Coach Reider neemt afscheid van Schippers 25 VROUWENVOETBAL PLAY OFFS WK De Nederlandse voetbalvrouwen spelen vrijdag de eerste wedstrijd in de play-offs tegen Zwitserland voor een WK-ticket. Voor de in de rangorde gezakte spits Vivianne Miedema, ooit zo bewierookt om haar goals, worden het spannende dagen. Zelfs programmamaker Fons de Poel heeft de weg naar het sport centrum van de KNVB gevonden zo aan de vooravond van de belang rijke play-offwedstrijd tegen Zwit serland. Hij volgt voor zijn serieuze programma Door andere Ogen dik wijls politici of soms een wereldbe roemde mannelijke voetballer. Maar nu op weg naar het WK, is de camera gericht op enkele vrouwe lijke internationals. Ondertussen scoort hij nog een paar handtekeningen voor zijn dochter. Dat kan allemaal in Zeist waar de sfeer weliswaar ontspan nen is, maar waar zowat elke speel ster deze middag wel een media- verplichting heeft, zo drie dagen voor de cruciale thuiswedstrijd in Utrecht. Jubelstemming Toch is er iets veranderd bij Oranje, waar de geblesseerde Siri Worm (Everton) gisteren in de selectie is vervangen door Sisca Folkertsma van FC Twente. De jubelstemming na het gewonnen EK is vervlogen. Zo ging het bij Oranje zelden of nooit over de opstelling. Nu is er opeens een heuse spitsenkwestie. In Denemarken passeerde bonds coach Sarina Wiegman de tot dan toe onomstreden Vivianne Mie dema (22) opeens voor Lineth Bee- rensteyn, een voor het grote pu bliek wat onbekende speelster van Bayern München. Miedema werd daar gisteren door meerdere media over bevraagd. Kiest bondscoach Sarina Wiegman WK-KWALIFICATIE Programma straks weer voor haar of toch weer voor Beerensteyn, die Miedema succesvol verving en twee doel punten maakte in die return tegen Denemarken? Miedema antwoordt eerlijk en direct. „Als je kijkt naar het aantal doelpunten dat ik maak, daar gaat niemand aan komen. Ik ben fit en schiet er elke wedstrijd wel eentje binnen. De bondscoach weet hoe ik erover denk. Iedereen zal er een be paalde mening over hebben. Ik zou er spelers inzetten die in vorm zijn, en dat ben ik. Ik zit hier met maar één doel en dat is het WK halen." Natuurlijk zat ze in Denemarken chagrijnig op de bank. „Ik wil na tuurlijk altijd spelen. Maar de bondscoach beslist." Juist Miedema heeft verschil lende stadia van belangstelling meegemaakt. Voor het succesvolle EK was zij als goalgetter nog de speelster naar wie de meeste aan dacht uitging. Inmiddels zijn ande ren ook gewild. Dat vindt Miedema wel best. „Dat is wel fijn voor mij. Je wordt er aJs spits vaak uitgepikt. Nu zijn we een stuk verder dan bijvoor beeld de vorige keer dat we ons via de play-offs voor het WK wilden plaatsen. Er zijn andere meiden die het op kunnen pakken. We zijn wat dat betreft niet meer afhankelijk van één of twee speelsters." Zelfs weet ze precies wat ze kan zeggen. Ondertussen komt ze ook voor zichzelf op: „Het maakt niet uit of ik het eens ben met de beslis sing van de bondscoach. Ik heb daar geen invloed op. Het enige wat ik kan doen is doorgaan waar ik mee bezig was. Dat heb ik gedaan. Vol gens mij nog beter dan daarvoor." De zin in het WK is niet gespeeld. Ze rekent stiekem op een uitzwaai wedstrijd in de Kuip. Het stadion van haar favoriete club Feyenoord. „Dat zou toch moeten lukken als je ziet hoe snel de play-offs zijn uit verkocht." Het zou een volgende stap zijn voor de Leeuwinnen. „Maar eerst maar eens kwalificeren. Dat is het enige dat telt." Schippers wordt tijdelijk onderge bracht bij haar oude coach, Bart Bennema. Ze bedankte Reider gis teren via Instagram. Onder een foto waarop de twee in trainingskleding over de blauwe baan van Papendal wandelen, maakte de 26-jarige sprintster het nieuws 'tot haar spijt' bekend. „Ik wil Rana bedanken voor de samenwerking en wens hem het beste voor nu en de toe komst. Mijn team en ik zijn in ge sprek en werken samen met de At letiekunie." De samenwerking tussen de twee werd zeker dit seizoen kri tisch onder de loep genomen. De Amerikaan loodste Schippers vorig jaar in Londen naar haar tweede wereldtitel op de 200 meter. Alleen kwam zij bij lange na niet meer in de buurt van de in 2015 gelopen ra zendsnelle tijden, toen zij nog trainde onder de vleugels van Bart Bennema. Reider nam de verant woordelijkheid op zich en paste zijn werkwijze iets aan. Evaluatie Na het EK in Berlijn (waar Schip pers drie medailles behaalde, maar geen goud won), volgde een kriti sche evaluatie, maar dat is niet de reden dat Reider ontslag heeft ge nomen. Hij heeft de Atletiekunie en Schippers laten weten op korte termijn te vertrekken naar Florida wegens familieomstandigheden. Schippers, en andere atleten die bij Reider trainden onder wie Hensley Paulina, Chris Garia en Madiea Ghafoor, worden tijdelijk onderge bracht bij bondscoaches Bennema en Rogier Ummels. Technisch directeur Ad Roskam en de onlangs gestarte hoofdcoach Charles van Commenée zijn on dertussen op zoek naar een defini tieve oplossing. Daarin heeft Schip pers ook een zekere rol, laat haar manager en broer Derek weten. „Natuurlijk is Dafne daarbij betrok ken en heeft ze daar straks ideeën bij." woensdag 7 november 2018 Miedema: Alleen WK telt Nik Kok Zeist FINALE PLAY-OFFS Vrijdag 20.00 uur Nederland - Zwitserland (in Utrecht) Dinsdag 19.00 uur Zwitserland - Nederland (in Schaffhausen) Winnaar tweekamp naar WK, van 7 juni tot en met 7 juli 2019 in Frankrijk. In Oranje maakte Mie dema 51 goals in 65 wedstrij den, gemiddeld 0,78. Doelpunten- moyenne van Miedema dit seizoen bij Ar- senal: 11 goals in 6 duels. Vivianne Miedema (r) kijkt niet al te vrolijk bij haar invalbeurt in het duel met Denemarken op 9 oktober. FOTOSOCCRATES Dafne Schippers met Rana Reider vlak voor het EK dit jaar. fotoanp Dafne Schippers moet op zoek naar een nieuwe coach. Wegens familieomstandigheden vertrekt Rana Reider, bondscoach van de Atletiekunie, naar zijn thuisland. Pim Bijl Papendal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25