II 'Plastic weer bij restafval? Goed plan!' 5 UITGEVERIJ JONGE TERNEUZENSE De Terneuzense Esmee Buijze (21) voelde zich niet gehoord bij de uitgever van haar eerste boek en dacht: dit kan anders. Om dat te bewijzen begint ze nu haar eigen uitgeverij, Publisher YOUNG. Het idee voor een eigen uitgeverij ontstond bij de 21-jarige Esmee Buijze uit Terneuzen ruim 2,5 jaar geleden geleden. „Ik was achttien en wilde een boek uitbrengen, maar had heel veel moeite met het vinden van een uitgeverij. Voornamelijk door mijn leeftijd", vertelt de jonge onderneemster. En toen zij eindelijk een uitge ver had gevonden, maakte de blijdschap algauw plaats voor te leurstelling, vanwege de slechte service die Esmee er kreeg. „Door dat ik nog zo jong was, werd mijn mening compleet weggecijferd en de redacteuren veranderden van alles aan het verhaal zonder dat ik daar inspraak in had. Dat vind ik niet kunnen, want het is tenslotte mijn boek", zegt zij stellig. Esmee is dan ook vastberaden dat anders te gaan doen met Pu blisher YOUNG, de uitgeverij die ze samen met haar 20-jarige com pagnon en studiegenoot Drik Goossens uit Breda start. „Mensen kunnen vanaf januari anoniem hun manuscript bij ons insturen. Het idee daarachter is dat wij er volledig blanco in gaan en puur op basis van het verhaal beoordelen of wij het wel of niet willen uitge ven. Zodat iedereen een eerlijke Een andere serieuze stap die ge nomen moet worden, is de in schrijving bij de Kamer van Koop handel om alles officieel te maken. Want het bedrijf ontstaat dan mis schien wel onder de vleugels van de opleiding Ondernemerschap Retail Management aan de Avans Hogeschool in Breda, Esmee en Drik zien het niet als een school opdracht je. „De hele studie staat in het te ken van het starten van een eigen bedrijf. School ondersteunt ons en biedt de nodige informatie, maar dat wij Publisher YOUNG starten, is compleet op eigen initiatief en omdat wij volledig achter ons con cept staan." kans heeft, ongeacht de leeftijd, het geslacht of de achtergrond van de auteur", schetst de Terneuzense het concept van haar bedrijf in het kort. De afgelopen maanden is zij sa men met Drik vooral bezig ge weest met het doen van markton derzoek. „En we zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat er inder daad een markt is voor ons be drijf', zegt Esmee, overtuigd van haar zaak. Dat de welbekende trend van een dalend aantal lezers zich stug voortzet, maakt volgens haar niets uit. „Er zijn namelijk ook nog grote groepen mensen die op jaarbasis juist heel veel boeken lezen." Ook aan de kant van de schrij vers is er volgens Esmee genoeg behoefte aan een uitgeverij met een andere aanpak dan alle grote publishers. „Minder bekende schrijvers krijgen door de manier waarop wij de manuscripten gaan beoordelen eerder de kans een boek uit te geven. Dat maakt ons anders. En dat maakt dit een goed idee", stelt de jonge onderneem ster. Proefversie Nu de onderzoeksfase is afgerond, is het tijd voor de volgende stap. Binnenkort start een proef met de verhalen die nog van de Terneu zense zelf op de plank liggen. „Ik wil mijn eigen boeken uitgeven als een soort proefversie om te testen hoe onze redacteur werkt en wat de kwaliteit is van de drukker waar we nu mee in zee willen gaan", legt de onderneemster in spe uit. Ook zal ze samen met haar compagnon gaan bekijken welke investeringen nodig zijn. Doordat ik nog zo jong was, werd mijn mening compleet weggecijferd Reimerswaal is van alle geïnteres seerde gemeenten het verst gevor derd. Vandaag praat de gemeente raad over een voorstel van burge meester en wethouders om vanaf het voorjaar van 2020 over te gaan op nascheiding. Eind deze maand valt een definitief besluit. Volgens Paul Marinissen van Zeeuwse Rei nigingsdienst hebben ook de colle ges van Noord-Beveland, Terneu zen, Borsele en Sluis interesse ge toond in de proef. „Als ze mee wil len doen, moeten de gemeentera den vóór 1 januari een besluit ne men." Kapelle, Goes en Schouwen-Dui- veland laten de proef aan zich voor bij gaan, zegt Marinissen. Deze ge meenten hebben een 'diftar'-sys- teem ingevoerd. Daarbij moeten burgers betalen per lediging van de container met restafval. Ook Hulst en Tholen, gemeenten die hebben besloten om minder vaak restafval op te halen, hebben geen zin om mee te doen aan een experiment met een nieuw systeem. De raad van Reimerswaal besloot Als ze mee willen doen, moeten de gemeenteraden vóór 1 januari een besluit nemen in februari ook om diftar in te voe ren. Volgens Sinke werd enkele maanden later duidelijk dat de Zeeuwse gemeenten een over eenkomst met de Rotterdamse af valverwerker AVR konden sluiten over het gebruik van de installatie waarmee plastic uit het restafval kan worden gehaald. „We staan nu nog net voor het kantelpunt dat we iets anders kunnen kiezen, daarom willen we de raad nu op de hoogte brengen van de laatste technische ontwikkelingen." Als Reimerswaal voor naschei ding kiest, worden alle containers vervangen door nieuwe exempla ren met een chip. Daarmee wordt het mogelijk om in de toekomst als nog per lediging af te rekenen. Een ander voordeel is dat met de be staande 'ratjetoe' aan verschillende bakken wordt afgerekend. „En we halen meteen de verweesde contai ners eruit. Naar schatting hebben 800 huishoudens twee bakken, die ooit zijn ingepikt bij bijvoorbeeld een verhuizing", aldus Sinke. Los van de vraag welk systeem Rei- We staan nu nog net voor het kantelpunt dat we iets anders kunnen kiezen merswaal kiest, blijft de grootste opgave om de hoeveelheid groente-, fruit en tuinafval (gft) in de restcontainer terug te dringen. „Doordat mensen etensresten bij het restafval gooien, bestaat 31 pro cent nu nog uit gft." dinsdag 6 november 2018 Iedere schrijver verdient 'n kans Elodie Kint Terneuzen Esmee Buijze begint samen met Drik Goossens een uitgeverij. -Esmee Buijze, uitgeefster Plastic verpakkingen kunnen in Reimerswaal vanaf 2020 wel licht gewoon weer bij het restaf val worden gegooid. Als het aan wethouder Jaap Sinke ligt, doet de gemeente mee aan een proef waarbij het restafval in een een fabriek wordt gescheiden. Ook vier andere Zeeuwse gemeen ten hebben oren naar de nieuw ste methode van afval scheiding. Joeri Wisse Kruiningen -Paul Marinissen, ZRD -wethouder Sinke, Reimerswaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37