GELD Snoeiafval door de versnipperaar Dit stappenplan geeft een steuntje Buffer 20 Test Hakselaars Voor jezelf beginnen, in het buitenland een nieuw leven opbouwen of een carrièreswitch maken. Hoe doe je dat? Stapl Stap 2 Stap 3 Stap 4 Stap 5 Kost wat, maar dan heb je ook wat Doet de naam 'Wolf' eer aan Vedergewicht voor kleine tuin Visschien droom je er weieens over: je leven zoals dat er nu uitziet een heel andere draai geven. Financieel plan ner Iris Brik deed het en schreef hier over het boek In 7 stappen naar een rijk leven. Ze geeft je een steuntje in de rug met haar slimme stappenplan. Kijk naar jezelf Ben ik wel wie ik wil zijn? Dit vroeg Iris Brik zich een aantal jaren geleden af. Nee, luidde het antwoord na de nodige introspectie. „Net als vele anderen deed ik me naar de buiten wereld groter voor dan ik was. Ik wilde het perfecte plaatje uitstralen en gezien worden. Mijn ego ging met me aan de haal ten koste van mijn geluk. Die erkenning bracht me op het juiste pad." Stel vast watje wilt Wie hard werkt, heeft nauwelijks tijd voor vragen over de zin van het be staan. Een pauze biedt de kans om over jezelf na te denken. „Ik ben een maand in een hutje bovenop een berg gaan zitten, maar zo rigoureus hoeft het natuurlijk niet", vertelt Brik. „Een dag op de heide of in het bos zorgt ook voor minder stress, meer rust en nieuwe inzichten." Laatje angsten los Stel dat het niet lukt? Wat als mijn partner plotseling werkloos raakt? Te vaak sneuvelen dromen omdat we 'Het waar maken van je dromen vereist opoffering' ons laten leiden door een gevoel in plaats van een doel. „Mensen verzin nen allerlei bezwaren en uitvluchten om toch maar niet van baan te wisse len of een bedrijf te beginnen", zegt Brik. „Ik vraag dan: wat gebeurt er echt als die ene angst bewaarheid wordt? Dan blijken de gevolgen reuze mee te vallen. Je kunt vrijwel altijd terug naar je oude baan of leven." Wees bedacht op de valkuilen Ga je graag de hort op of geef je snel te veel geld uit? Dan zul je moeten minderen, het waarmaken van je dromen vereist opoffering. „Je moet nee durven zeggen en een beetje streng zijn voor jezelf', zegt Brik, die voor haar ommekeer ook niet vies was van een feestje. „Het is lastig om jezelf staande te houden zonder te bezwijken onder de groepsdruk, maar als je niet streng bent, verloo chen je jezelf en komt ervan je goed bedoelde plan weinig terecht." Maak een financieel plan Om je dromen te kunnen verwezen lijken, moeten je financiën op orde zijn. Het is belangrijk om te weten wat het bereiken van je doel en het veranderen van je levensstijl kost. Misschien wil je studeren? Wat ben je dan kwijt aan tijd en investe ringen? Wat kost het als je dichterbij je studie wilt wonen? Daarnaast moet je weten hoe je financiële situatie er nu en in de toe komst uitziet. Dat begint met het doornemen van het huishoudboekje. Wat komt er binnen en wat gaat eruit? Waar kun je besparen? En welke verplichtingen heb je? „Het laatste dat je wilt, is gedwongen je woensdag 7 november 2018 GO Een joekel van een tuin of niet, een hakselaar is altijd handig als je er enkele bomen hebt staan. Gooi je snoeiafval erin en de hakselaar maakt er gehakt van, of beter gezegd snippers. BesteProduct.nl testte de hakselaar en selecteerde er drie tot 500 euro. Je hebt machines die werken met messen en systemen met een wals. Eerstgenoemden wer ken snel en verwerken takken tot kleine, fijne snippers. Walshakselaars pletten je tuinafval en hebben een grover resultaat. Het walsen zorgt wel weer voor een snel lere vertering en is daarom meer geschikt als je com- postmateriaal wilt maken. Einhell GH-KS 2440 Prijs: €100 De Einhell imponeert niet zozeer met bouwkwaliteit en kracht, maar met z'n prijskaartje. Met 15 kilo is hij bovendien licht, maar ook minder sta biel. Als je wrikt aan een tak, til je zo de hele hakselaar van de grond. Takken van 35 millimeter of kleiner hakselt deze jongen prima weg, maar met de beloofde 40 millimeter heeft-ie vaak moeite. Het hakselresultaat: fijne en kleine snippers. De Einhell heeft een op- vangzak in plaats van een -bak. Werkt even goed, al oogt een ste vige bak wat duurzamer. Conclusie: Geen partij voor de Bosch en de Wolf- Garten, maar daar is de prijs ook naar. Het roer omgooien? Zo pak je dataan KAJ VAN ARKEL Met een jaarsalaris achter de hand heb je twaalf maanden de tijd om in alle rust aan je droom te wer ken. -IRIS BRIK Hij maakt niet meer ge luid dan een drumstel en de takken springen niet wild in de machine heen en weer. De op- vangbak van 54 liter is stevig. Minpuntje: deze Bosch is flink aan de prijs. Conclusie: In kwalitatief op zicht top, maar je betaalt wel veel voor dat beetje extra kwa liteit. Bosch AXT 25 TC Prijs: €356 Deze walshakselaar is het duurste exem plaar uit de test, maar ook het beste. Weegt 30 kilo en staat daarmee steviger op de grond dan de con currenten. Slikt takken van 45 millimeter doorsnee en hakselt ze tot mooie grove snippers. ming een must. Met takken van 45 millimeter heeft hij moeite, maar exemplaren van 4 centimeter dik gaan met gemak. De 2800 watt aan me chanische spierballen en de bouwkwaliteit verantwoorden het prijskaartje van ruim 200 euro. Conclusie: Presteert uitste kend, maar maakt ook flink wat herrie. Wolf-Garten SDE 2800 EVO Prijs: €209 Deze roodgele Wolf schrokt takken snel naar binnen. Zo kun je vlot doorwerken, al springen de takken soms wild heen en weer in de machine. Let ook op je oren; we meten een maximum van 102 decibel. Daarmee is gehoorbescher-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20