tt D66 bezorgd om bouw huizen naast spoorlijn Affiniteit met mensen in de laatste fase van hun leven Vlissingers mogen locaties voor braamstruiken kiezen 7 POV: rotonde op gevaarlijke kruising HOSPICE VRIJWILLIGERS NODIG Ziekte, dood, verlies, verdriet. Waarom zou je dat vrijwillig opzoeken? „Wat moet je daar nou, is inderdaad het eerste dat mensen me vragen", erkent Gerda Kluijfhout. Toch zou ze niks anders willen doen dan vrijwilligerswerk in Hospice Ter Reede in Vlissingen. „De moeilijkste momenten zijn de mooiste." Proberen iets te beteke nen voor een ander - dat is haar antwoord op de vraag waarom ze vrijwilliger is in een hospice. „Als ik wegga, heb ik het gevoel dat ik iets goeds heb ge daan. Dit vrijwilligerswerk geeft me ook energie." Hospice Ter Reede van WVO Zorg heeft vier kamers. Cliënten krijgen hulp van een verpleegkun dige, een huishoudelijke hulp en een vrijwilliger. „Met zijn drieën zijn we bezig om het comfortabel en gezellig te maken", vertelt Gerda Kluijfhout. Verpleging en schoonmaak zijn vereisten. „Maar ook wij zijn heel erg noodzake lijk." Meer mensen Dertien vrijwilligers werken via de organisatie Manteling in het hospice. Manteling zoekt er nog meer en Kluijfhout hoopt dat mensen zich aangesproken voelen door haar ervaringen. En door die van de cliënten in het hospice. Hoe belangrijk de vrijwilligers zijn? „Niks is te veel. Als je piept, komen ze", is de ervaring van een dame die in Hospice Ter Reede verblijft. En dus drukt ze met een gerust hart op het alarmbelletje. „Ik vertrouw erop dat ik dat kan doen." Zij heeft een goede ver standhouding met Gerda Kluijf hout, vertelt ze. „Gerda is meevoe lend en meelevend. Ik word ver wend." Gerda Kluijfhout werkt nu ruim zes jaar vrijwillig in het hospice. „Ik heb hiervoor gekozen zonder achtergrond in de verpleegkunde. Mijn moeder heeft in het Sint fans Hospice de Casembroot in Mid delburg gelegen en daar heb ik ge zien hoe zinvol dat vrijwilligers werk is. Je moet tegen lief en leed kunnen. Van de cliënt maar ook van de familie. Ik denk dat ik dat Door alle aandacht is het net of ze weer een beetje opkikkeren. Ze eten weer kan. Ik heb zelf ook veel meege maakt in mijn leven en dat helpt wel. Ik kan me in hen verplaatsen." Elke ochtenddienst is er die vraag: Is mijnheer of mevrouw er nog? Maar voordat iedereen denkt dat het allemaal maar somberheid en verdriet is in een hospice, er wordt juist ook veel gelachen, be nadrukt ze. Weerpraatje „We praten over van alles en nog wat. Het weer, dat blijft belangrijk. En als ik met de ochtenddienst be gin, maak ik het ontbijt. Dus dan praten we over het eten. En in Ter Reede hebben we alles bij de hand. We gaan met mensen lezen in de bibliotheek, eten in de brasserie, sjoelen. Het is net als in het ge wone leven. We voegen geen da gen toe aan het leven, maar we voegen wel leven toe aan de dagen. Laatst zaten we met een aantal NOG VIJF ERBIJ vrijwilligers en verpleegkundigen hard te lachen. 'Dat vind ik nou zo fijn om te horen', zei één van de bewoners toen." Eenzaam en ziek ziet Gerda Kluijfhout mensen het hospice binnenkomen. „Door alle aan dacht is het net of ze weer een beetje opkikkeren. Ze eten weer. Er gaan ook wel eens mensen weg door de goede deur. En als ze een paar weken later weer terugkomen in het hospice? Dan zijn wij er ook weer." VLISSINGEN De raadsfractie van de POV acht de tijd rijp om een belofte uit hun verkiezings programma waar te maken: een nieuwe rotonde op de kruising van de