd aan." De bewindsvrouw kondigde al het einde aan van wegwerpplastic, zoals plastic bordjes, rietjes, roer en wattenstaafjes. Ook maakte zij afspraken met het bedrijfsleven over beter hergebruik van niet-na- tuurlijke materialen. Behalve bij de aanleg van wegen en dijken wordt herbruikbare grond en baggerspecie ook bij diepe natuurplassen gebruikt. Door de steile oevers flauwer en ondieper te maken, moet de diversiteit van planten en dieren toenemen. Het is de bedoeling dat grond en baggerspecie voortaan alleen nog Plastics doen er honderden jaren over om te vergaan, dus dit probleem lost niet vanzelf op zeer zorgvuldig uit de bodem wor den gehaald. Als er toch te veel plas tics aanwezig zijn, moeten die wor den verwijderd. De staatssecretaris benadrukt dat overtreders be stuursrechtelijk en strafrechtelijk kunnen worden aangepakt. Vandaag wordt ook bekend dat Van Veldhoven samen met minis ter Van Nieuwenhuizen (Infra structuur en Waterstaat) de plastic soep in zee gaat aanpakken. Het geld gebruikt de Arbeidsmarkt regio Zeeland om de 1900 jongeren in het Zeeuwse voortgezet speciaal onderwijs en praktijkonderwijs aan vast werk te helpen. Die jongeren komen moeilijk aan de slag. De 270.000 euro wordt verdeeld over de betrokken scholen en de Zeeuwse Stichting Maatwerk, een samenwer kingsverband van scholen in het speciaal onderwijs. Het kabinet heeft eenmalig 17 mil joen euro uitgetrokken om gemeen ten te ondersteunen in hun projec ten voor kwetsbare jongeren. Zee land ontvangt 270.000 euro. Het be drag compenseert echter maar deels de weggevallen subsidie uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF). In totaal hoopte Zeeland op 2,7 miljoen euro uit het Europese fonds voor de peri ode 2018-2020. De scholen voor spe ciaal onderwijs zouden samen per jaar vier ton krijgen. Maar er komt de komende twee jaar geen cent uit Brussel. De subsi- diepot bleek eerder leeg dan was voorzien. Doordat subsidieregels zijn veranderd, zijn alle toegekende budgetten ook benut. Voorheen bleef er geld staan omdat projecten niet van de grond kwamen of vertra ging opliepen. Goes is contactge meente voor de Arbeidsmarktregio Zeeland. Wethouder André van der Reest is blij dat er wel wat rijksgeld naar Zeeland komt. „Het voorkomt dat zorgvuldig opgebouwd structu reel maatwerk instort nu de ESF- gelden wegvallen." hoteldeal 3 dagen top beoordeeld 4*-hotel in Twente STEEDS MEER NEDERLANDERS FILMEN ONGELUKKEN HENK woensdag 7 november 2018 Groede is het kerngebied van de Elke zaterdagmiddag - in mijn i Reageer op pzc.nl Gisteren: Het is leuk om nu al met kerst te beginnen 826 reacties KORTGENE Sloeproeiteam De Paar denkreek uit Kortgene is in het afgelopen week einde in Muiden Neder lands kampioen gewor den in de eerste klasse. Zij wonnen met hun 700 kilogram zware kuiken sloep de race Muiden- Pampus-Muiden. Het team, dat bestaat uit acht roeisters en een stuur man, kreeg aanvankelijk zilver, maar na een her berekening bleek het ge voel van het Zeeuwse team te kloppen. Het team won toch goud. GOES Simon Geleijnse, geboren in Goes, is vanaf vandaag lid van de Tweede Kamer voor de partij 50PLUS. Hij vervangt de zieke Léonie Sazias voor - in eerste instantie - zestien weken. Geleijnse (44) stond tijdens de Kamer verkiezingen van vorig jaar op plek 6 bij 50PLUS, dat toen vier ze tels haalde. Hij is secreta ris van de fractie. Ge leijnse is geboren en ge togen in Zeeland en had al op jonge leeftijd een bloemenzaak in Goes. Later werkte hij voor een zorgverzekeraar, waar hij naar eigen zeggen affini teit met ouderen en on derwerpen als zorg en pensioenen kreeg. Hij werkt nu sinds zo'n twaalf jaar in Den Haag. Twee mensen zijn maan dagavond gewond ge raakt bij een ongeval op de Sloeweg Noord bij Ritthem. Rond 22.30 uur botsten twee auto's met elkaar. Eén van de be stuurders kwam ver moedelijk op de ver keerde weghelft te recht, waarna een bot sing volgde. Eén van de auto's kwam in de sloot tot stilstand, de andere tientallen meters ver derop in de berm. Eén van de gewonden werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis ge bracht, de andere werd door een ambulance thuis gebracht. Partijen grond en bagger voor het aanleggen van wegen en dij ken en het ondieper maken van natuurplassen, mogen vanaf 2019 nog maar miniem kleine hoeveelheden plastics bevatten. Edwin van der Aa Den Haag - Stientje van Veldhoven, staatssecretaris Zeeland krijgt van het Rijk ruim 270.000 euro om banen voor kwetsbare jongeren te schep pen. Dat geld is welkom omdat voor dit doel geen Europese subsidie meer beschikbaar is. Frank Balkenende Goes City Hotel Hengelo 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Upgrade naar Superiorkamer (o.b.v. beschikbaarheid) Ontvangst met warme chocomelk Op Zoover beoordeeld met een 8,5! Tip: kunststadje Ootmarsum dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2