oma? Die krijgt De ring van ze nooit! inde rug 21 Waarvan akte Liever betalen ze haar erfdeel van20.000 euro dan dat ze die ring geven Stap 6 Stap 7 huis verlaten omdat je de hypotheek niet meer kunt ophoesten", zegt Brik. Daarom is het belangrijk dat er een financiële buffer is. Als vuistregel hanteert Brik een jaarsalaris. „Wie bijvoorbeeld voor zichzelf begint, raakt zijn inkomsten kwijt", legt de financieel expert uit. „Met een jaar salaris achter de hand heb je twaalf maanden om in alle rust aan je droom te werken, zonder je zorgen te hoeven maken over je vaste lasten of andere verplichtingen." Verder is het verstandig om een blik op de toekomst te werpen. Wat betekent het opstarten van een be drijf bijvoorbeeld voor je pensioen? Een langlevenscenario kan hierbij helpen. Dat geeft zicht op tekorten of overschotten op latere leeftijd. „Men sen hebben soms geen idee wat ze al aan vermogen hebben opgebouwd. Daarbij vergeten ze dat ze straks meer geld overhouden doordat die dure kinderen het huis uit zijn of 'Begin niet zomaar aan je planmaar betrek je partner, je gezin en je omgeving erbij' omdat hun woning flink in waarde is gestegen. Dat geeft de ruimte om je dromen na te jagen", aldus Brik. Als je alles naast elkaar legt, kun je inschatten of je plan financieel haal baar is, of dat je wellicht eerst je uit gavenpatroon moet aanpassen. Organiseer support Als de financiën op orde zijn, moet je steun voor je aanpak vinden. „Begin niet zomaar aan je plan, maar betrek je partner, je gezin en je omgeving erbij", zegt Brik. „Anders werkt het alleen maar tegen je." Het kan zijn dat je geen support vindt, bijvoorbeeld onder vrienden. „Dat is lastig en doet pijn", zegt Brik. „Maar soms moet je voor jezelf kiezen. Dat betekent dan afscheid nemen van anderen." Maak tijd voor je plan Laat gebrek aan tijd geen excuus zijn om je plan niet uit te voeren. Je hebt tijd genoeg, zolang je deze maar met zorg en aandacht besteedt. „Laat je ook niet afleiden", zegt Brik, die zich tijdens het schrijven van haar boek ook wel eens verloor in een ellen lange surfsessie. „Het is eng, je moet de strijd aan met je angsten en het vergt een lange adem. Steek je kop niet in het zand en zet door." i e is onbetrouwbaar", zegt de zus. „Ze heeft nooit gedeugd", zegt de moe- der. Door het verdriet van de twee vrouwen tegenover mij om hun f overleden vader en man schemert de wrok over de zus en andere dochter. Er is ooit iets gebeurd waardoor alle contact verloren is gegaan. Ze is ook niet aan het sterfbed van haar vader verschenen en evenmin op zijn uitvaart. In hun testament hebben de ouders haar onterfd. Niets zal ze krijgen! Maar zo werkt het niet, leg ik uit als de twee bij mij komen om een Verklaring van Erfrecht. Als kind heeft ze recht op een legitieme portie: een geldbedrag ter hoogte van ongeveer de helft van haar wettelijk erfdeel. De zus moet haar legitieme portie wel opeisen, binnen vijfjaar na het overlijden van haar vader. Zo niet, dan vervalt haar recht. Maar hoe komt de zus te weten dat haar vader is overleden? Ik mag haar niets vertellen. Dat is aan de erfgenamen. Vaak nemen die de gok en informeren ze het zwarte schaap niet. Ik adviseer ze altijd het toch maar wel te doen. Zekerheid is beter dan vijfjaar leven in afwach ting of je onverwacht als nog een deel van de erfe nis moet uitbetalen. Moeder en dochter be sluiten: vooruit, infor meer haar maar. Dat doe ik in een brief. Een dag later hangt de zus aan de telefoon. Ze hoeft die legitieme portie van 20.000 euro niet, onder één voorwaarde: ze wil de ring hebben die haar oma haar ooit heeft beloofd en die in bezit is van haar moe der. Het lijkt mij een schappelijk aanbod, maar moeder en dochter reageren als door een wesp gesto ken. Zij die ring? Nooit! En trouwens: ze hebben die ring niet eens meer. Liever betalen ze die 20.000 euro dan dat ze haar die ring geven. Die ze - hadden ze dat nou al gezegd? - niet eens meer hebben. Binnen de kortste keren is het volop oorlog in de familie. Met mij als bemiddelaar, want met elkaar praten doen ze niet. De zus houdt vast aan haar eis, moeder en dochter weigeren cate gorisch. Het is de verbannen zus die zich uiteindelijk het verstandigst betoont: ze ziet én af van haar legitieme portie én van de ring. En of ik haar moeder en zus willen vertellen dat ze die ring ergens kunnen steken waar de zon nooit schijnt. Dat doe ik, maar in andere bewoordingen. woensdag 7 november 2018 Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. GO -IRIS BRIK Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21