27 Iconen Federer, Nadal en Djokovic hebben geen opvolgers Turnbond in VS onder druk Verstappen: Alles mogelijk Camara is blij met McLaren Voor de zevende keer dit jaar kreeg het tennis maandag een 'nieuwe' nummer 1: Novak Djokovic. Samen met Roger Federer en Rafael Nadal domineert hij al veertien jaar de sport. Maar is dat eigenlijk erg? Stort de boel in als 'de grote drie' straks afzwaaien? Op 2 februari 2004 nam de toen 22-jarige Roger Federer de num mer i-positie op de wereldranglijst over van de Amerikaan Andy Rod- dick. Van de 770 weken die sinds dien voorbijgingen, werd de ten- nisranking 729 weken aangevoerd door één van 'de grote drie': Fede rer, Rafael Nadal en Novak Djoko vic. De Serviër is sinds maandag of ficieel weer de beste tennisser van de wereld, als aanvoerder van de ATP-ranglijst. Alleen Andy Mur- ray doorbrak de imposante reeks van het trio even. Of dat slecht is voor de sport, altijd maar dezelfde paar gezichten aan de top? John van Lottum (42) zegt niets met die vraag te kun nen, vindt hem zelfs negatief. „Ik zie geen enkele aanleiding om zo te denken. Flet keert zich absoluut niet tegen het tennis dat deze drie nog steeds domineren, integen deel. De televisierechten zijn we reldwijd weer in waarde gegroeid, dat zegt genoeg." De huidige tenniscommentator en marketingstrateeg wijst ter ver gelijking op het vrouwentennis. Van Lottum: „Vraag op straat eens wie pakweg Elina Svitolina kent, of Karolina Pliskova. Ik denk één procent. Flet grote publiek kan zich niet met een speelster asso ciëren, omdat er niemand met een ATP Finals geweldige identiteit tussen zit. Dat is wat er gebeurt met een sport als je geen iconen hebt. De ontwikkeling van het vrouwen tennis is ook achtergebleven." Eindejaarstoernooi Zondag beginnen in Londen de ATP Finals, het eindejaarstoernooi voor de acht beste spelers van het jaar. Nadal (32) ontbreekt, hij heeft een buikspierblessure en last van zijn enkel. Daarom zijn Djokovic (31) en Federer (37) de grote favorieten. Alsof de tijd al tien jaar stilstaat. Sportmarketeer Marcel Beert- huizen ziet er net als Van Lottum geen probleem in dat een hele ge neratie tennissers er niet in is ge slaagd de heerschappij van de grote drie te doorbreken. „Elke sport heeft helden nodig. Atleten die de sport belichamen en met wie je in verbinding staat. Tennis is rijkelijk bedeeld met dit drietal. Zeker Federer is eigenlijk niet te vergelijken met welke atleet dan ook. Het is niet voor niets dat kle dingmerk Uniqlo in de slotfase van zijn carrière nog een contract voor 10 jaar en 300 miljoen dollar met hem afsluit." Maar: leunt de sport niet te veel op Federer, Nadal en Djokovic? Beerthuizen denkt dat de sport groot genoeg is om het wegvallen van de dertigers straks op te van gen. „Je hebt drie schillen volgers. De kern zijn diehard-fans, die ha ken nooit af. Dan komen de ten- nisliefhebbers, die gaan op zoek naar nieuwe helden. De buitenste schil zijn sportfans die algemene interesse hebben voor het nieuws en sport. Die kennen weinig an dere tennissers en haken mis schien even af. Oftewel: het ABN Amro-toernooi merkt het aan de kaartverkoop als Federer niet mee doet, maar Wimbledon of de US Open zal er geen last van hebben." Rotterdam merkt het meteen aan de kaartverkoop als Federer niet komt, maar Wimbledon of de US Open zal er geen last van hebben Van Lottum verwacht wel een dipje, mocht het scenario zich voordoen dat Federer en Nadal on geveer gelijktijdig stoppen. „De wisseling van de wacht verliep in het tennis altijd heel natuurlijk. Van Lendl en McEnroe via Edberg en Becker naar Sampras en Agassi en nu Federer, Nadal en Djokovic. Het tennis zit in een luxesituatie, maar de nieuwe superhelden staan nog niet in de rij. Misschien moe ten we het straks doen met een fi nale tussen Alexander Zverev en Karen Khachanov. Nog geen cha rismatische kampioenen." woensdag 7 november 2018 ALGEMEEN Het Ameri kaans olympisch comité USOC wil de Amerikaanse turnbond (USA Gymnas- tics) zijn status als natio nale bond afnemen. Alleen dan kan de sport definitief afrekenen met het om vangrijke misbruikschan daal in het Amerikaanse turnen, denkt USOC. „Het is geen gemakkelijk besluit en een ideale oplossing be staat niet, maar wij denken dat het intrekken van de er kenning van de turnbond de enig juiste beslissing is", aldus directeur Sarah Hirshland van USOC. AUTOSPORT Max Verstap pen (foto) verwacht ko mende weekeinde in de Grote Prijs van Brazilië geen superieur optreden zoals in Mexico, maar hij acht zich allerminst kans loos. „Het circuit van Inter- lagos ligt onze bolide iets minder goed, maar na mijn derde plaats in 2016 en mijn overwinning vorig weekeinde in Mexico weet ik ook dat alles mogelijk is tijdens de race", zegt de Nederlander. „Ik heb al veel mooie inhaalacties ge maakt op Interlagos, dus hoop dat het weer een enerverende race wordt." AUTOSPORT De Braziliaan Sergio Sette Camara is vol gend seizoen testrijder bij het Formule 1-team van McLaren. De 20-jarige coureur is dit jaar actief in de Formule 2. Hij rijdt bij hetzelfde team als de Brit Lando Norris, die in 2019 vaste wedstrijdrijder wordt bij McLaren. „Ooit wil ik Formule 1-coureur worden en daarom dank in McLa ren voor deze geweldige kans", liet Camara weten. De coureur rook in 2016 al eens eens aan de Formule 1 als testrijder van Toro Rosso. Hij maakte voor heen deel uit van het oplei dingsteam van Red Buil, maar stapt nu over naar het talentprogramma van McLaren. Rik Spekenbrink Rotterdam Komende zondag beginnen in Londen de ATP Finals met deel name van Novak Djokovic, Roger Federer Alexander Zverev, Marin Cilic, John Isner, Kevin Anderson, Dominic Thiem en Kei Nishikori. Rafael Nadal haakte geblesseerd af. - Marcel Beerthuizen FOTO PRO SHOTS A Nadal won in 2018 r voor de elfde keer Roland Garros. fotoep^®? Djokovic: dit jaar winnaar van Wimbledon en de US Open. Federer in Australië, waar hij in januari zijn 20ste Grand Slamtitel won. FOTO AFP Hoe verder, als straks 'de grote drie' stoppen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27