Weyevlietweg en de Sloeweg bij Vlissingen. Het kruispunt naar de wijken Westerzicht, Papegaaienburg, Bossenburgh en West-Souburg wordt nog drukker als straks de wijk Claverveld opgeleverd wordt, redeneert de POV. Er ge beuren geregeld aanrijdingen door kerende auto's en invoe gend verkeer. De partij vraagt nu aan B en W om samen met de gemeenteraad een plan te maken. D66 Middelburg vraagt zich af of het wel veilig is om naast het spoor in Middelburg appartementen te bouwen voor studenten. Fractievoorzitter Rob Eijkelen- burg wijst het dagelijks bestuur van de gemeente op de oproep van di recteur Pier Eringa van ProRail van afgelopen weekeinde om vanwege trillingen niet te dicht bij het spoor te bouwen. Woningbouwvereniging Woon- goed wil rond de zomer van 2020 123 studentenwoningen bouwen aan de Kanaalweg in Middelburg. Ze worden verdeeld over drie ge bouwen. Woongoed speelt hiermee in op de verhuizing van enkele op leidingen van de HZ University of Applied Sciences naar Middelburg. Eijkelenburg wil nu echter weten of het wel verstandig is om daar te bouwen, gezien de waarschuwing van de directeur van ProRail. Risico's Hij vraagt zich ook af of de bouw duurder wordt omdat er rekening moet worden gehouden met even tuele trillingen. Tot slot wil Eijke lenburg weten of de gemeente ook met woningeigenaren gaat praten die in Middelburg direct langs het spoor wonen om hen te wijzen op mogelijke risico's. dinsdag 6 november 2018 'Moeilijkste momenten zijn de mooiste' Maurits Sep Vlissingen in het Hospice Ter Reede in Vlissingen. foto lex de meester Gerda Kluijfhout is vrijwilligster -Gerda Kluijfhout, vrijwilliger Geen hospice kan zonder vrij willigers. In Ter Reede werken er dertien, maar Manteling Walcheren - de organisatie voor mantelzorg en zorgvrij- willigers - zoekt nog meer mensen. „Nog vijf", zegt coör dinator Annelies Eefting. Manteling Walcheren vult veertien diensten per week: zeven in de ochtend (van negen tot een uur) en zeven in de middag/avond (van vier tot acht uur). „Dat is dus inder daad ook in de weekeinden en op feestdagen. Van vrijwilli gers verwachten we dat ze ten minste één dagdeel per week kunnen, maar dat is niet steeds dezelfde ochtend of avond", legt Eefting uit. Affiniteit met mensen in de laatste fase van hun leven, oog voor de mensen erom heen en goed kunnen luiste ren. Dat zijn eigenschappen die Manteling verlangt van een vrijwilliger. Meer informa tie en contactgegevens staan op www.mantelingwalche- ren.nl VLISSINGEN Vlissingse bra menliefhebbers mogen sug gesties doen voor de aanleg van bramenplukstroken in hun woonomgeving. Als aangedragen locaties geen gevaar voor de sociale en ver keersveiligheid opleveren, wil het dagelijks gemeentebestuur een stukje grond laten bewer ken en planten leveren. Op voorwaarde dat een groep buurtbewoners de bramen plant en de struiken onder houdt. Deze zomer kwamen er heel wat klachten op het gemeente huis binnen en werden raadsle den aangesproken op het voor tijdig snoeien van braamstrui ken in de wijk Lammerenburg. Net voor de bewoners rijpe bramen konden plukken, liet de gemeente veel takken van de doorhangende takken rigou reus snoeien. Dat moest om voetgangers en fietsers geen stekelige takken in het gezicht te laten krijgen en alle verkeersdeelnemers voldoende zicht te bieden, be toogden burgemeester en wet houders. Bramenliefhebbers met ideeën kunnen reageren via de website www.vlissin- gen.nl/bramen. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39