u 13 Hoeveel handtekeningen er de komende maanden ook op zijn bureau belanden: er komt geen nieuw kinderpardon, stelt staatssecretaris Mark Harbers. „Voor de kinderen is het natuurlijk zielig." INTERVIEW ASIELBELEID Harbers houdt vast aan de strenge af spraken die over het kinderpardon ge maakt werden in het regeerakkoord. En is hij ongevoelig voor de roep die klinkt uit verschil lende hoeken van die samenleving: maak toch een uitzondering voor die vierhonderd kinderen die hier hun leven hebben opgebouwd, en voor wie uitzetting naar een ver en onbe kend land traumatisch kan zijn. Want vierhonderd kinderen, hoeveel is dat nou? Wat is het probléém? Het probleem is, volgens Harbers: „Dat het al genoeg moeite kost om de mensen die wél onze bescherming verdienen te laten inburgeren, de taal te leren, aan het werk te krijgen." Hij herhaalt wat premier en partijgenoot Mark Rutte eerder al zei: de schrij nende situatie van de kinderen waar het om gaat, is de verantwoordelijk heid van de ouders, niet van de Ne derlandse overheid. „Omdat ouders tegen beter weten in hun verblijf hier hebben proberen te rekken, komen kinderen in deze situatie terecht. We hebben het hier niet over mensen die niet terug künnen, maar niet terug willen. Het is heel belangrijk om dat onderscheid te maken. Vanuit het perspectief van de kinderen is het zielig, maar de ouders hadden eerder in actie moeten komen." Spelregels En dus is het burgerinitiatief van programmamaker Tim Hofman, die al meer dan 200.000 handtekeningen ophaalde voor een ruimer kinderpar don, wat Harbers betreft kansloos. Ondanks de argumenten die Hofman aanvoert: kinderen lopen bij uitzet ting psychische schade op, ook de overheid is deels verantwoordelijk voor het feit dat asielprocedures ja renlang kunnen slepen. „Natuurlijk begrijp ik de emotie. Ik ben ook een mens. Maar nogmaals: we hebben in het regeerakkoord afgesproken dat we een plek reserveren voor de men sen die het nodig hebben. En in deze gevallen bepalen de spelregels dat daar geen sprake van is." Niet alleen Hofman maakt zich druk. Een grote groep leden van de Christenunie, een coalitiepartij nota bene, roept op om in elk geval tijde lijk geen 'gewortelde kinderen' uit te zetten. Dit zolang Harbers nog niet klaar is met het onderzoek naar de doorlooptijd van asielprocedures, dat hij in september aankondigde na de soap rond de Armeense kinderen Howick en Lili. Harbers ziet er niets in. „Dan houd je kinderen wéér zes of acht maanden in onzekerheid." Howick en Lili De zaak van Howick en Lili toonde maar weer eens aan hoeveel het in een land teweeg kan brengen, twee onschuldige, verdrietige gezichten. Harbers, die aanvankelijk besliste dat broer en zus naar Armenië moesten, maar daarvan terugkwam toen ze wegliepen, ondervond ook privé de gevolgen van de kwestie. Hij moest Vanuit het perspectief van de kinderen is het zielig, maar de ouders hadden eerder in actie moeten komen onderduiken vanwege ernstige drei gementen aan zijn adres. Dat was een 'indringende periode'. „Ik ben van mening dat je, als je het ergens niet mee eens bent, de situatie op een an dere manier zou moeten oplossen. Met woorden. Daar wil ik het verder bij laten. Maar maakt u zich geen zor gen: met mij gaat het goed." Ook Tim Hofman koos voor de kracht van het beeld. Hij trok met het 8-jarige Iraakse jongetje Nemr naar de Tweede Kamer, om politici het lot van het mannetje onder de neus te wrijven. Harbers' partijgenoot Cora van Nieuwenhuizen, minister van Infrastructuur en Waterstaat, stelde dit weekeinde dat Hofman daarmee een jong asielkind 'heeft gebruikt' om de publieke opinie te beïnvloe den. De staatssecretaris is diplomatie ker. Hij ontzegt 'niemand het recht' om in de media aandacht te vragen voor zijn of haar zaak. Ook al krijgt, en die opmerking wil hij ook ge maakt hebben, het publiek vaak 'maar het halve verhaal' te horen over iemands situatie. „Bij de beslissing of ik mijn discretionaire bevoegdheid gebruik, maakt het niet uit hoeveel media-aandacht er is. Het enige wat ik doe, is het hele dossier doornemen en kijken of er unieke en schrijnende redenen zijn om iemand toch hier te laten blijven." En dus, is de onverbiddelijke con clusie, geeft Harbers niet toe aan de smeekbeden van de moeilijk kij kende regeringspartners, Christen- Unie en D66. „Het regeerakkoord is duidelijk en daar hadden we destijds goede argumenten voor. Die argu menten zijn niet veranderd." Migratiepact Dan een ander heet hangijzer: dat schimmige VN-migratiepact. Of is het niet schimmig, en is het echt zo simpel als het kabinet wil doen gelo ven? Dat de afspraken die VN-landen onderling maken, puur bedoeld zijn om migratie wereldwijd ordentelij- ker te laten verlopen, dat Nederland eigenlijk al lang aan de in het pact opgesomde ambities voldoet en dat het schrijfsel niet juridisch bindend is en de soevereiniteit van ons land niet in gevaar brengt? Onder anderen Thierry Baudet (Forum voor Democratie) gelooft er niets van, hij heeft het document omgedoopt tot het Immigratiepact van Marrakesh, de Marokkaanse stad waar Harbers het in december zou moeten steunen. „Als ik lees, dan zie ik gewoon wat er staat", werpt Har bers tegen. „Dat het niet-bindend is, dat landen zélf blijven bepalen hoe ze omgaan met migratie." De parallellen met de Urgenda- zaak, waarin de rechter onlangs be paalde dat de regering meer moet doen om de klimaatafspraken van Parijs te halen, zijn er volgens de staatssecretaris niet. „Parijs is bin dend, een officieel verdrag. Dat is het migratiepact niet." Dat andere lan den, zoals de Verenigde Staten, Hon garije en recent ook Oostenrijk, het pact niet ondertekenen, is 'jammer'. „En in het geval van Oostenrijk bij zonder, omdat zij het pact namens de 27 andere Europese landen hebben uitonderhandeld. En nu zouden ze er zelf opeens niet meer achter staan." woensdag 7 november 2018 GO Harbers is 'ook een mens', maar piekert niet over kinderpardon Staatssecretaris Harbers voor aanvang van het debat met de Tweede Kamer over het asielbeleid. FOTO ANP Chris van Mersbergen Den Haag -Staatssecretaris Mark Harbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13