Marjan Berk 17 Daarwasze, Angela! Meteen grandioos decolleté Angela Merkel heeft mij ja renlang een zorgeloos ge voel over de gang van za ken in Europa en in de wereld ge geven. Wanneer ik haar op de te levisie in gesprek met Poetin zag, waarbij ze beiden Russisch spra ken, dacht ik kinderlijk: kijk! Ze verstaan elkaar! En daaruit putte ik hoop voor vreedzaam onder handelen over van alles en nog wat. Zo werd ik een kritiekloze fan. Haar geruststellende uiter lijk (waarbij mode geen rol speelde, met die garderobe van 88 korte jasjes uit hetzelfde knip patroon in alle kleuren. En met dat beetje steile, vette haar, waar mee haar kapper ook geen andere kant op kon dan kort, nog korter of ietsje langer) gaf ook geen aan leiding tot andere gedachten. Tot er op een dag in de Noorse hoofd stad Oslo een groot internatio naal feest plaatsvond. Flitsende camera's overal! En daar was ze, Angela! In een lange, zwarte avondjurk. Met een grandioos decolleté waarin een bloedstollende, royale, fluwelen, blanke boezem zich liet zien, zo immens prachtig van huid dat je adem stokte! Met dit indrukwek kend balkon leek zij mij te zeg gen: „Voila! Vertrouw op mij. Ik maak het verschil!" Met haar uitspraak tijdens het openen van de grenzen voor de honderdduizenden vluchtelin- gen 'Wir schaffen das' veroor zaakte zij diepe scheuren in haar populariteit. En in het in haar ge stelde vertrouwen kwam een grote barst. Het is ook de reden dat zij nu heeft aangekondigd te rug te treden van het politieke to neel. Maar schrijfster Jana Hense zegt in Die Zeit: 'Ik ben er zeker van dat wij op een dag zullen concluderen dat zij gelijk had. Zij heeft ons Duitsers en Duitsland daarmee een stuk van haar grootsheid en waardigheid als missie teruggegeven. En het zal ons lukken, nu ook zonder haar.' Ik denk aan de grote foto, die na het bekendmaken van haar af scheid op alle voorpagina's van de ochtendkranten verscheen, de foto, ingezoomd op de handen van Angela. Ze hield die handen met de vingertoppen tegen el kaar, in een voor haar blijkbaar stereotype houding. Ik keek en keek...en wat zag ik? Tot op het vlees afgekloven nagels... 'Nagelbijters zijn perfectionis ten', roepen verschillende des kundige stemmen op internet in koor. Dat geeft mij dan weer hoop op nog een opmerkelijke politieke daad van Angela in de tijd die haar nog is gegeven. Een daad die haar geschonden imago weer herstelt. Ik ben nu eenmaal een hardcore fan, misschien wel verdwaald in een tunnelvisie. Ik wil gewoon niet dat zij ver dwijnt. Want wie zal haar plaats innemen? Op Allerzielen ging Els Germeaux naar het graf van haar zoon Con- stantijntje, die 33 jaar geleden dood geboren werd. Op de steen stond een geel speelgoedautootje. Wie het daar had achtergelaten? „Ik kon echt niemand bedenken." Toen Els om zich heen keek, zag ze dat op tientallen andere kinder graven speelgoed lag. Hier een ted dybeer, daar een speelgoedzwaard of een autootje. „Alsof de Sint dit jaar ook aan de overleden kindjes heeft gedacht." Els was zo geraakt, dat ze op zoek ging naar de mysterieuze gever. „Ik moest weten wie het was." En dus plaatste ze een be richt op Facebook. In een mum van tijd stroomden de reacties binnen. Honderden mensen reageerden en via via kreeg Shahila Cham pagne (37) het bericht te zien. Zij loste het mysterie op. De cadeau tjesbrenger is haar zoon Ian Bie- len-Champagne (5). „Hij wilde zijn oude speelgoed aan de kindjes in de hemel geven", zegt ze. Om de paar maanden verzame len Ian en zijn moeder oud speel goed. „Ik ben daarmee begonnen omdat ik hem wil leren dat delen belangrijk is. Veel kinderen groeien tegenwoordig op in luxe. Ik wil dat Ian beseft dat niet ieder een het zo goed heeft als wij", zegt Shahila. „Toen ik 2,5 jaar oud was, ben ik geadopteerd. Ik woonde in een kindertehuis van moeder Theresa in India omdat mijn biologische ouders me te vondeling hadden gelegd. Ik herinner me er niets meer van, maar als ik op de foto's afga die ik ervan gezien heb, lijkt het nog het meest op een konij nenhok onder de trap. Bij mijn adoptieouders kwam ik nooit iets tekort, maar ze waakten erover dat ik nooit zou vergeten waar ik van daan kwam. Misschien geef ik die lessen nu onbewust door aan Ian." Kleine handjes Als de speelgoedzak vol zit, mag Ian beslissen wat er met de spullen gebeurt. „Soms geven we het weg aan goede doelen. Deze keer wilde hij het op de graven leggen. Ian had tijdens een bezoek aan het kerkhof de kleine graven opge merkt. Ik legde uit dat daar kindjes lagen die nu in de hemel zijn. Het viel hem op dat op geen enkel graf iets lag om mee te spelen. 'In de hemel hebben ze toch ook speel goed nodig?' vond Ian." En dus vertrok Ian op Allerzie len met zijn moeder en een tas vol speelgoed naar het kerkhof. Sha hila vertelde hem hoe oud het jon getje of meisje was dat in het graf lag. Ian koos dan zorgvuldig het juiste cadeau voor elk kindje. „Een klein jongetje kan ik geen grote auto geven. Want die heeft te kleine handjes", zegt Ian. Shahila: „We zijn hier ruim een uur bezig geweest. Hij wilde op elk graf het perfecte speelgoed leggen. We hebben heel veel positieve reacties gekregen. Daar was het ons niet om te doen, hoor. Een halfjaar ge leden legden we ook al eens speel goed op graven. Toen kwam er weinig reactie, maar dat komt waarschijnlijk omdat we toen ou dere graven hadden uitgekozen. Al die aandacht voor zo'n klein ge baar, dat had ik nooit verwacht." Verzamelen De moeder van de overleden Con- stantijn is blij met het gebaar. „Ik vond het zo bijzonder om op al die graven speelgoed te zien staan", zegt Els. „Het leek ineens een écht kinderhoekje op het kerkhof. Heel ontroerend." Ian is apetrots dat hij zo veel mensen blij heeft gemaakt met zijn oude speelgoed. „Of ik al dat speelgoed niet mis? Nee. Zij mo gen er nu mee spelen", zegt Ian. Het enige waar hij spijt van heeft, is dat hij niet genoeg speelgoed had voor alle overleden kinderen op het Hasseltse kerkhof. Daarom is hij alweer druk aan het verzamelen geslagen. „Het ziet ernaar uit dat we nog eens terug gaan komen", zegt Shahila. woensdag 7 november 2018 GO Naaelbi te r Speelgoed voor de kindjes in de hemel Het was een mysterie op een kerkhof in de Belgische plaats Hasselt: een onbekende liet op tientallen kindergraven speel goed achter. Stéphanie Romans Hasselt "QQk Els Ger meaux bij het graf van haar zoontje Con- stantijn, die 33 jaar gele den dood ge boren werd. Ian legde er een geel speelgoedau tootje neer. Shahila Champagne legde met haar zoon Ian speelgoed op de graven, fotos mine dalemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17