VVN: digitale opfriscursus verkeersregels 3 Keten van EU-burgers in Londen Aanval van CDA-leider op minister Bruins valt verkeerd LOBBY RECHTEN EXPATS Uit de vele verkeersvragen die WN dagelijks krijgt en de opfriscursus sen die al jaren door het hele land wordt georganiseerd, blijkt volgens de organisatie een schromelijk te kort aan verkeerskennis. Uit de online WN-verkeersquiz die afgelopen drie jaar al 700.000 keer is ingevuld, blijkt dat ruim de helft van het aantal verkeersdeelne mers de maximumsnelheid op een woonerf niet kent. Een kwart van de weggebruikers weet niet hoe hard je mag rijden op een rijbaan met een groene streep. Ook de ken nis over voorrang, fietsers van rechts en richting aangeven, laat te wensen over. De website moet daarin verbete ring brengen, zegt interim-direc teur Alphons Knuppel van VVN. „Deelnemers verbazen zich soms over de veranderingen in de regel geving of over splinternieuwe re gels waar ze het bestaan niet van kenden. Deze site is dus voor alle generaties een aanrader." Op de website staan onder an dere alle 372 verkeersborden ver meld. Volgens meerdere coalitiebronnen ging het er opmerkelijk hard aan toe tijdens het wekelijkse coalitie- overleg deze maandagochtend. Uitgerekend tussen Rutte en Buma leken de verhoudingen na een moeizaam begin uitstekend. Zo verdedigde de CDA-leider als enige in de coalitie tot het bittere eind Ruttes stokpaardje dat de di videndbelasting moest worden af geschaft. Maar gisteren was Rutte 'boos' en 'ontstemd'. Dat is tijdens Ruttes derde kabinet nog niet vaak ge beurd. In het wekelijkse overleg met de politieke leiding van rege ringspartijen VVD, CDA, D66 en de Christenunie op de werkkamer van vicepremier Hugo de Jonge luchtte Rutte zijn gemoed. Aanleiding was de storm van kri tiek die Ruttes partijgenoot Bruins vorige week over zich heen kreeg nadat een aantal ziekenhuizen op een chaotische manier failliet was gegaan. Bruins had te weinig ge daan, vond de Tweede Kamer. Bruins zette bovendien kwaad bloed door een ziekenhuis 'een stapel stenen' te noemen. Vrijdag nam Rutte het op zijn wekelijkse persconferentie op voor Bruins als 'een warmbloedig mens' en niet als 'emotieloos'. Het weerhield Sybrand Buma er niet van om zaterdag op een CDA- congres snoeiharde kritiek te uiten op Bruins. Via het kabinetsmotto 'Vertrouwen in de toekomst' viel Buma hem hard aan. „Dat vertrou wen krijgt een knauw, als van de ene dag op de andere een zieken huis omvalt." Stapel stenen Buma meent dat dit niet zo had mogen gebeuren. „Ziekenhuizen zijn heel veel meer dan een stapel stenen", sneerde Buma. „En faillis sementen zijn geen stresstest voor de zorg, zoals de minister in een eerste reactie zei." Buma opende vervolgens de ide ologische aanval op de WD. Hij schetste dat de fouten bij de zie kenhuizen van de afgelopen tijd een diepere oorzaak hebben. „Het vindt zijn oorzaak in het liberale rendementsdenken, dat te ver is doorgedrongen in de samenleving en dat ook in de woorden van de minister doorklonk." In dat soort denken staat de patiënt niet voorop, stelt Buma. Vertrouwen krijgt een knauw, als eropeenseen ziekenhuis omvalt Rutte verweet Buma gisteren die frontale aanval. Hoewel de premier meent dat coalitiefracties ruimte moeten hebben om zich te profile ren, is de persoonlijke aanval nu precies niet wat hij wil. Het is ook niet voor het eerst dat de ergernissen oplopen. Zo kreeg toenmalig D66-leider Pechtold in september de wind van voren, om dat hij in de media net had gedaan alsof de Armeense asielkinderen Lily en Howick door zijn toedoen toch hadden kunnen blijven. Ook toen vielen er harde woorden. Het CD A-congres leidde ook om een andere reden tot irritatie onder de coalitiepartners. Een motie werd aangenomen om het leen stelsel, dwars tegen het regeerak koord in, terug te draaien. Andere partijen zijn niet van plan om het regeerakkoord open te breken. En ook bij de kleinste coalitiepartner CU is er onrust: daar vindt de ach terban dat er een kinderpardon moet komen, iets wat ook ingaat tegen het regeerakkoord. De vierpartijenconstellatie van VVD, CDA, D66 en de Christen- Unie heeft recent nog zonder feestgedruis de eerste verjaardag gevierd. De onderlinge verhoudin gen verlopen stroever. Resultaten zijn nog niet zichtbaar en over vier maanden zijn de belangrijke Pro vinciale Statenverkiezingen. Re den waarom Rutte heeft besloten voortaan op zijn wekelijkse pers conferentie meer uit te dragen dat het kabinet echt veel doet. Zo meldde hij vrijdag nog dat het ka binet een besluit had genomen over een nieuw ontslagrecht, ter wijl dat nog niet af was en de Tweede Kamer daar pas later deze week over wordt geïnformeerd. dinsdag 6 november 2018 GO Een lobbygroep van EU-burgers vormt een menselijke ketting van Parliament Square naar de ambtswoning van premier May in Lon den. De ketting was het startsein van een actie om parlementsleden te laten beloven de rech ten van EU-burgers in Groot-Brittannië te waarborgen, ongeacht de uitkomst van de brexit-onderhandelin- gen. Hun vasthoudendheid betaalde zich uit. Brexit-staatssecretaris Robin Walker stond hen te woord. Het grootste wapenfeit kwam kort voor het einde van het evenement. Yvette Coo- per, een vooraanstaand Labour-lid, stelde een vraag in het House of Commons over de toe komst van de EU-bur- gers. foto reuters De kennis van verkeersregels is bij veel Nederlanders zo ver weggezakt, dat Veilig Verkeer Nederland (VVN) vandaag met een website komt die daar ver andering in moet brengen. David Bremmer Amersfoort Rutte geeft Buma een veeg uit de pan Minister-president Mark Rutte is gisteren in het coalitieoverleg uitgevallen naar zijn coalitie partner Sybrand Buma (CDA). De VVD-leider was boos op zijn regeringspartner om diens harde verwijten richting minis ter Bruno Bruins (Medische Zorg) afgelopen weekend. Jan Hoedeman Den Haag -Sybrand Buma, CDA-leider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3