Sneller vergunning in grensstreek A 1 GRATIS Voorman Zeeuwse horeca: We hebben personeelshotels nodig 4 Nederland en Vlaanderen willen minder rompslomp rond infrastructuur montage!' VIJF VRAGEN AAN DE LIGNIE Dat deelde de Vlaamse minister president Geert Bourgeois maan dagavond mee tijdens de Neder lands-Vlaamse top in Middelburg. Hij noemde twee voorbeelden. Als eerste de buisleiding die chemische bedrijven in Oost-Vlaanderen en Zeeland willen aanleggen om el- kaars reststoffen te gebruiken en zo het energieverbruik en de C02-uit- stoot terug te dringen. En ook het plan voor een spoorlijn tussen Gent en Terneuzen, waarover behalve In de Benelux bestaan al beschikkingen om wetgevings- verschillen in grensregio's te overbruggen goederen mogelijk ook personen kunnen worden vervoerd. In de Benelux bestaan al beschik kingen om wetgevingsverschillen in grensregio's te overbruggen. Een universitaire studie moet nu uit wijzen of die instrumenten kun nen worden uitgebreid. Het grote voordeel zou zijn dat de projecten veel sneller kunnen worden uitge voerd, omdat minder lang op ver gunningen hoeft te worden ge wacht en bezwaarprocedures niet meer dubbelop worden gevoerd. Een dergelijke vernieuwing sluit aan bij het recente pleidooi van het Zeeuwse bedrijfsleven om van de Vlaams-Zeeuwse grensstreek een bestuurlijke experimenteerregio te maken. Aan de Nederlands-Vlaamse top werd behalve door de premiers Bourgeois en Mark Rutte deelgeno men door de Vlaamse ministers Ben Weyts, Sven Gatz en Hilde Crevitz, de Nederlandse mi nisters Cora van Nieuwenhuizen en Ingrid van Engelshoven, en de staatssecretarissen Stientje van Veldhoven, Raymond Knops en Mona Keijzer. Er werden een over eenkomst en twee intentieverkla ringen ondertekend. De provincie Oost-Vlaanderen sloot zich officieel aan bij het sa- menwerkingsverband Smart Delta Resources. Daarin werken elf grote Nederlandse en Vlaamse bedrijven, de provincie Zeeland, Impuls Zee land en North Sea Port samen om de C02-uitstoot van de industrie in de grensregio in 2050 met 80 tot 95 procent terug te brengen. De inten tieverklaringen op het gebied van onderwijs gingen over samenwer king tussen de Universiteit van Gent en het Zeeuwse onderwijs cluster Campus Zeeland op het ge bied van waterveiligheid en -kwa liteit in de delta en onderzoek naar personalized medicine. Bottleneck Tijdens het diner, later op de avond, stond nog een gesprek op het pro gramma over de bottleneck die dreigt aan het einde van de ver nieuwde Tractaatweg, bij Zelzate. Vlaanderen wil dat Nederland meebetaalt aan een verbreding van de Belgische weg. „Omdat daarover nog wordt gesproken, is mijn ant woord wat voorzichtig", zei Rutte tijdens de persconferentie. binnen j 1dag! dinsdag 6 november 2018 GO Vlaanderen en Nederland gaan onderzoeken hoe ze grensover schrijdende infrastructuurpro jecten sneller kunnen realiseren. De verlening van vergunningen in Vlaanderen en Nederland moet worden afgestemd en er wordt zelfs gedacht aan een gemeen schappelijke Raad van State die over bezwaren kan oordelen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg A Premier Mark Rutte hield een toespraak tijdens de top in Mid delburg. j I De voordelen van een Dakotech dakkapel 1 f Dakotech is dè dakkapel specialist van Zeeland I De scherpste prijzen en de hoogste kwaliteit I F®*5!! ff IJ Duurzaam en weersbestendig, I I ff tevens voorzien van kunststof kozijnen 1 Snelle levering en montage, j Assamblage en montage door eigen DIRECT PROFITEREN? Vraag onze GRATIS BROCHURE of een GRATIS ADVIESGESPREK aan via DAKOTECH.NL/CONTACT of BEL 0113 603 148. Contactgegevens Danielsweg 6, Heinkenszand Tel.: 0113 603 148 E-mail: contact@dakotech.nl DAKOTECH *Gratis montage is alleen geldig voor de plaatsing op locatie. Vraag naar de voorwaarden. Alleen geldig tijdens de genoemde actiedagen. Uw partner voor ramen, deuren en dakkapellen. www.dakotech.nl 0113 603 148 Jacco de Lignie (53) uit Oost- kapelle is de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland. Hij komt allerminst in een ge spreid bedje terecht, want de Zeeuwse horeca kampt met een enorm personeelstekort. Is er een oplossing? Vijf vragen aan De Lignie. Frank Balkenende Vlissingen Het toeristisch seizoen was lang en mooi. Door perso neelsgebrek konden niet alle horecazaken er volop van profi teren. Restaurants komen zo veel handen te kort dat ze hun openingstijden hebben terugge schroefd. Er zijn zelfs zaken die zijn gesloten omdat ze onvol doende personeel kunnen vin den. Wat gaat u doen aan die alarmerende situatie? „Er is geen instant-oplossing. Maar je kunt wel een aantal din gen doen. Om te beginnen, moe ten we het imago van de horeca zien te veranderen. Jongeren hebben nu het beeld datje lange dagen moet maken tegen een be scheiden salaris. Ook de onregel matigheid speelt een rol. Terwijl hun vrienden zaterdagavond uit gaan, moeten zij juist werken. Er ligt een uitdaging voor werkge vers om dat imago te veranderen. Zorg dat je personeel ook toe komt aan een sociaal leven. Dat betekent dat je je arbeidstijden zult moeten verkorten. Kijk, vroe ger vonden we het niet erg om zeven dagen per week te werken, maar de huidige generatie jonge ren hecht veel meer aan vrije tijd." 2 Moet horecapersoneel ook beter worden betaald? „Ik denk van wel. En dat kan ook. Het toeristisch seizoen is in middels zo lang dat je personeel in vaste dienst kunt nemen. Dat biedt werknemers meer zeker heid. Als je ze fatsoenlijk betaalt en flexibel omgaat met werktij den, kun je medewerkers voor lange tijd aan je binden." A Jacco de Lignie. 3 Komt er een campagne om het imago op te vijzelen en personeel te werven? „Ja, het is de bedoeling die vol gend jaar te lanceren." 4 Op wie mikt u dan? „We hebben al een hospita- lity pact met mbo-school Scalda. Doel is jongeren die op een dwaalspoor zitten, op te lei den voor een baan in de horeca. Daarnaast zullen we arbeidsmi granten uit het buitenland moeten zien te trekken." 5 Huisvesting van horecaper soneel is nu al een pro bleem. Waar laat u die bui tenlandse krachten? „Je kunt denken aan personeels hotels. Daar zullen we in Zeeland echt naar moeten kijken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36